Felelősséggel tartozom a szomszéd gyerek iránt, ha baleset éri miközben nálunk játszik a fiammal?
Igen, abban a pillanatban hogy egy gyerek - vagy felnőtt - a te tulajdonodban levő területre lép, akkor felelős is vagy érte.
Egy felnőttnél más a helyzet, mert tőle elvárható hogy megfelelő gondossággal járjon el, de ha pl. te fagyállót tartasz egy borosüvegbe és ő ezt megissza, akkor ezért is te vagy felelős, gondatlanság miatt, hiszen nem lett volna szabad mérget italos üvegben tárolnod.
Egy gyereket viszont ha beengedsz, akkor azzal vállalod azt is hogy felügyeled amit csinál. Egy módon tudtad volna ezt elkerülni, ha ELŐTTE a SZÜLEIVEL tisztázod, hogy nem tudsz rájuk felügyelni és csak akkor engedjék át a gyereket ha vagy ők vigyáznak rá vagy elfogadják, hogy nem a te hibád ha valami történik.
Képzeld magad fordított helyzetbe. Átmegy a te fiad hozzájuk és őt éri ott baleset. Te sem fogadnál el, hogy de hát a szomszéd megmondta a gyerekeknek hogy a motor nem játék.
A felelősség és a kártérítés viszont külön dolgok.
Tisztáznod kellene velük hogy milyen kár az amit neked meg kellene térítened. Először is nézd meg a saját biztosításodat, hogy van-e benne felelősségbiztosítási rész. (remélem van a házon biztosítás) Társasházakban ilyen az amikor egy csőrepedéssel elárasztja a lakás az alatta lakókat és a biztosítása nem csak azt fogja fizetni ami kár az ő lakásában történt, hanem fizeti az alatta lakók kárát is. Velünk történt ilyen és fizette a mi biztosítónk az alattunk lakónál a festést és padlószőnyeg cserét ami tönkrement a beázástól.
Ha van ilyen rész a biztosításodban (fel is hívhatod a biztosítódat érte) akkor neked kell a saját biztosítódnál intézni a káreseményt - már persze ha sérülésre is vonatkozik és nem csak tárgyakra a biztosításotok.
Ha nincs ilyenetek, akkor tényleg kérdezd meg a szomszédot mit gondol ő mint kártérítést. Olyan nincs hogy akkor fizess 1 milliót és ők nem tesznek feljelentést - ez zsarolás lenne. Mondjuk ha elmondja hogy a baleset miatt kiesett az egyikük a munkából 1 hétre és csak a táppénzt kapta, meg venni kellett a gyereknek különleges gipszet, akkor ezek lehetnek olyan összegek amikről lehet tárgyalni. De nem kell - megteheted hogy nem reagálsz, hanem kéred hogy forduljon inkább a bírósághoz.
Csak az eleve annyiba fog neked kerülni már az ügyvéd megfizetésével, mint amennyit most odaadhatnál kártérítésképpen.
Ha javasolhatom, mivel ők ezután is a szomszédaitok lesznek és a gyerekeitek barátok maradnak - próbálj meg békülékenyen hozzáállni. Mondd el nekik hogy megérted a helyzetet, fordított esetben nyilván te is hasonlóan éreznél és hgy szeretnéd ha békésen megbeszélnétek a dolgot. Hogy nem zárkózol el semmitől, csak kellene kis idő amíg a kedélyek megnyugszanak és normálisan meg tudjátok beszélni az ügyet. ha ők utána is pereskedni akarnak inkább, akkor megérted és elfogadod, de felesleges lenne az ügyvédekre költenetek mindkettőtöknek a pénzeteket.
Kérdezd meg hogy ők milyen "fájdalomdíjra" gondoltak, milyen kár az ami érte őket. Ne mondj javaslatot, nem kell ötleteket adni hogy mit számítsanak be - csak kérd meg hogy TÉTELESEN és PONTOS ÖSSZEGEKKEL támasszák alá. Utána már tudtok arról beszélni hogy sok vagy kevés, hogy jogos vagy jogtalan.
Mindeközben jegyezd meg hogy ha pert indítanak akkor te is kénytelen leszel hasonlót tenni, hiszen az engedélyed nélkül, kifejezetten a tiltásod ellenében ült fel az ő gyerekük a motorodra és ezzel veszélyeztette a te gyereked épségét is és kárt okozott a motorodban is. Tehát lehet hogy ők nyernek fájdalomdíjat amiért a gyerekük balesetet szenvedett, de fizethetik is vissza amiért meg neked is okozott az ő gyerekük bajt és kárt.
Igazából még örülhetsz is, hogy ha csak fizetned kell, mert ez már simán büntetőjogi kategória.
"Kiskorú veszélyeztetése
208. § (1) A kiskorú nevelésére, felügyeletére vagy gondozására köteles személy - ideértve a szülői felügyeletet gyakorló szülő, illetve gyám élettársát, továbbá a szülői felügyeleti jogától megfosztott szülőt is, ha a kiskorúval közös háztartásban vagy egy lakásban él -, aki e feladatából eredő kötelességét súlyosan megszegi, és ezzel a kiskorú testi, értelmi, erkölcsi vagy érzelmi fejlődését veszélyezteti, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!