Az Európai Unióban miért nincs halálbűntetés és miért tilos?
Kérdező, magad válaszoltad meg, mielőtt bárki láthatta volna kérdésedet.
Mindenekelőtt: valami fatális tévedés azt hinni, hogy a börtön egy büntetés. Az lehet, hogy mindenki így éli meg, de ez egy alapvető félreértés és az egész problémakör nem ismeretén alapszik.
Az ítélet célja kettős. Mindenekelőtt megváltoztatni a bűnös gondolkodásmódját. És ebben a hitben élve, addig is, izolálni a világtól, hogy megvédhessük a potenciális áldozatokat. Hogy kormányok ebben másképp cselekednek, az csak annyit jelent, hogy politikai játszmának degradálják.
Nem véletlen, hogy a középkortól kezdve, az ítélet hozójának végig kellett néznie döntése eredményét, a kivégzést. Pontosan azért, hogy minden alkalommal szembesüljön döntése súlyával: istent játszott emberként.
Valóban kérdező, sokan érzék nélkül ölnek. Ennek oka az, hogy számukra a halál nem tragédia, hanem esemény. Korábbi életük kiölte érzéseik közül a haláltól való félelmet és azt borzalmasnak tartani. Következésképp nem több számukra egy izgalmas pókerjátszmánál.
Nagyon sok riport készült itthon és külföldön halálraítéltekkel az ítélet végrehajtása előtt. Egy sem volt, aki félt volna, akinek ez ok lett volna, hogy másképp cselekedjék. Érző ember ezt nem érzi át, de megtanulhatja, mert ennek az állapotnak az ismerete egy szakma. Az, hogy a mai börtönök általában inkább edzettebb bűnözőt faragnak az emberekből, a kormányok hibája és a dologhoz való érzéketlen hozzáállása. De nem ez az egyetlen tévedésük.
Visszaelnenek vele!
Nem a gonoszok lognanak hanem az artatlanok!
"a 21. században nem igazán volt rá példa hogy valaki ártatlanul lógott volna."
Dehogynem! Kínában gyakran megesik az ilyesmi, volt tüntetés is egy ártatlanul kivégzett fiatal miatt, majd később a valódi tettes is meglett.
USA-ban se példa nélküli a dolog, dokufilmekben is találkozni vele.
"A Death Penalty Information Center (DPIC) adatai szerint a halálbüntetések modern korszakában, 1973-tól kezdve a mai napig 166 embert engedtek szabadon az Egyesült Államokban a siralomházból, mert bebizonyosodott az ártatlanságuk. Minden kilenc kivégzett emberre jutott egy halálraítélt, akit végül felmentettek. A legutóbbi, 166. ember történetéről mi is írtunk a nyáron: Charles Ray Finch 43 év után kapta vissza a szabadságát, 81 éves korában, kerekesszékben hagyta el a fegyintézetet."
Discovery ID is volt több olyan rész, ahol először elítélték, majd felmentették az embereket, pl. az apát, akinek a fiát és a fia barátnőjét megölték, őt ezért halálraítélték, másodfokon felmentették, majd évekkel később meglett a két igazi tettes; a féllábú nőt is elítélték, pedig képtelen lett volna a kétszer nehezebb barátját végigvonszolni a meredek parton, a valódi elkövető itt is később lett meg. Arról az ügyről ne is beszéljünk, amikor egy 14 éves fiút ítéltek el többszörös gyilkosságért, majd maga a valódi bérgyilkos emelt szót az érdekében, a rendőrről kiderült, hogy hazudott stb.
Szóval az igazságszolgáltatás se tökéletes.
"Most már ha otthagy egy hajszálat, már abból is meg lehet állapítani a tettest."
Nem, abból azt lehet megállapítani, hogy a hajszála (vagy az ikertestvéréjé, de néhány esetben más rokoné is lehet, mivel nem a teljes DNS-t nézik, a hajhagyma meglétét most vegyük adottnak) ott volt. Napi száz szálat elhullajt az ember, ami sok felé elszóródik, rátapad valamira stb.
Ha már felhoztad Japánt, ott többször is probléma a rendőrök viselkedése, többször is "rásegítettek" a beismerésre, mert fontos volt nekik, hogy lezárják az ügyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!