A munkavállaló a munkaviszonyának a megszüntetését kérte a munkaadó megállapodásban a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetésér változtatta a felmondást. Törvényes ez?
".Na ebben a helyzetben mit tudok tenni? Szerintem a volt munkáltató nem adhatna ki személyemről adatokat, mivel írásban ilyenről soha nem nyilatkoztam. Az új munkaadó kérhet e adatokat személyemről? Hmm. Nem tudom."
Véleményem szerint jogilag ilyet nem tehet, mint ahogy a volt munkáltató sem adhat ki rólad semmiféle információt, főleg nem telefonon. Az a leendő munkáltató, aki ilyenre alapoz, ostoba, én oda nem is mennék dolgozni.
Gondolj bele, ha mondjuk a volt művezetőd azt állítaná rólad, hogy loptál a cégtől. Van olyan marha leendő munkáltató, aki ezt készpénznek veszi úgy, hogy az is lehet, a főművezető más véleménnyel lenne rólad, ha ő vette volna fel a telefont?
Az MT szabálya:
"81. § (1) A munkáltató a munkavállaló kérelmére, ha a munkaviszony legalább egy évig fennállt, a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) vagy legfeljebb az ezt követő egy éven belül a munkavállaló munkájáról írásban értékelést ad.
(2) Az értékelés valótlan ténymegállapításainak megsemmisítését vagy módosítását a munkavállaló bíróságtól kérheti."
A személyiségi jogaidra vonatkozó rendelkezés:
"9. § (1) * A munkavállaló és a munkáltató személyiségi jogainak védelmére, ha e törvény eltérően nem rendelkezik, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 2:42-54. §-át kell alkalmazni azzal, hogy a Ptk. 2:52. § (2) és (3) bekezdése, valamint 2:53. §-a alkalmazásakor e törvény kártérítési felelősségre vonatkozó szabályai az irányadók."
Polgári Törvénykönyv:
2:42. § [A személyiségi jogok általános védelme]
(1) * Mindenkinek joga van ahhoz, hogy törvény és mások jogainak korlátai között személyiségét, így különösen a magán- és családi élet, az otthon, a másokkal való - bármilyen módon, illetve eszközzel történő - kapcsolattartás és a jóhírnév tiszteletben tartásához való jogát szabadon érvényesíthesse, és hogy abban őt senki ne gátolja.
(2) Az emberi méltóságot és az abból fakadó személyiségi jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. A személyiségi jogok e törvény védelme alatt állnak.
2:45. § [A becsülethez és jóhírnévhez való jog]
(1) A becsület megsértését jelenti különösen a más személy társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására alkalmas, kifejezésmódjában indokolatlanul bántó véleménynyilvánítás.
(2) A jóhírnév megsértését jelenti különösen, ha valaki más személyre vonatkozó és e személyt sértő, valótlan tényt állít vagy híresztel, vagy valós tényt hamis színben tüntet fel.
Ezek a jogszabályok, a gyakorlatban a bizonyítás nehéz, mivel a leendő munkáltató nem adja írásba, hogy miért nem Téged alkalmaz. Ha ezt tenné, sérelmi díjért nyugodtan perelhetnéd a volt munkáltatód.
Hagyd a fenébe azokat a cégeket, akik "pletykára" alapoznak, mert minden máshoz is úgy állnak hozzá. Amíg írásba nem adják az állításokat, addig az nem más, mint pletyka, az a cég pedig ostoba, aki erre alapoz.
Mondjuk én vagyok olyan, hogy elindulok egy ügyvédhez, és megérdeklődöm a lehetőségeimet, ha nagyon nem találok munkát a volt cégem híresztelései miatt. Sőt, még odáig is képes vagyok elmenni, hogy jelzem a volt cégnek, pereskedni fogok, ha nem fejezik be a "mocskolásomat".
Nem tudok Neked semmi biztatót mondani sajnos...
... maximum azt, amit az előttem hozzászóló írt.
Keresd fel azokat a volt munkáltatókat, akik nem így állnak hozzá a dologhoz és kérj tőlük írásos értékelést Rólad.
Sok sikert!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!