Lehetséges-e az államtól való elbirtoklás?
Tehát adott egy kis földrész ami állami tulajdonban van, amit befut az én növényzetem, azonban jóhiszeműen úgy érzékelem, hogy az még az én területemen van.
Eltelik 20 év és a kutya se szól, hogy tűnjek el arról a területről, ekkor megjelenik a hatóság, hogy az nem az én területem amire befutott a növény.
Ebben az esetben van lehetőségük visszakövetelni a területet, vagy már bekövetkezett az elbirtoklás és érvényes ingatlan-nyilvántartási bejegyzéssel a kezemben elküldhetem őket?
Földhivatal, kimérik, és megtudod akár venni az államtól.
Persze ez így elég egyszerű leírás, valójában igen hosszas és körülményes.
Csak hogy kicsit konkrétabban segítséget kapjál a "hosszú és bonyolult" folyamatnál:
1./ Tudnod kell bizonyítani, hogy az adott ingatlant 15 éven keresztül, szakadatlanul sajátodként használtad (ezt leginkább tanúkkal tudod alátámasztani: családtagok, szomszédok stb.).
2./ Földmérővel kiméreted azt a telekrészt amit elbirtokolni akarsz (ha nem az egész telekre vonatkozik az igényed) és készíttetsz vele egy ingatlan-nyilvántartási változási vázrajzot (ez egy térkép, amiből látszik, hogy a bekövetkezett változás után hogyan alakulnak az ingatlanviszonyok, helyrajzi számok, tulajdonjogok, terhek stb.).
3./ Na most jön a trükkös rész: bár az elbirtoklás szerinti tulajdonszerzés törvény erejénél fogva beáll, ugyanakkor ezt bíróságnak ki kell mondani. Ez azt jelenti, hogy keresetet kell benyújtani, amiben kérned kell, hogy a bíróság állapítsa meg az elbirtoklás általi tulajdonjogszerzésedet. Bizonyítanod neked kell, ezért írtam a tanúkat. Egy ilyen per elsőfokon a legegyszerűbb esetnél is kb. 1 évig elhúzódik. Jogorvoslatok esetén értelemszerűen tovább tart. Ha esetleg olyan ingatlanról van szó, ahol nem kizárólag az állam az egyedüli tulajdonos, hanem közös tulajdonban van (földek, erdők esetén jellemző a 10-20, vagy akár 100 tulajdonostárs, ahol az állam csak egy) akkor minden egyes tulajdonost perbe kell állítani, mindenkit idézgetni kell a tárgyalásokra, ha nem szabályos akár egynek is az idézése, akkor halasztani kell a tárgyalást,ha pedig bármelyik meghal, akkor a hagyatéki eljárás lezajlásáig fel kell függeszteni a pert... ezeknek a pereknek se elejük, se végük.
4./ Ha a per végén olyan jogerős ítélet születik, ami helyt ad a keresetednek, akkor már egyszerű dolgod van: szükség szerint újrazáradékoltatod a változási vázrajzodat és az ítélettel együtt benyújtod a földhivatalnak a változás átvezetése céljából. A földhivatal ezek alapján fogja bejegyezni a tulajdonjogodat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!