Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Most akkor létezik "köteles...

Most akkor létezik "köteles rész" öröklésnél, vagy sem? Konkrét példa lent.

Figyelt kérdés

Van egy férfi, akinek már vannak felnőtt gyerekei. Ők mindent megkaptak, jómódban éltek, illetve kaptak segítséget ahhoz is, hogy "elinduljanak" az életben, taníttatásukat a szülők állták.

Ennek a férfinak nemrégiben született egy másik nőtől egy gyereke, aki ugye féltestvére a felnőtt gyerekeknek. Úgy néz ki, hogy a férfi jelenlegi vagyonát talán a kisbaba nevére íratja. Gondolom én, olyasmi oka lehet, hogy ki tudja, él-e majd még, mire ez a pici baba is eljut oda, hogy saját lábára álljon.

Na itt jön a kérdésem lényegi része: ha az illető elhunyna , akkor a felnőtt fia és lánya jelentkezhetne-e a köteles részért, vagy azt mondanák, hogy nincs örökség, hiszen az elhunyt nevén nem volt semmi?

Mindkét változatot hallottam már.

Mi a jelenlegi törvények alapján az eljárás?

Az a papírokon jogilag szépen lekövethető, hogy a ház eredetileg a férfi nevén volt, és utána került át a 3. gyerekére. Ilyenkor jelentkezhetnek-e a felnőtt gyerekek, hogy nekik is jár a házból?


A férfi még él, szóval ez csak elméleti kérdés. Nem is öreg, és jól is van, csak a felnőtt gyerekei tartanak ettől a dologtól, gondolom az új feleség miatt.

Rokonok, mondjuk pont az anyjuk részéről, de ez most lényegtelen.

Köszönöm, ha valaki releváns információt oszt meg.



2020. máj. 11. 17:44
 1/5 anonim ***** válasza:
17%

Ha odaajándékozza,vagy végrendeletet csinál,az a 3.gyereké lesz.Ha nem csinál semmit,megy több felé.

Ilyennel amúgy lelki terrort csinálnék.Megbeszélném mindenkivel hogy innentől nem állunk szóba vele,senki de senki.Lehet h már direkt is a 3.gyerekre íratna mindent,de legalább lelki nyugta az életben nem lenne a haláláig.

2020. máj. 11. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Még nem történt meg. Vagy amúgy ki tudja?

Csak ezt gyanítják. Ők az unokatesóim egyébként.


Ezt is akartam kérdezni, hogy az átíratás milyen módon történhet? Adásvétellel biztosan nem, de csak az ajándékozás lehet? Azt a másik félnek nem kell elfogadni, aláírni?


A lelki terrort én nem tartom jó megoldásnak. Egyrészt most is bármikor számíthatnak az apjukra. Csak már nincs rá különösebben szükségük, mert felnőttek.

De mondjuk 25 éven keresztül mindent megkaptak, ami nem 2 fillér volt, és ha a pasit holnap érné egy baleset, akkor aránytalan lenne az elosztás. 2 gyerek kapott mondjuk 20-20 milliónyi törődést (a nevelés is több milliós összeg, meg az egyetem, stb.), a pici meg semmit, hiszen még nem is élt. Aztán ha osztozkodni kell a házon, és 3 felé osztják, akkor az pillanatnyilag igazságos, de ha összességében nézzük, hogy ki mit kapott az apjától, akkor viszont nagyon igazságtalan.

Én egyébként már vagy 3 éve nem is találkoztam az apjukkal, így az sem biztos, hogy tényleg ezt tervezi. Lehet csak az ördögöt festik a falra, vagy az anyjuk hergeli őket. Simán csak kíváncsi vagyok, hogy mi történhetne.

2020. máj. 11. 18:13
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha a kisbaba nevére íratja még életében, akkor nincs örökség.

Ha végrendeletben hagyja a kisbabára, akkor jöhet szóba a köteles rész iránti igény részetekről.

2020. máj. 11. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A köteles rész az örökségből illeti meg a gyerekeket - ha nincs örökség mert életében elajándékozta mindenét, akkor a nincs-et kell osztani.

VAN köteles rész és ha a haláleset előtt elajándékozott vagyon is bizonyos esetekben beletartozik az örökségbe. Szerintem pont neked való ez a cikk. ne feledd azt sem közben, hogy a házastárs is jogosult egy gyereknyi örökrészre az ingatlanból.

[link]

Az öt évvel ezelőtt hatályba lépett új polgári törvénykönyv szerint a kötelesrészre jogosultat annak az egyharmada illeti meg, ami neki mint törvényes örökösnek egyébként járna (korábban még az örökség fele járt kötelesrészként). A kötelesrész alapja a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó hálának bekövetkezte előtti tíz éven belül bárkinek juttatott ingyenes adományok juttatáskori tiszta értéke. A hagyaték tiszta értéke nem más, mint az örökhagyó vagyonában lévő pozitív vagyon (pénz, ingatlan, ingóságok stb.) és a hagyatéki tartozások különbözete (például hitelek, adósságok, temetési költségek). A kötelesrész alapjához tartozik az örökhagyó által az élők között bárkinek juttatott ingyenes adomány értéke. Az ingyenes adomány leggyakoribb esete az ajándékozás, de ide tartozhat bármilyen más adomány, amelyért az örökhagyó nem kapott ellenszolgáltatást."

2020. máj. 11. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
12%
Oroksegen ragodnak es meg el a fater! Ez meg elmeleti kerdesnek is taszito ... fujj.
2020. máj. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!