Kinek az engedélyével költözhettek be a “házamba”?
Az ingatlan a következő képpen van felosztva . A ház fele a nővéremé, a másik fele az enyém. A ház felére haszonélvezete lesz apámnak.
Még jogilag nincs tisztázva minden, valószívű így fog kinézni, mert :
A ház fele eleve a tesómé és az enyém. A másik fele anyué volt, de apu azt mondja lemond a tulajdonról és csak a haszonélvezetet tartja meg. Ez gondolom csak a ház felére vonatkozik, de az engedély akkor is kell. A nővéreknek is bele kellene egyezni? Ha nem engedné, akkor is beköltözhetek?
Eladjuk a házat a családommal,ahol most lakunk és nem akarunk albérletbe menni, amíg nem veszünk valami értelmeset.
A kérdés kissé zavaros, de két része van a válasznak.
Jogilag a tulajdonával a törvények keretein belül mindenki azt tesz, amit akar. Használhatja, kiadhatja, eladhatja, magánügy, másra nem tartozik.
Technikailag azonban a tulajdonos azt tehet ami értelmes és ami lehetséges.
Ha jól értem, a ház fele édesanyádé, negyede a testvéredé, negyede a tiéd. A kérdés, bontható-e három ilyen részre, ahol lakni is lehet. Ki akar abba na házban lakni, mi az életvitele, hogyan lehet osztozni. (csak példa, ha mindhárom tulajdonos ott akar lakni de csak két szoba van, akkor ott komoly egyezkedésre lesz szükség).
Tehát itt nem "engedély" kell, hanem annak megbeszélése, hogy a körülmények mit és hogyan tesznek lehetővé. Ezt csak ti tudjátok tisztázni, harmadik fél csak bíróság (ügyvéd) lehet, esetleg praktikus tanáccsal. Mi többet nem tudhatunk.
Nem tudtam hogy létezhet résztulajdonra haszonélvezet, utána néztem. Ez elég érdekes: [link]
A kérdésedre viszont ezt találtam ami igen elgondolkodtató és rövid is: [link]
"Adott egy ingatlan, melynek jelenleg 3 tulajdonosa van (tehermentesen), az alábbi elosztásban:
- T1, 1/2 rész + haszonélvezeti jog
- T2, 1/4 rész
- T3, 1/4 rész
A kérdéseim az alábbiak lennének:
- ki élhet az ingatlanban?
- be- és kiköltöztethető-e olyan személy aki nem szerepel a tulajdoni lapon?
- kötelezhető-e arra a T1 (haszonélvező), hogy megvegye T2 és T3 tulajdonrészét?
- eladható-e bárkinek T2 és T3 tulajdonrésze, T1 (haszonélvező) beleegyezése nélkül?
Köszönettel:
...
dr..... ügyvéd és dr.... ügyvéd válasza 2015-12-30
Tisztelt ....!
1. A T1 - részben tulajdonosként, részben haszonélvezőként - kizárólagosan jogosult használni az ingatlant.
2. Bárki, a T1 hozzájárulásával.
3. Igen, közös tulajdon megszüntetési per útján.
4. Igen. T1-nek elővásárlási joga van, azaz megveheti a vevőjelölt helyett/előtt az ingatlanrészeket,de ha nem teszi, akkor az eladást nem tudja megakadályozni."
Hát ez valóban nagyon zavaros. Kik költöztek be? Vagy mi van?
A leírás alapján te akarsz oda beköltözni, a kérdésben az van, hogy valakik oda - vélhetően engedély nélkül - beköltöztek.
Próbáld már meg rendesen leírni, hogy mit akarsz!
Elnézést! Én nem vagyok olyan okos. Ezért írok ide.
Jelenleg a férjem házában lakunk , a férjemmel és gyerekeimmel. Ezt eladjuk.
Az irányomban lévő ingatlan így néz ki jelenleg: 1/4 a testvéremé, 1/4 rész az enyém,1/2 rész anyué. Apunak úgy tudom se tulajdona, se haszonélvezete nincs. Még. A hagyatékin apu lemondana az örökölt tulajdon részről a gyerekei részére, azaz a testvérem és az én részemre és ő csak az (ezt nem tudom) örökölt haszonélvezetet tartaná meg. ( apám egy alkoholista és elcseszte volna a házat, azért nincs tulajdona). Apu mondja, hogy lemond a tulajdonáról, mert úgy érzi nincs sok hátra neki. Azt csak mellesleg mondom, hogy nem kitűzni akarom a testvéremet, mert ha oda kerül a sor, akkor kifizetné az örökségből, ha azt szeretné.
Ennek még mindig semmi értelme. Én feladom.
Amíg nem vagy képest megtenni az alábbiakat, addig ne is írj inkább:
- Azokat az információkat add meg, amik relevánsak. Hogyan jön ide, hogy te hol laksz és mit adsz el, ha egy totál másik ingatlannal kapcsolatosan teszel fel utána kérdést!? Azt nem akarod még leírni, hogy milyen színű bugyi van rajtad?? Kb. annyira jön ide az is.
- Mi a frász az, hogy "irányomban lévő ingatlan"? Értelmes kifejezéseket keress, kérlek. Nem tudom, mi az, hogy egy ingatlan az "irányodban van". Szemben állsz vele? Elindult feléd fenyegetőleg?
- Ha apunak se tulajdona, se haszonélvezete, akkor MILYEN ÖRÖKSÉGRŐL beszélsz!? Ő örököl majd egy ingatlant? Az a harmadik ingatlan már ebben a történetben? Vagy te akarsz tőle ingatlant örökölni? Hogyan, ha nincs is neki? Mivel apu a hagyatékin le akar mondani valamiről (önmagában is értelmetlen, mert hagyatékin csak visszautasítani lehet, nem lemondani), akkor nyilván ő örököl valamit valakitől, de már megint ez hogyan jön anyu és a ti ingatlanotokhoz? Ennek egyedül akkor van értelme, ha anyu halt meg. Ebben az esetben őszinte részvétem, és így írjad a sztorit kérlek.
- Nem lehet lemondani a gyerekei "részére". Senkinek a "részére" nem lehet lemondani, csak javára. De mint említettem, a hagyatékin visszautasítani lehet, amikor is belépnek a helyettes örökösei, azaz a gyerekei. Oké.
- Ha állagot örököl, nem örököl haszonélvezetet. Visszautasítja az állagot, más örököl állagot. Haszonélvezet nincs. Ha haszonélvezetet kapna az örökléssel, akkor azt tudja max. visszautasítani. Akkor szintén nincs haszonélvezet - arra nincs helyettes sem. Ismét értelmetlen, amit írsz.
- Milyen tulajdonról mond le, ha nincs neki? Ami nincs, arról nem lehet lemondani. Különben én is lemondok az egymilliárd forintomról. Kár, hogy nincs.
- A testvéredet a táblára akarod "kitűzni"? Mi van!?!?
Azt, hogy nem vagy "olyan okos" (mint??), hát azt látjuk.
nem tudom, mit pattogsz előző, teljesen érthető a szituáció
jelenleg van 3 tulaj, senkinek nincs haszonélvezete
bármelyik engedély nélkül beköltözhet és használhatja a saját tulajdonrészét
ahhoz, hogy a másik tulaj tulajdonrészét használja valaki, ahhoz kell egy megállapodás a tulajdonostársakkal
nyilván, ha nem megosztható az ingatlan, akkor lehetnek gondok
ha valakinek lesz haszonélvezete az ingatlan egy részére, akkor azt a részt, csak a haszonélvezővel történt megállapodás alapján lehet használni
Egyáltalán nem érthető a szituáció. Te interpretáltad a kérdést úgy, hogy valami értelmes jöjjön ki belőle, de a Kérdező nem ezt írta, és nem tudhatjuk, mire gondolt.
Eleve az alapkérdés 'költözhettek' volt, T/3, múlt idő.
#8 Feleslegesen vagy durva, nem mindenki tudja úgy leírni a gondolatait ahogyan kellene. Ettől még TE lehetnél normálisabb is vele, hiszen ő csak kérdezett. Ez nem egy politikai kérdés hogy azt hihesd csak trollkodik az illető. Sok energiát fektettél a válaszba - ez jó - csak kicsit kevésbé legyél elítélő.
Valóban nehezen érthető, de #7-nek igaza van, szerintem is azt lehet kivenni a kérdésből amit ő leírt.
Kérdező
Ahogy előttem már írták, mindegy hogy honnan akarsz költözni, az a jogosultságon nem változtat. Ha édesanyád meghalt és utána öröklitek az ő 1/2 részét, akkor édesapád az ingatlannak NEM ÖRÖKÖSE. A ház ezen túl fele-fele tulajdonban lesz a tietek a testvéreddel.
AZONBAN a házastárs haszonélvezetet ÖRÖKÖL az elhunyttól a közösen használt ingatlanra (és egy gyerekrésznyit örököl minden másból - vagyis a többi dolgot 3 felé kell osszátok, pl. ha volt édesanyádnak ékszere, valami megtakarított pénze vagy bútorai, akármi).
Ez az amivel kezdted a kérdésedet "A ház fele a nővéremé, a másik fele az enyém. A ház felére haszonélvezete lesz apámnak." Tehát ezt te is tudod, a kérdésed a beköltözésre vonatkozik, hoyg ki szólhat bele.
A haszonélvezet az édesapádnak most keletkezik és csak a ház felére. Ahogy korábban már beraktam egy linken a #3-ban, ha több a haszonélvező (itt a tulajdonos is annak számít ha az ő részén nincs külön másik haszonélvező) akkor a keletkezés sorrendje határozza meg hogy ki dönthet - de jelenleg egyszerűbb a helyzet.
A ház feléről ketten dönthettek a testvéreddel, a másik feléről viszont apád.
Ha ti akartok oda beköltözni úgy hogy apád is ott fog lakni - 3 szobás házban megoldható, akkor ezt apáddal elég közölnöd, viszont a testvéreddel meg kell róla egyezned. Mert az ő részét is használni fogjátok.
keress olyan megoldást ami a testvérednek is tetszik! Pl. biztosítsd neki hogyha 3 havonta hazajön, akkor az egyik szobát ő használhatja - addig onnan kijön pár napra aki ott aludt és elalszik a nappaliban vagy ti átmentek addig a gyerekek mellé aludni. A testvérednek csak annyi kell hogy legyen saját helye ha hazajön. A megegyezésben szerepelhet hogy a számlákat ti fizetitek apáddal közösen, cserébe hogy használhatjátok a részét, a testvérednek semmibe ne kelljen pénzt adnia a ház fenntartásához erre az időre.
A lényeg, hogy a testvéreddel kell erről megegyezned - de elméletileg 1 szobát a beleegyezése nélkül is használhatnátok (a közös helységekkel), mert az a tied, 1 szoba ugyanígy apádé és 1 pedig a tesódé.
Összefoglalom. Meghalt az édesanyád, akinek 1/2 rész tulajdona volt, erre vonatkozik a hagyatéki eljárás. Édesapád lemond az örökségéről a gyermekei javára. Ezért a hagyatéki végzés feltehetően a következő állapotot eredményezi.
1/2 rész a tiéd, 1/2 rész a testvéredé, édesapádnak lesz haszonélvezeti joga.
E pillanatban a 3 szoba+nappali lakásban édesapád egyedül lakik, te a családoddal oda költöznél, miközben a testvéred külföldön él é feltehetően évente néhányszor hazajön.
A már leírt javaslatot erősítem én is. Apád véleménye ismert, beszélj a nővéreddel a következőkről. Beköltöznétek apád mellé, használod a lakást és fizeted minden terhét (számlákat és ingatlanadót ha van). Ha a nővéred hazajön, ottlétére biztosítod az egyik szobát, a többi helyiség közös használatú. Feltehetően ez mindenki megelégedésére szolgál.
Külön eset, ha ki akarod váltani a nővéredet, azaz megveszed a részét. Ezt külön kell tisztázni, ehhez mindenképpen kell ügyvéd, mert adásvétel csak az ő közreműködésével történhet. Ő majd ad praktikus jogi tanácsokat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!