Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mivel jár, ha a lakásom...

Mivel jár, ha a lakásom tulajdonjogát a kiskorú unokámra szeretném átiratni? Kell-e erről tudni a szülőknek?

Figyelt kérdés
Mennyivel "védettebb" a kedvezményezett, mint ha végrendeletileg hagyom rá? Pl. Köteles rész?
2019. dec. 10. 08:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Sokkal védettebb, mert a törvényes öröklési rend szerint az unokád csak akkor örökölhetne, ha a gyereked már nem él vagy lemond az örökségéről. Ha már az unoka nevén van, amikor meghalsz, és még mindig kiskorú, akkor valószínűleg a szülei lesznek a vagyonkezelők. Eladni viszont nem adhatják el, ha jól tudom, ahhoz a gyámhatóságot is be kell vonni. Nem vagyok járatos témában, de emiatt szerintem a szülőnek tudni kell róla. Ennek nézz utána egyéb jogi fórumon, ott többet tudnak segíteni.
2019. dec. 10. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A szülő a törvényes gyám.

Természetesen tudnia kell arról, hogy ki mit kiván ajándékozni a gyermekének. Egy ajándék lehet nem kivánatos teher is, járhat költségekkel, stb.

2019. dec. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Az ajándékozásnak van egy-két érdekes megoldási lehetősége is:

"Halálunk után is ajándékozhatunk

A halál esetére szóló ajándékozási szerződés még az örökhagyó életében jön létre azzal, hogy a megajándékozott csak az örökhagyó halálával szerzi meg az ajándék tulajdonjogát. Tehát, ha a nagypapa biztos akar lenni abban, hogy nem valamelyik gyermeke, hanem a kedvenc unokája kapja meg vitorláshajóját, akkor jól teszi, ha halála esetére szóló ajándékozási szerződést kötnek a közjegyzőnél. Ezzel biztos lehet abban, hogy a hagyatéki eljárás során az unoka hozzájut az ajándékhoz, hiszen az ajándékozási szerződés bekerül a Végrendeletek Országos Nyilvántartásába, viszont az unoka nem fog osztozni a hagyatéki terhek viselésében.

7. Örökséget is lehet ajándékozni

A hagyatéki eljárás során is lehet ajándékozni, ilyenkor az örökös a megszerzett örökségét vagy annak egy részét ruházza át a törvényben meghatározott lehetséges személyekre. Például, ha öröklünk egy lakást, azt még a hagyatéki eljárás során a gyerekünknek ajándékozhatjuk."

[link]

Ezekben az esetekben pl. nem kell a szülőknek tudnia az ajándékozásról, hiszen az majd csak akkor lép életbe ha az ajándékozó személy meghal. Viszont akkor kellemetlen lehet szembesülni azzal hogy nem is örököltek ők, csak a gyerekeik.

Azonban el lehet vele kerülni a gyerekekkel való hadakozást, sértődéseket és nem kell túl korán elajándékozni a lakást. Így sem az unokáknak, sem a gyerekeknek nem lesz vele gondjuk amíg a tulajdonos él - hiszen addig az övé az ingatlan minden haszna és kára is egyben. Ráadásul meg is gondolhatja magát közben, ha mondjuk az unoka addig felnő és már nem lesz olyan kedves a nagyihoz, ellenben a gyerekek mellette lesznek egy betegség, műtét vagy szimplán az öregség alatt amikor segítségre van szüksége az idős embernek. Ha már egyszer oda lett ajándékozva az unokának, azt nem lehet visszacsinálni. Ha viszont a halálozás utáni ajándékozás van, akkor tényleg arra lehet hagyni aki később is megérdemli.

2019. dec. 10. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
80%

#3: Ez akkor igaz, ha a kérdezőnek a lakáson felül van még annyi vagyona, amiből a gyermekei kötelesrész igényét ki tudja elégíteni. A kötelesrész a tiszta hagyaték 1/3-ada, tehát ha a kérdezőnek a lakáson felül van még egy fél lakásnyi vagyona (pl. nyaraló, készpénz, stb.), akkor az unokának nem kell majd a törvényes örökösök (szülő/nagynéni/nagybácsi) kivásárlásával bajlódnia.


Viszont ha előreláthatólag a lakás lesz a fő, hagyaték tiszta értékének 2/3-át meghaladó vagyontárgy, akkor igenis van értelme korán ajándékozni. Ugyanis ha a kérdező az ajándékozás után további 10 évig él, a lakás kikerül a hagyatékból, és törvényes örökösöknek nem lehet rá többé kötelesrész igénye. Persze ennek megvan az a hátulütője, hogy ahogy írod, 10 év alatt sokminden változhat még. A kérdező meggondolhatja magát, az unoka elkanászodhat, stb.

2019. dec. 10. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

#4 Igen, igazad van. De ha az ajándékozás után nem sokkal meghal az ajándékozó, akkor az ajándékozás nem számít, azt éppen úgy a hagyaték részének fogják tekinteni.

Tehát nagyon sok függ attól hogy meddig fog élni a nagyszülő az ajándékozás után - meg, ahogy írtad, hogy mi lesz még ami az örökséget alkotja.

2019. dec. 10. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
74%
haszonélvezet maradjon a tiéd
2019. dec. 11. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a jószándékú válaszokat! Új dolog számomra, hogy a kötelesrész akkor is jár, ha a tulajdonjog már az unokáé.
2019. dec. 11. 12:04
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Az ajándékozást követő 10 éven belül számít bele az ajándék a kötelesrészbe. Ha még 10 évet élsz az átírás után, akkor már nem.

De ez nem lényeges a számodra, mert most nem ajándékozhatsz a szülők tudta nélkül, a halál után ajándékozásnál meg értelemszerűen nem telik el a 10 év.

2019. dec. 12. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!