Keletkezhet majd hátrányom ebből a tulajdonos - haszonélvező felállásból?
Elárverezték még évekkel ezelőtt a házunkat, de több hibát is vétettek közben, így anyukám - az akkori tulajdonos - pert indított.
Anyukám időközben meghalt, ezért most én vagyok a pernek a jogutódja, és úgy néz ki, hogy meg fogom nyerni, kártérítést fogok kapni. A terveim szerint a pénzből vettem volna egy lakást, amiben utána lakhattam volna az egyik anyai nagyszülőmmel.
Viszont ez a nagyszülőm most beijesztett, hogy majd elvihetik a fejem felől azt az új lakást, ezért ő kitalálta, hogy lebeszéli az ügyvéddel, hogy vegyen az ügyvéd egy lakást a perösszegből, legyen az ügyvéd a tulajdonos, neki meg nekem meg menjen rá holtig tartó haszonélvezet.
Nem tudom, hogy ez hogyan megy, de ellenérzéseim vannak. Lehet, hogy csak azért van, mert laikus vagyok a témában, de eléggé olyan, mintha már az előtt be lenne korlátozva a mozgásterem a pénzt illetően, mielőtt egyáltalán megkapnám. Mármint... ha annyira jó dolog ez a haszonélvezet, akkor miért tulajdonjogot akar mindenki, és miért nem haszonélvezetet?
Az ügyvéddel a nagyszülőm tartja a kapcsolatot, az e-mailjeire meg nagyon sok idő, mire válaszolni szokott, mert sok az ügye. Megkérdezem őt is, de gondoltam, feldobom itt is a kérdést, hátha hamarabb lesz válasz.
De miért venné el bárki is a lakást a fejed fölül? Mi a nagyszülőd indoka?
Én simlisséget szagolok, másik ügyvédet kérdeznék, nem az illetékest.
Az nem világos, miért venné el bárki is a lakást, ha jogszerüen megveszed.
Viszont ha bárkinek van egy lakása (mindegy, ogy az ügyvéd, a nagyszül vagy egy idegen) és NEKED van rá holtig tartó haszonélvezeti jogod, akkor azt teljes mértékben te használhatod, lakhatsz benne, kiadhatod másoknak, bárkinek megtihtatod, hogy akárcsak belépjen oda, és ez a tulajdonosra is érvényes, azaz minden jogod megvan a lakás használatára, egyedül eladni nem tudod! (Meg a haláloddal elvész az ingatlan, a gyerekeid nem öröklik, mert nincs tulajodnjogod)
Éppen ezért nem ad épeszü ember akárkinek haszonélvezeti jogot, mert azzal saját magát zárja ki a használatból!
De ennek ellenére nem hiszem, hogy okos dolog lenne belemenni ilyen ügyletbe, keress egy tisztességes ügvédet1
Ha esetleg el gondolkodtál egy pillanatig azon, hogy azért lehetne értelme számodra, mert nagy adósságod van, akkor keress rá: “végrehajtás haszonélvezetből”.
Ez a nagyszülőd anyukádnak szülője, akinek most is haszonélvezete van az elárverezett házon? Neked komoly adósságaid vannak?
Ez esetben érthető, hogy miért akarja “ügyvédetek” (idézőjel azért jár, mert nem a ti érdekeitek védi) a nagyszülőt rábeszélni arra, hogy kerüljön a haszonélvezete át egy jóval olcsóbb ingatlanra.
És lehet hogy ez a nagyszülőnek kényelmes is lenne, meg még jóhiszemű is, megvezették, hogy így neked is életed végéig van lakhatásod abban a lakásban.
Csakhogy simán árverezhető a haszonélvezeti jogod, azaz lakásban is csak nagymamád élete végéig biztosított a lakhatásod.
"De miért venné el bárki is a lakást a fejed fölül? Mi a nagyszülőd indoka?"
Anno az árverési összeg az nem fedezte teljesen azt az adósságot, aminek a behajtásáért lezajlott az árverezés. A nagyszülőm szerint pedig mivel a pernek én vagyok a jogutódja, ezért a bank elveheti tőlem a kártérítési pénzt is. Vagy kapásból azután, hogy megnyertem, vagy pedig később, annak a formájában, amire költöttem. Így szerinte, ha csak tulajdonos vagyok, akkor "nem vagyok védve".
Amikor legutóbb beszéltem az ügyvéddel, akkor ő még azt mondta, hogy mivel az adósság létrejöttekor és a behajtáskor is gyerek voltam (most vagyok 18), nem vettem fel senkitől semmilyen kölcsönt, ezért a tartozást nem örököltem meg attól függetlenül, hogy viszem a kártérítést. Nem vagyok adós. Nem vehetik el később az én javaimtól. Maximum abból, amit az anyukám rám hagyott. A kártérítési pénz pedig elvileg nem ez a kategória, mert az már a saját pénzem, nem pedig anyukámtól örökölt pénz.
Azért vagyok összezavarodva, mert a nagyszülőmnek állítólag mond olyan dolgokat is információként az ügyvéd, amiket nekem nem, és már nem tudom, hogy mi hogy működhet vagy nem működhet ebben a történetben.
Mindenesetre alapból, és a válaszok fényében se tetszik nekem, hogy a nagyszülőm ennyire kapaszkodna ebbe a haszonélvezet-témába. Úgy akarja, hogy neki is legyen meg nekem is, de szerintem csak túlbonyolítja, én se igazán értem, miért nem jó, ha simán lesz nekem egy tulajdonjogom.
#6:
18 éves vagyok, nekem nincsen semmilyen adósságom. Anyukámnak volt, a nagyszülőmnek van, de az anyukámét elvileg nem lehet átborítani az én nyakamba.
Igen, az anyukám nagyszülőjének haszonélvezete volt az elárverezett házon, és szeretne arra is, ami majd a kártérítésből véve lesz. De úgy, hogy azon neki is meg nekem is van haszonélvezetem.
Ahogy kivettem a nagyszülőm szavaiból, az ügyvéd se akarná, hogy a kártérítési összegből az ügyvéd vesz egy lakást, aminek az ügyvéd a tulajdonosa, és mi ketten vagyunk a haszonélvezői. Pont azért vetette fel, hogy segítsek én is meggyőzni az ügyvédet, hogy ez jó lesz.
Mondjuk ez a része nagy butaság volt korábbi hozzászólásomnak:
"Csakhogy simán árverezhető a haszonélvezeti jogod, azaz lakásban is csak nagymamád élete végéig biztosított a lakhatásod."
Javítva: "Csakhogy végrehajtás tárgya lehet haszonélvezeti jog is (amin kapva kap a tulajdonos), azaz lakásban is csak nagymamád élete végéig biztosított a lakhatásod."
A többit majd később..
Hogy az ügyvéd miért keresi nagymamádat, arra a válasz a tulajdonlap (haszonélvezete van még az elárverezett ingatlanra...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!