Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha a konnektorban hagyott...

Ha a konnektorban hagyott elektromos eszközöm, pl. TV, zárlatos lesz és tüzet okoz, amikor nem vagyok otthon, azért terhel engem felelősség?

Figyelt kérdés

Gondolom nem vagyok egyedül azzal, hogy nem szoktam kihúzni a konnektorból a TV-t, PC-t, Wifi-t, amikor leugrok a kisboltba. Gondolom más sem szokott mindent áramtalanítani, ha nincs otthon.

Azonban, nemrég, szemtanúja voltam egy masszív tűzoltásnak, amit feltehetően zárlat okozott. Eléggé elbizonytalanodtam, hogy mi a kötelessége az embernek, ha elmegy otthonról. Kíváncsi volnék, hogy ha a kikapcsolt állapotban lévő elektromos eszköz elromlik, zárlatos lesz, és kárt, vagy sérülést okoz, akkor az gondatlanságból okozott gyújtogatásnak / károkozásnak minősül?

Vagy pedig, ez balesetnek számít, amiről nem tehet az eszköz birtokosa? Szóval terheli-e felelősség? Kötelező lenne áramtalanítani mindent?



2020. jan. 15. 17:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom társasházról beszélünk, ott pedig van biztosítás.

Nincs különbség egy tv, wifi, PC vagy egy hűtő, fagyasztó, karácsonyi izzó között, elvileg Magyarországon csak bevizsgált, érintésvédelmileg megfelelő eszközt lehet kapni, amit nem kell állandóan áramtalanítani.

Viszont, mint gondos szomszéd, érdemes azokat a készülékeket áramtalanítani, amiket lehet. Lehet kapni kapcsolós dugvillákat, hosszabbítókat...

2020. jan. 15. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

Ha a készülék maga okoz zárlatot, akkor felmerül a gyártónak/forgalmazónak a termékfelelőssége (csak olyan terméket szabad forgalomba hozni, ami megfelel a vonatkozó szabványoknak). Természetesen a termékfelelősség csak a sérülésmentes és "buherációmentes" eszközökre vonatkozik. Azaz ha a zugszerelő átdrótozza az amúgy belső hiba miatt tönkrement biztosítékot az eszközben, arra már nem vonatkozik a termékfelelősség.

Szintén más kérdés az, amikor túlfeszültség miatt okoz tüzet egy készülék (bár szintén: bizonyos mértékű túlfeszültségtől már tönkre kellene mennie a biztosítéknak, megakadályozva a további kárt). Persze lehet olyan mértékű a túlfeszültség, amire a készülék gyártójának nem kell felkészülni (villámcsapás).

A házban lévő (szabályosan vételezett eset!) villanyórában szintén vannak megfelelően méretezett védelmi eszközök, amik alkalmasak lehetnek például arra, hogy egy akár hibás eszköz se tudjon felgyújtani egy házat.

Az óbudai tűznél felmerül az áramlopás és az eleve hibás készülék használatának lehetősége is.


Nem lehet kijelenteni, hogy egy elektronikai eszköz biztosan és soha nem fog tüzet okozni, de a gyártók épp a termékfelelősség miatt úgy tervezik a készüléket, hogy az esély a lehető legkisebb legyen. Arról, hogy a termék megfelel az európai használatra (eupai szabványoknak), egy CE jelöléssel és egy ehhez kapcsolódó nyilatkozattal lehet biztosítani a vevőt. De ez "csak" egy nyilatkozat, elvileg kérésre be kell mutatni a kapcsolódó vizsgálati anyagokat, de az is lehet akármilyen... Van egy kicsit komolyabb, akkreditált labor által végzett tanúsítás, ezt ENEC-nek hívják. Ha a termék ennek megfelel, valamint az ehhez kapcsolódó gyártói szemlén (auditon) is megfelel, akkor az esetleges károkért akár a tanúsító szervezet is felelőssé tehető. Nos, ezt a jelölést valószínűleg az eszközök nagyon kis része kapja meg...


Az eszköz tulajdonosa akkor tehető felelőssé a károkért, ha tudja, hogy az eszköz hibás, vagy ha nem rendeltetésszerűen használja. Például egy fűtőtest esetében nem tartja be annak biztonsági előírásait (pl faltól való távolság, ne pakoljon a tetejére, ne tegyen közvetlen elé semmit, stb).

2020. jan. 15. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Az a lényeg, hogy a gyártó mit ír erről a dologról, az ott leírtak betartása esetén nem verhetnek rád semmit.

Vannak olyan elektromos berendezések, pl. hősugárzók, amiknek a használati utasításában szerepel, hogy nem szabad bekapcsolva hagyni felügyelet nélkül. Ilyen szerkezetek esetén felelős lehetsz a tűz miatt. De egy tévé esetén nem jellemző, hogy ilyesmi szerepelne a használatiban.

2020. jan. 16. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!