Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Letartóztatásba általában...

Letartóztatásba általában azokat teszik akiknél szökés áll fent vagy meghiusítaná a nyomozást, úgy hogy a tanúkat befolyásolná vagy eltüntetné a bizonyítékokat?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy mik a letartóztatás feltételei, ezért azt ne is linkeljétek be.


A letartóztatás feltételei közűl három feltételt említettem ugyanis a kérdésem arra irányul, hogy akiket letartóztatásba helyeznek, azokat inkább a felsorolt okok miatt tarzóztatják le?


Ugyanis van még, hogy "bűnismétlés" miatt is lehet elrendelni, de ha csak önmagában a bűnismétlés áll fent, más nem, az kevés a letartóztatáshoz.


Ezért is kérdezem, hogy akiket letartóztatnak, azokat a fenti példa miatt szokták inkább letartóztatni?



2020. máj. 31. 17:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nem hiszem, hogy lesz bárki, aki erre vonatkozóan precíz, statisztikai adatokon alapuló választ tud adni neked. A három letartóztatási ok egyébként "egyenrangú", a gyakorlatban mindhárom előfordul önállóan és egymás mellett is. Jellemzően a bűnismétlés veszélye miatt tartóztatják le például az életvitelszerű zsebtolvajokat és bolti tolvajokat, akiknél a cselekmény tárgyi súlya a szökési veszélyt nem indokolja, azonban ha elengedik őket, folyamatosan újabb és újabb bűncselekméneket követnek el.
2020. máj. 31. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Elég sűrű a bűnismétlés veszélye miatti letartóztatás is. Ebben az esetben gyakorlatilag egy olyan piti bűncselekmény miatt kerülnek letartóztatásba emberek, amit egy "kezdő" megúszna egy intézkedéssel szankcióként, de egyes embereknek már annyi van a rovásán, hogy máshogy egyszerűen nem lehet őket leállítani. Elég gyakori dolog.
2020. máj. 31. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Bolti tolvajok nem tudnak úgy lopni, hogy bűncselekmény legyen, mert amit el tudnak zsebben, táskában lopni, szinte semmi nem haladja meg az ötvenezer forintot.


Maradjunk annyiban, hogy ahogy leirtam a bolti lopást, az szabálysértés és ebben nem jár letartóztatás.


Egy mosógépet vagy hűtőt pedig nem tudnak ellopni egy boltból, de pl 6 db 10 ezres parfűmöt igen, viszont nem, mert azokon van áruvédelmi.

2020. máj. 31. 18:38
 4/14 anonim ***** válasza:

Az 50 ezer alatti lopás is vétség, ha üzletszerűség megállapítható.

És hogy mikor állapítható meg:

[link]

2020. máj. 31. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Most olvastam egy infót, hogy egy nyomozónál, ha van 30 ügy, abból 15 tehát fele letartóztatott ügy.

Amennyi bűncselekmény van az országban, csoda hogy befér az a sok letartóztatott.

2020. máj. 31. 19:05
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

A letartóztatás napjaink szelid tortúrája, ahogy Hack Péter az ELTE büntetőjogi professzora mondta:

"A letartóztatás ugyanis a nyomásgyakorlás egy módja, afféle "szelíd tortúra". A bűnüldözők eddig építhettek arra, hogy az előzetesbe helyezettet zárkatársai fizikailag bántalmazzák, esetleg meg is erőszakolják, ami gyorsíthatja a beismerő vallomás megtételét."

forrás: [link]

2020. máj. 31. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

úgy ahogy a 6-os írta.


egyrészt teljesen pofára megy, vagy előre lezsírozva, másrészt egyenlő egy konkrét nyomásgyakorlással, h az illető valljon be mindent. a nagy gond csak ott van, h azt is, amihez köze sincs.

többek közt ezt a témát is kicsit jogállamizálni kellene, mert a jelenlegi mód agyrém.

bár a 72 órás teljesen önkényes foigvatartás alatt is ronggyá tudják verni az illetőt, ha olyan a dolog és semmi bizonyíték (=azaz így bevallja, vagy legalábbis alíratják vele, amit megírnak neki vallomásként), így aztán az előzetes már teljesen gördülékenyen megy, lesz mire hivatkozni.


nyilvánvalóan mindkét lehetőségen változtatni kellene, de az is nyilvánvaló h nem fogják meglépni, mert akkor radikálisan csökkenne a rendőrség felderítési eredményesége. fizikai, pszichikai erőszak nélkül az ügyek elenyésző részét lennének képesek megoldani.

2020. máj. 31. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, #2-es vagyok. Én sorozatos bolti lopásokról beszéltem, ami 3-4 esetben már üzletszerű elkövetést jelent, és értéktől függetlenül bűncselekmény. Napi munkám, úgyhogy elég járatos vagyok benne. Tisztelettel üdvözöl az a több ezer elkövető is, akinek már sikerült egyszerre 50 ezer forint feletti értékben lopnia boltból. Mellesleg egyébként a lopás szabálysértése is büntethető elzárással, bár akkor valóban nem letartóztatásba kerülhet előtte az elkövető, hanem szabálysértési őrizetbe.
2020. jún. 1. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Szabálysértési értékre elkövetett ügynél is láttam már letartóztatottat. A lényeg valóban azon van, hogy sok kicsi sokra megy...így már megállapítható az üzletszerűség. Van egy ember, aki rendszeres látogatója egy-egy adott üzletnek. Hol egy üveg pia, hol egy rúd szalámi és végül a böriben köt ki...pedig egyik sem nagy érték, de egyben összejön. :)
2020. jún. 1. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Itt a Magyar Helsinki Bizottság 5 éves tanulmánya:

[link]


Eszerint az ügyészségi indítványok 98,2%-ra elrendelte a bíróság a letartóztatást. 90%-ban érv volt a szökés vagy elrejtőzés veszélye (ezek 93%-ban várható büntetés hossza indok volt, 40%-ban az, hogy munkanélküli), akiket korábban is elítéltek ott a bűnismétlés is 90%.

részletek:

“ Megjegyzendő, hogy egy kúriai bíró a Magyar Helsinki Bizottság egy korábbi projektjében jelezte: figyelemmel arra, hogy a rablás a legsúlyosabb büntetési tétellel fenyegetett vagyon elleni bűncselekmény, „nagyon kicsi az esélye annak, hogy ne kerüljön előzetes letartóztatásba az, akit rablással gyanúsítanak, illetőleg [...] vádolnak”. Lásd: Bárdits Anna – Kádár András Kristóf – Novoszádek Nóra – Simonovits Bori – Szegő Dóra – Vince Dániel: Utolsók az egyenlők között – Sérülékeny csoportok törvény előtti egyenlősége a büntető igazságszolgáltatásban. Magyar Helsinki Bizottság, Budapest, 2014, 114. o., 41. lábjegyzet, [link]

153 Lásd: Sulaoja kontra Észtország (Application no. (Application no. 55939/00, Judgment of 15 February 2005), § 64.”

“ A rablás (két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő) alapesetének kiválasztása mellett az szólt, hogy – a Legfőbb Ügyészség által rendelkezésünkre bocsátott, 2009–2013 közötti adatok szerint is – a legtöbb előzetes letartóztatást évente magasan a rablás bűncselekménye kapcsán rendelik el a lopás után. ”

2020. jún. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!