Jogi tesztkérdéssel kapcsolatos segítség?
2 kérdésről van szó, és sejtem a választ, csak szeretnék biztos lenni benne
A bt.
A. Működhet egyszemélyes társasági formában
B. Nem működhet egyszemélyes társasági formaban
C. Egyszemélyes társasági formában csak a taggyűles fölhatalmazása nyomán működhet
(szerintem B)
Mettől meddig beszélhetünk arról, hogy egy gazdasági társaság ,,előtársasági szakban” van?
A. A cégbejegyzési kérelem illetékes cégbíróságra történő benyújtásától a Cégbíróság cégbejegyző végzésének meghozataláig.
B. A társaság létesítő okiratának elkészítésétől (tagok aláírták és ügyvéd ellenjegyezte) a cégbíróság bejegyző végzésének Cégközlönyben való közzétételéig.
C. A társaság létesítő okiratának elkészítésétől (tagok aláírták és ügyvéd ellenjegyezte) a cégbíróság bejegyző végzésének meghozataláig.
(az A biztosan tudom, hogy nem jó, szerintem C a jó)
Légyszi, aki biztosan tudja, jogász, ügyvéd stb. az erősítsen meg :D előre is köszönöm
nem vagyok jogász, gazdasági szakon tanulok, de előző félévben volt jogom, ahol a ptk-t kellett megtanulni (most meg a munkajogot)
az első tuti a b, a másik meg b vagy c
valahogy úgy van, hogy ha a gazdasági társaságot a bíróság jogerősen bejegyzi, az előtársasági létszakasz megszűnik
hogy most ebbe a cégjegyzékbe való közzététel beleszámít-e, arra nem emlékszem, de én a c-re tippelnék
Az első B. A bt lényege, hogy mindenképpen kell legyen minimum egy beltag és egy kültag. Ha bármelyik nincsen, akkor elindítja a cégbíróság a törvényességi felügyeleti eljárást, aminek keretében felszólítja először a céget határidővel a törvényes működés helyreállítására, ha pedig ennek nem tesz eleget, kényszertörléssel megszüntetik a céget. Az sem jó, ha van mondjuk 5 kültag, de nincs beltag, vagy fordítva. Tehát minimum két személy kell (több lehet), és minimum egy beltag, egy kültag.
A második: C.
Erre van itt egy jó leírás:
"Mindennapos rutinfeladatnak tűnik egy új gazdasági társaság megalapítása, és az új tulajdonosok jellemzően nem is fordítanak nagy figyelmet arra a rövid időszakra, amely a cég alapításáról szóló dokumentumok aláírása és a társaság jogerős cégnyilvántartásba történő bejegyzése, vagyis a cégbíróság végzésének kibocsátása között telik el.
Erről a rövid időszakról a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) rendelkezései szólnak. A gazdasági társaság a létesítő okirat közjegyzői okiratba foglalásától vagy ügyvédi vagy jogtanácsosi ellenjegyzésétől kezdődően a létrehozni kívánt társaság előtársaságaként működik. Az előtársasági jelleget a társaság iratain és jognyilatkozatain minden esetben fel kell tüntetni, vagyis a cégnév után a „bejegyzés alatt” kifejezést vagy a „b. a.” rövidítést kell alkalmazni.
Az előtársaságra az alapítandó társasági forma szabályai vonatkoznak. Az előtársasági lét egy függő jogi helyzetet eredményez, amely a létesítő okirat ellenjegyzésétől a társaság jogerős bejegyzéséig vagy nyilvántartásba vételének jogerős elutasításáig tart.
A cégnyilvántartásba vételi kérelem benyújtását követően az előtársaság üzletszerű gazdasági tevékenységet is folytathat. A gazdasági tevékenység megkezdése természetesen nem kötelező, azt a társaság alapítói döntik el, hogy megkezdik-e működést az előtársasági szakaszban vagy sem. Ugyanakkor az (elő)társaság szervei már működésbe lépnek, így például a társaság legfőbb szerve már hozhat határozatokat, a vezető tisztségviselők képviselhetik a társaságot, annak nevében és javára szerződéseket köthetnek. Megjegyezzük azonban, hogy az üzletszerű gazdasági tevékenység nem kezdhető el attól a pillanattól fogva, hogy az ügyvéd vagy jogtanácsos ellenjegyzi, illetve a közjegyző közokiratba foglalja a létesítő dokumentumot, azt csak azt követően lehet, hogy a társaság cégbejegyzés iránti kérelmét az illetékes cégbíróságnál már benyújtották."
most látom, hogy van még egy kérdés, amit nem tudtam, kérlek titeket, hogy erre is nézzetek rá:
Jogi személy:
A. Jogalany, melyet jogszabály (végső soron az állam mint jogalkotó) szervezetnek nyilvánít és elismer.
B. Jogalanyisággal rendelkező szervezet, amelyet az államnak, mint jogalkotónak nem kell elismernie.
C. Szervezet, melyet jogszabály (végső soron az állam mint jogalkotó) jogalanynak nyilvánít és elismer.
azt biztosan tudom, hogy nem B
Jó hülye kérdések ezek amúgy.
De C-re szavazok. Ezerféle szervezetet, szerveződést, stb. lehet létrehozni (pl. összeállhatunk tanulócsoportba, vagy bevásárlásokat intézők körébe, vagy fene tudja), de jogalanyisága csak annak van, amit a törvény ilyennel ruház fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!