Örökölhetünk házat, ha nem vagyunk hozzátartozók, de már 20 éve ott élünk?
Édesanyám egy öreg nénivel lakik egy házban. Ez nem az a tipikus "kisemmizős" öreges sztori, nagyon jó barátok voltak. Én 2004 óta vagyok oda bejelentve, anyám pár évvel előbb.
A kérdésem, hogyha bekövetkezne a sajnálatos esemény, akkor számíthatunk örökségre?
Adja magát a kérdés, hogy miért nem íratunk vele végrendeletet. Nos, sajnos az történt, hogy az idős néni közben nagyon demens lett, paranoiás (nem vagyok orvos, de én még enyhe alzheimert is gyanítok). Ezért nem hajlandó semmilyen végrendeletre vagy szerződésre.
Másrészről viszont édesanyám már 21 éve oda van bejelentve, az utóbbi 6-7 évben pedig még ápolta is (lényegében ingyen). Nevezzetek erkölcstelennek, de úgy érezzük, hogy járna nekünk azért valami.
De sajnos nincsen hozzá semmi egyéb kötődés, kizárólag a lakcímkártyánk van abba a házba bejelentve.
Felmerül a kérdés, hogy azt a 20 évet fizető albérlőként laktátok ott, vagy ingyen?
Nem mintha jogilag számítana, mert semmi közötök a házhoz. Viszont ha fizettetek a lakhatásért, erkölcsileg talán megérdemelnétek valamit az ápolásért.
Bemondásra nem fogtok örökölni, még ha élő rokona nincsen, akkor sem lesz a tiétek a ház. Amiben reménykedhettek, hogy van élő rokona, és az lemond az örökségről, mert jó fej.
De azt nem értem, hogy miért nem írattatok vele korábban egy gondviselői szerződést, míg nem volt demens?
Az örökösödési rend szerint fog eljárni a közjegyző, ebben nektek szerepetek nem lehet. Örökségként semmiképpen, szerződési ellentételként lehetséges megkapni a házat. A vonatkozó jogalapot igazolni kell, erre való a végrendelet vagy szerződés.
Elvileg lehet igazolni a dolgot ezek nélkül, de az bizony nem könnyű. Valós tárgyi bizonyítékkal igazolni azt a 20 évet, nehéz elképzelni, hogy lehetséges.
Nem vagytok jogosultak semmilyen örökségre.
Ahogy már írták az ilyenre ajándékozással vagy szerződéskötéssel lettetek volna jogosultak. Létezne olyan, hogy halál utáni ajándékozás, amikor az ajándékozás megtörténik, de csak akkor lesz érvényes amikor az illető meghalt - de majdnem olyan , mint a végrendelet.
Ha ott laktatok a házban és anélkül tettétek, hogy a jogi kapcsolatban benne lett volna, hogy majd örökölni fogtok a nénitől, akkor ti is elfogadtátok azt, hogy az ott lakásotokban ez nem játszik szerepet.
Az öröklésnél nincsen olyan, hogy "megérdemelte volna". Vagy örökös, vagy nem az. Ha a néni úgy akarta volna, akkor örökössé tehetett volna titeket már 10 évvel ezelőtt, amikor nem volt demens. De nem tette meg.
Ilyen esetben az örökös adhat nektek valamit az örökségből, ha elismeri hogy eddig segítette édesanyád a nénit, de nem kötelező. Ne úgy tekintsd hogy itt bármit is elveszítetek, hiszen soha nem is volt a ház az örökségetek és nem is volt beigérve. Nézd úgy, hogy eddig legalább ott lakott édesanyád.
Javaslom keressétek meg azt aki az örököse lesz majd a néninek és beszéljetek vele az ápolásáról. Lehet hogy meg tudtok vele egyezni, hogy nem kell a néni számára neki ápolót keresni és fizetni vagy idős otthont szerezni, az édesanyád gondját viselné ezentúl is - csak cserébe szeretnétek ha mondjuk 5-10%-ban kapnátok az örökségből majd. Ha belemegy akkor erről kellene szerződést kötni vele és nem a nénivel. Ő nem demens és be tudja látni, hogy neki ez megéri-e vagy sem. Ha nem, akkor nem érdemes tovább ott laknotok.
" Nevezzetek erkölcstelennek, de úgy érezzük, hogy járna nekünk azért valami."
Meg is kaptátok, laktátok az ingatlant. Ez alapban havi 80-100 rugó.
"De sajnos nincsen hozzá semmi egyéb kötődés, kizárólag a lakcímkártyánk van abba a házba bejelentve."
Az nem kötődés, hogy vhova be vagytok jelentve. Ez plusz jogot nem keletkeztet azon túl, ami amúgy is van, ha van.
"Meg is kaptátok, laktátok az ingatlant. Ez alapban havi 80-100 rugó."
Édesanyám az utolsó pár évben sokkal többet segített neki, mint 100 rugó havonta. Egy ilyen munkáért sokkal több jár piaci árak szerint.
Egyébként én csak azt írtam, hogy oda voltunk bejelentve, a lakcímkártyán az a ház volt megadva. De mi nem ott laktunk, magunk béreltünk lakást.
Édesanyám csak 5 éve költözött oda hozzá, mikor már leromlott az állapota. Ők eredetileg jó barátnők voltak, csak hát telik az idő, és a barátnőből egy demens öregasszony lett.
Semmi rokona nincsen egyébként.
"Az örökösödési rend szerint fog eljárni a közjegyző, ebben nektek szerepetek nem lehet. Örökségként semmiképpen, szerződési ellentételként lehetséges megkapni a házat. A vonatkozó jogalapot igazolni kell, erre való a végrendelet vagy szerződés.
Elvileg lehet igazolni a dolgot ezek nélkül, de az bizony nem könnyű. Valós tárgyi bizonyítékkal igazolni azt a 20 évet, nehéz elképzelni, hogy lehetséges."
Na, az utolsó mondat, ami engem érdekel.
Ha nincs örökös akkor a nénivel beszéljetek arról, hogy a gondozásért cserébe egyezzenek ki édesanyáddal egy havi összegben, amit majd utólag fog megkapni az örökségből.
Ha gondozza a nénit, akkor a korábbi évekre is számolhattok - a nénivel megegyezve, egy havi összeget, mondjuk 20 ezer/ hó, visszamenőleg 5 évre, és előre meg egy magasabb összeget. Nézzetek utána hogy mennyibe kerülne a néninek ha valakit meg kellene fizetnie, vagy mondjuk egy otthonban kellene élnie. Akkor az havi 100 felett is lehetne. Ennek vegyétek egy részét, mondjuk havi 50 ezret. Sehol nincs az megtiltva hogy a fizetés majd esetleg csak évek múlva történjen meg egy összegben.
Írtok egy megállapodást arról, hogy visszamenőleg ha 20 ezer, akkor az 5 évre volt már 1,44 millió. A megállapodástól meg havi 50 ezer - vagy legyen csak 40 ezer, akkor is már értelmes összeg lenne. Minél tovább él a néni és kell gondozni, annál több a pénz - tehát nem lehet az az érdeketek hogy hamar meghaljon. A néninek így nem kell attól félnie, hogy a megállapodás után majd baja lesz, hiszen nem az örökséget kapjátok meg - hogy jó lenne ha minél hamarabb örökölnétek, hanem az örökség terhére az összegyűlt pénzt.
Persze kell hozzá ügyvéd, hogy utána elfogadják és megkapjátok a pénzeteket. de ha nincsen rokona a néninek, akkor senkit nem forgattok ki azzal az örökségéből ha a halála után el kell adni a házat hogy a pénzt nektek kifizessék - vagy ha ti veszitek meg, ennyivel kevesebbért.
Ha a néni már nem írhat ilyesmit alá, mert nem beszámítható a demenciája miatt, akkor forduljatok az önkormányzathoz, hogy ki az aki a nevében ehhez hozzájárulhat, pl. ki az aki gondnokság alá veheti és az érdekében ilyen döntést hozhat.
Köszönöm a választ! Hivatalosan még nem számít demensnek, de mindenki látja, hogy az. Még hozzátenném, hogy a néni háziorvosa (már ő is mellette van vagy 30 éve) is azt mondta, hogy erkölcsileg édesanyámat illetné a ház, annyi mindent tett érte; szerencsés, hogy mellette van.
Egyébként sajnos elég paranoiás, szóval ilyen szerződésekre én nem látok esélyt.
Mikor meg még nem volt demens, akkor is, egyrészt a paranoia miatt volt sansztalan a dolog, másrészt - és ezt megértem azért - félt az elmúlás gondolatától, és a hozzá fűződő dolgoktól.
Keress valakit akiben megbízik a néni, pl. a háziorvosát és annak mond el, hogy szeretnétek ha ezután már nem ingyen végeznétek a néni gondozását, hanem lenne ellentételezése is. Akár ahogy én javasoltam egy örökség terhére történő kifizetéssel, akár bármi más módon, amit gondoltok. Akiben bízik - az orvosában tuti bízik - meg mondja el neki, hogy ez egy jó megoldás, nem kell tőle tartania és ha ez nem lesz akkor egy idegennek kell majd fizetnie az ápolásárt, mert ti nem csináljátok tovább. Vagy be kell mennie egy otthonba - amit meg nyilván ő nem szeretne.
Keress közvetítőt, ha nem az orvost, akkor az asszisztensnőt vagy akiben a néni megbízik és aki tudja rólatok is, hogy nem akarjátok becsapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!