Örökölhetünk házat, ha nem vagyunk hozzátartozók, de már 20 éve ott élünk?
Édesanyám egy öreg nénivel lakik egy házban. Ez nem az a tipikus "kisemmizős" öreges sztori, nagyon jó barátok voltak. Én 2004 óta vagyok oda bejelentve, anyám pár évvel előbb.
A kérdésem, hogyha bekövetkezne a sajnálatos esemény, akkor számíthatunk örökségre?
Adja magát a kérdés, hogy miért nem íratunk vele végrendeletet. Nos, sajnos az történt, hogy az idős néni közben nagyon demens lett, paranoiás (nem vagyok orvos, de én még enyhe alzheimert is gyanítok). Ezért nem hajlandó semmilyen végrendeletre vagy szerződésre.
Másrészről viszont édesanyám már 21 éve oda van bejelentve, az utóbbi 6-7 évben pedig még ápolta is (lényegében ingyen). Nevezzetek erkölcstelennek, de úgy érezzük, hogy járna nekünk azért valami.
De sajnos nincsen hozzá semmi egyéb kötődés, kizárólag a lakcímkártyánk van abba a házba bejelentve.
"Na, az utolsó mondat, ami engem érdekel."
Rosszul gondolod, ha azt hiszed, hogy van esélyetek.
Ami eshetőség, az csak annyi, hogy bíztok a törvényes örökös belátásában, amire már mások korábban céloztak, de erre alapozni kb. annyi mint a lottón esélyt lesni.
Ha lenne egy törvényes örökös, akinek tartási kötelezettsége állt volna fenn a nénivel szemben, akkor jelenthetnétek be hitelezői igényt, de ilyen nem valószinű, hogy van. Ha az állam a szükségörökös, akkor meg mehettek bárhova, igazatok biztos, hogy nem lesz.
Amúgy meg, a bíróságokon elvárják, hogy egy egy tényt, állítást bizonyítékokkal is képes legyen alátámasztani az aki arra a tényre hivatkozik.
Tanúk, meg mindenféle iratok (múltbéli közös cég, múltbéli közös alapítvány) van. Ezekkel kötődünk hozzá.
Azt, hogy elláttuk, talán az orvos tudná igazolni, meg még pár ember, szomszédok, ismerősei stb. Vagy hát attól függ, hogy milyen papírok kellenek hozzá. Csak a szerződés jó?
Nem a kötődést kell igazolni, hanem azt, hogy el lett tartva és olyan mértékben lett gondozva, amire maga nem lett volna képes.
De még ennek 100 %-os igazolása esetén is kétséges az, hogy eredményt fogtok elérni.
Eleve, ha keresetet adtok be, a bíró dönthet úgy is, hogy mindezt amit tett az édesanyád, a saját kockázatára tette, vagy baráti szivességből. Nem várhatja el, hogy ezt bárki ellentételezze is számára.
Ismétlem, csak akkor lennétek esélyesek, ha volna egy olyan örökös, akinek vállalnia illett-kellett volna az idős néni gondozását. Ilyen az egyenesági rokon, vagy örökbefogadott gyermek. De ha az öröklés oldalágra fut ki, akkor ez nem várható el pl. egy unokatestvértől, unokaöccstől, így a befektetéseteket sem valószínű, hogy megtérítené az, aki a néni örököse lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!