Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen tényezők alapján...

Milyen tényezők alapján különítik el az emberölést és a halált okozó testi sértést?

Figyelt kérdés

Ha jól tudom a szándék itt a fontos, de hallottam ilyen ügyekről, hogy:

1) Nyakon szúrta késsel és halált okozó testi sértésért ítélték el

2)Valakit úgy megvertek hogy belehalt és itt emberölésért.

A második eset talán még érthető de az első??? Szerintem ha valakit nyakonszúrok, akkor a halálát akarom legalábbis figyelembe veszem hogy ebbe könnyen belehalhat...


2019. nov. 8. 14:23
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem ha valakit nyakonszúrok, akkor a halálát akarom legalábbis figyelembe veszem hogy ebbe könnyen belehalhat..."


pl haza ér a részeges férj, és bántalmazni próbálja a feleségét, neki meg épp a konyhai nagy kés volt az első ami a keze ügyébe került hogy megvédje magát, valami ilyet tudok elképzelni.

2019. nov. 8. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Akkor még hozzátenném, hogy nem önvédelemre gondolok, de amúgy jogos.
2019. nov. 8. 14:28
 3/9 anonim ***** válasza:
82%
Szándék. Eleve azzal a céllal támadok meg valakit hogy megöljem, vagy sem.
2019. nov. 8. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Ez így mondjuk nem elég precíz (mondjuk a kérdésem sem).

Lehet olyan, hogy már támadás után (közben) döntök úgy, hogy jobb lesz megölni.

2019. nov. 8. 14:37
 5/9 anonim ***** válasza:
82%

Most tökéletesen példáztad, miért nem várhatsz precíz választ egy ilyen kérdésre. A világ nem fekete-fehér.

Ezt nyilván minden egyes esetben külön kell vizsgálni.

2019. nov. 8. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez bennem is felmerült és utána olvastam. Valami olyasmi rémlik, hogy az elkövető szándéka alapján határolják el egymástól. De a szándék megállapításához több tényezőt vesznek figyelembe. Mint pl: az eszköz, a sérülés milyensége (pl. ismételt szúrás, nagy erőkifejtés, pontosság emberölési szándékot feltételez. A verésbe ha belehal valaki, ezért minősítik emberölésnek), és a körülményeket is figyelembe veszik.
2019. nov. 8. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

A szándék, amennyire meg lehet állapítani. Ha nem az emberölés volt a cél, akkor halált okozó testi sértés. Ahogy brutálisan megölhet valaki 150-nek száguldozva a belvárosban 10 embert, az sem lesz emberölés. Bár szerintem annak kellene lennie.

K. Rajmund anno agyonverte az osztálytársát, miután lefogatta, és direkt alulról ütötte az állát, sajnos nem emberölésért ítélték el, csak másfél évet ült. Na az szerintem szándékos volt, de elhitette a bírósággal, hogy nem.

2019. nov. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Praeterintentionalis bűncselekmény a halált okozó testi sértés, míg az emberölés egyenes vagy eshetőleges szándékkal elkövetett (vagy gondatlanság). Szándékon túli eredményért való felelősség, Btk. 9. §. Ha valakit elkezdenél bántalmazni de nem állsz le időben és upsz, belehal, az lesz a halált okozó testi sértés, mintegy vegyülnek a szándékos és a gondatlan elemek. Ezt pl az elkövetési eszközből lehet kikövetkeztetni, bár itt vékony a határvonal, mert a késszúrás esetén az elkövetőnek tudnia kell hogy az halálos eredmény okozására alkalmas és ha mégis szúr, azt emberölésnek fogják tekinteni, ugyanakkor ha összevagdalja a bőrét de elvérzik, az viszont halált okozó testi sértés lehet (emberölés ha így vérző állapotban magára hagyja, mert akkor belenyugszik abba hogy a halálos következmény beálljon). De onnan is meg lehet közelíteni, hogy az élet-testi épség elleni támadás során az elkövetőt milyen "cél" vezérli. Ha az életét akarja kioltani, az egyértelműen emberölés, ha bántalmazás, de bekövetkezik egy halálos eredmény, amire a szándék nem terjedt ki, az halált okozó testi sértés. A felhozott példáknál sokminden befolyásolhat, például nézzük meg most a hentesgyilkos ügyét, aki a másodfokú ítélet szerint megölte majd feldarabolta az asszonyt: nincs holttest, egyértelműen nem megállapítható a halál oka, emberöléshez zárt logikai láncolaton be kell tudni bizonyítani hogy az elkövető ütése, szúrása, általa beadott méreg stb. okozta a halálát a sértettnek, a halált okozó testi sértéshez ez nem szükséges, és utóbbiban nyilvánították bűnösnek. Ha a bántalmazás, támadás és a halálos eredmény között nem mutatható ki egyértelmű okozati összefüggés, az megint nem lehet emberölés.
2019. nov. 8. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
K. Rajmi dikmán, rájuk mások a szabályok ne feledd. Ráfájelék is fílelembű szúrtak Veszprémben ugye. Mert hát nyilván aki késsel megy dikszóba az teljesen normális.
2019. nov. 8. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!