Élettársi kapcsolat vagy házasság? Melyik mivel jár? Melyik éri meg?
Sziasztok.
Az érdekelne, hogy a fenti két kapcsolat/szerződés/bejegyzés közül melyik mivel tudja szolgálni két ember életet? Kicsit szubjektív, mert mi meg vagyunk, köszönjük, és értelmes emberek módjára, még ha el válnának útjaink is tudnánk rendezni sorainkat, szoval nem ez a lényeg, hanem hogy:
Pl első házasság kedvezmény és a többi. Mi az amivel egyik s másik papír segiteni tudja két ember életét.
Nem érdekel vallási vagy szerelmi stb szempont, meg egyszer leirom, nem az a lényeg.
Továbbá: mi a menete, ezeket bejegyeztetni? Milyen feltetelei vannak? (Pl kijonnek megvizsgalni, hogy valobsn egyutt elunk-e?)
Megéri-e elobb elettarsit kotni par evre, amig nem vagyunk biztosak a hazassagban (esetleg hazassagot hagyomanyos ceremonia mellett kotnenk, de meg nincs elegendo anyagi forras, s addig elettarsit bejegyeztetni több kedvezo jog elerese erdekeben)?
Kb tiszta, hogy hazasaggal jar par jog, bar azokat is jo lenne reszletesen latni, hogy mik, de az elettarsirol alig irnak valamit.
Aki okos ebben, vagy van tapasztalata, varom valaszat!
23/F
Ez a részletes:
Ez meg a rövidebb:
Még rövidebben, nem kitérve a részletekre:
- A házasság vagyonközösség (saját fizu, külön számla is közösnek számít válás esetén), az élettársak önálló vagyonszerzők. (Azért házasságban is akad külön vagyon - pl. már előtte szerzett saját, vagy közben örökölt vagy ajándékozással kapott ingatlan.)
- A házasságban született gyerekek apja automatikusan a férj és örökbe tudnak fogadni, élettársaknál az apának nyilatkozni kell (és csak egyikük tud örökbe fogadni egyedülállóként).
- Házastársak egymás örökösei, élettársaknál erről külön végrendelkezni kell.
- Az állam a házasságot preferálja, így pl. egymásnak illeték nélkül tudtok ajándékozni, kaphattok első házasok adókedvezményét, CSOK-ot.
Egészen addig amíg nem akartok valóban családdá válni, vagyis nincsen gyereketek, addig nem fogtok különbséget találni nagyon a kettő között jogi értelemben. Sem az együttélés, vagyonközösség, sem a válás nem különbözik a házasság és a hivatalos együttélés során.
Abban a pillanatban ha meg már akartok gyereket, máris a házasság felé billen a mérleg, mert ehhez van kötve szinte minden családtámogatás, babaváró hitel stb.
Ha pedig szétmentek - ez akkor is lényeges ha nem akarsz és nem is fogsz válni - akkor onnantól nem számít hogy "csak" együttélés volt, mert akkor is bíróság fog a gyerekekről, vagyonmegosztásról, gyerektartásról dönteni, ha nem tudtok lazán megegyezni (általában nem sikerül). Tehát ebben nem ad előnyt az együttélés.
Öröklésnél is fontos az hogy házastárs és nem élettárs, vagy az özvegyi nyugdíjnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!