Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A NAV nem számolja ki, mennyit...

A NAV nem számolja ki, mennyit kell adózni? Muszáj erre szakembert fizetni?

Figyelt kérdés

Valószínűsítem, hogy szakember szükséges ilyen esetben, de azért biztos, ami biztos, felteszem a kérdést. Öröklésről van szó. A szakember szerint viszonylag bonyolult a kérdéses eset -csak néhány vázlatpontra fogok most hivatkozni-, bonyolult, mert a kérdéses személy szülei (mint sok esetben) különböző években hunytak el, a törvény szerint állítólag eltérő feltételek vonatkoznak a személy adózására, hiszen őszerinte külön ki kell számítani, hogy az egyik szülő után örökölt ingó és ingatlan tulajdonrészek esetén mennyi az adó, majd a másik szülő halálát követően arra külön számítás vonatkozik, és így tovább.


Hihetek a szakembernek, hogy a NAV nem számolja ki nekem, azonban meg kell fizetnem egy adószakértőt, aki kiszámolja, mennyit kell adóznom?



2020. márc. 29. 23:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Van még örökösödési adó???
2020. márc. 29. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Az ingatlanpiac ármozgásai sajnos zavaró tényező. A közjegyző a hagyatéki tárgyaláson kijelentette, hogy nem ért az ingatlanpiachoz, és a korábban elhunyt szülő idejében jellemző ingatlanárat kell "bevésni" a hagyatéki jegyzőkönyvbe.


De, mint tudjuk, az utóbbi kb két ében magasra ugrottak az ingatlanok értékei Magyarországon.


Így ha áron felül kelt el mostanában egy hagyatéki ingatlan -márpedig balek, aki a néhány évvel ezelőtti áron adja el, a felár (különbözet) adóköteles, hiába hagyaték. (Asszem csak akkor nem adóköteles, ha vár az örökös 5 évet az eladással, vagy ilyesmi.)


Szóval a bürokráciát nemigen érdekli ez, a jelek szerint, a közjegyzőnek meg nincs hatalma átírni a 2019-es ingatlanértékre a néhány évvel ezelőtt meghatározottat, amikor az egyik szülő még élt, de a másik halála miatt akkoriban is kötelező volt hagyatéki eljárást tartani.


Az adószakértő szerint van esély, hogy az adóalap (tehát az eladott érték illetve a hivatalosan néhány éve meghatározott érték különbözete) ne legyen olyan magas -hiszen az ügyvédek jelezték a piaci ármozgást a közjegyzőnek-, de ez bonyolult számításba telik, valamint a lehetőségek utánajárásába telik, hogy mi számít adóalapnak a mi esetünkben, akik örököltünk és szerinte a NAV nem fogja kiszámolni, mert nekik ez felesleges pluszmunka volna.


Szóval, gondolom, tényleg muszáj megfizetnem egy adószakértőt. Vagy tévedek, és a NAV köteles nekem ingyen elvégezni a számítást?

2020. márc. 30. 02:49
 3/8 anonim ***** válasza:
0%

Az ingatlan árak pont lefelé mennek.

De még mindig nem értem, miért kéne adózni az örökség után.

Ingatlan árának megállapításához meg ingatlanos kell nem adószakértő.

2020. márc. 30. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
2019-ben jóval magasabbak voltak az ingatlanárak, mint néhány évvel ezelőtt, és már ELADOTT ingatlanról van szó, arra kell adóznom mint örökölt részre, mármint az eladási érték, valamint a közjegyző által megállapított érték különbözetére mint adóalap vonatkozásában.
2020. márc. 30. 23:42
 5/8 A kérdező kommentje:

Még annyit az eddigi hozzászólóknak, hogy idézek a netről:


[link]


"Örökölt ingatlan értékesítése 5 éven belül

Örökölt ingatlan értékesítése alapvetően ugyanolyan eset, mint egy vásárolt ingatlan eladása: ha a birtokodban lévő ingatlant eladod, akkor jövedelmed, bevételed keletkezik. Tehát az értékesítés után adót, pontosabban személyi jövedelemadót kell fizetned, ennek az értéke 15%. A különbség a részletekben rejlik.


Az örökölt ingatlan eladásával kapcsolatban már írtunk egy másik cikkben, az Örökölt ingatlan eladása című cikkben.


Hogyan kell kiszámolni az örökölt ingatlan eladása után fizetendő adót?

Az adó végeredményben annak az értéknövekménynek az adóztatása, ami az öröklés és az eladás között keletkezik. Egyszerűbben fogalmazva az eredeti forgalmi érték és az eladási érték különbsége lesz a jövedelemadó alapja.


Mi az értéke az örökölt ingatlannak?

Itt nem lehet tippelni, pontos értékkel kell számolni, a törvény azt is meghatározza, hogy mivel. Az öröklési folyamat során a települési Adóiroda megállapította az ingatlanvagyon értékét. Hacsak az örökösök nem éltek ez ellen fellebbezéssel, az eljáró közjegyző ezt az értéket szerepelteti a hagyatéki végzésben.

[...]

Örökölt ingatlan 5 éven belüli értékesítése után fizetendő adó

Izgalmas matekórán érzed magad? Számoljunk tovább! Mert bizony a bevételként adózó jövedelmünk még tovább csökkenhet attól függően, hogy mikor adjuk el az ingatlant! Nézzük, a bevételünk hány százaléka után kell megfizetnünk a 15%-os jövedelemadót!


Ha a megszerzés évében vagy rögtön vagy az első évben értékesíted: 100%

Ha a második évben: 90%

Ha a harmadik évben: 60%

Ha a negyedik évben: 30%

Ha az ötödik és a további években: 0%

Leegyszerűsítve: az eladási árból kivonjuk a megszerzési értéket, ezt csökkentjük a költségekkel, korrigáljuk a fenti százalékokkal és már számolhatjuk is a 15% fizetendő adót.


Összefoglalva: Nem kell megijedni, nem fogod mindenáron költségekbe verni magad, ha örökölsz egy ingatlant. De most már tudod, hogy mire számíts, milyen költségekkel kell számolni.


Ha szívesen kísérleteznél a számokkal, látogass el a NAV ingatlanszerző jövedelem kalkulátorához:

[link]


AZONBAN sok esetben összetettebb az adószámítás, mert általában nem egyszerre távoznak a szülők az élők sorából (és többnyire két szülő közös ingatlanja / ingóságai öröklődnek).


Írjon légyszi egy szakértő is a kérdésemre! Vagy legalábbis aki keresztülment hasonló folyamaton. Köszönöm előre is.

2020. márc. 30. 23:50
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezt úgy szoktál tudtommal lepapirozni, hogy az adásvételi szerződésbe kevesebb összeget írnak vételárként a valósnál, így mindeni jobban jár adóügyileg, az eladó és a vásárló is. A legtöbb ügyvéd ezt vállalja is.
2020. ápr. 28. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy fáradtál a válasszal, de itt részletesen leírtam, hogy jelentős a differencia (forintban) a közjegyző által meghatározott érték, valamint a vételár (eladási ár) között. Nem akartunk mást beírni egyébként se, és ekkora difivel le is lehet bukni, úgy nem mellesleg. (Kb kétszeres összegű az utóbbi, mint amit a közjegyző bejegyzett anno.)
2020. ápr. 30. 15:52
 8/8 A kérdező kommentje:
Ja és hozzáteszem: nem mi lettünk p.cs.gazdagok, hanem a közjegyző volt anno kénytelen bejegyezni egy nevetségesen alacsony -sok évvel korábbi ingatlanpiaci- összeget, legalábbis ahhoz képest, amennyire 2019-ben felugrottak országszerte az ingatlan árak.
2020. ápr. 30. 15:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!