Az normális, hogy a 40 ezer forintos elhajtást velem akarják kifizettetni?
Igen, általában a kutasokkal szokták kifizettetni, de nézd meg a munkaszerződésedet, mit írnak róla. Annyit tudsz csinálni, hogy lementi neked a főnököd a felvételt egy pendrive-ra és bemégy vele a rendőrségre, aztán feljelentést teszel.
És ja, be kell állni a kocsik elé. Én is voltam kutas pár évet, mi is ezt csináltuk. Ha sokan voltak a kúton, akkor nem is nagyon segítettünk a kuncsaftoknak, hanem lestük a tankolókat, hogy rendesen perkáljanak. Mindig ilyenkor jönnek a bűvészek, amikor nagy a forgalom és a kavarodás. Egyszer megállítottam egy gyökeret, aki nem akart fizetni és nekem jött a kocsijával, én pedig felkenődtem a motorháztetőre. Amúgy néhány elhajtásom volt nekem is, de csak tízezer forintosak.
Dehogy jogszerű, csak bepróbálkozik a férge, az #1-eshez hasonló fogalmatlan palimadarak miatt. A büdös életben nem mondana ki olyat egy bíróság, hogy a te felelősséged lett volna egy oszloptól elhajtó autót megállítani a testi épséged veszélyeztetésével. Ilyet is csak az #1-eshez hasonló "hősök" csinálnak, és még büszkék is rá, hogy néha felkenik őket a szélvédőre.
Javaslom, hogy amikor legközelebb erről beszélsz a főnököddel, legyen benyomva a diktafon a telódon. Lehet, hogy ki akar majd rúgni, ez esetben nem árt, ha van bizonyítékod, hogy mivel is zsarolt.
A feljelentést persze meg kell tenni. De eszed ágába ne jusson kifizetni a kárt, ez nem a te dolgod.
#3
Benne szokott lenni a munkaszerződésben.
#4 A munkaszerződésbe ilyet beleírni csak illegálisan, vagy trükkösen lehet (pl. minimálbér alapfizetés + prémium incidens nélküli hónap esetén). Olyat, hogy a lopások összege a fizetésből levonható, nem írhatnak bele, ugyanis külön törvény szabályozza, hogy milyen esetben lehet levonni: [link]
Ami általában történik, a kutas/kasszás/pincér semmilyen papírt nem kap a levonásról, nem jelenik meg a bérlapján se, a munkáltatója simán készpénzben lenyúlja a levonást.
Ha nem adja át a teljes fizetésedet, sajnos munkaügyi pert kell indítanod, vagy legalább közölni vele, hogy megteszed, ha nem adja ki a pénzed. Az már rajta múlik, hogy enged-e, vagy kiröhög és elküld az anyádba.
A kutasok a munkaerőpiaci tápláléklánc legalján vannak, kb csicska, rabszolga szintjén. A legtöbbjüknek fogalma sincs a jogairól, és ezzel vissza is élnek a főnökeik. Meg ugye ez a legkönnyebben cserélhető dolgozó a világon, 0 képzettség kell hozzá, a problémázóktól megszabadulnak. Ez nem fog változni addig, amíg a többség eltűri, sőt, ingyen Cobra 11-et játszik, mint az első válaszoló.
Akármit is csinálsz, kezdj el valami rendes munka után nézni, kutasnak lenni nem élet.
Már egyszer kérdezted, itt is csak magamat ismétlem.
Az igénybe vevő a szolgáltatóval van szerződéses jogviszonyban ráutaló magatartással, tehát benzinvételezéssel azt mondja, hogy tőle vásárol, te csak alkalmazott vagy.
Ebből következik, hogyha ő nem fizet, vagyis lop, akkor a tulajdonostól lop, vagyis neki kell büntetőfeljelentést tenni, és kártérítést igényelnie.
Te csak a neked felróható kárért vagy köteles kártérítést fizetni, de azt, hogy neked felróható a kár, azt neki BIZONYÍTANIA kell. Azt, hogy rámondja, meg hogy úgy szokás, az nem úgy megy!
Ha száz vásárló van a kúton, és te egyedül dolgozol, akkor az nem neked felróható, azért ő a felelős, hogy kevés alkalmazott van.
Te nem is tehetsz feljelentést, hiszen nem te vagy a károsult. Te csak bejelentést tehetsz. Amúgy meg ha lopnak, akkor fizet a biztosító, vagyis kettős haszon van, mert bevasalja rajtad, és a biztosítón is.
Ha elszámolod magad a kasszánál, vagy 4 litert ütsz be 40 helyett, na az a te hibád, azért felelősséggel tartozol. Erre vonatkozó felelősségvállalás lehet a szerződésben, és ez természetes is, de hogy meg kéne állítanod a tolvajt, azt nem. Van biztonsági őr, aki figyeli és megelőzi a lopást? Nincs, nahát, te sem vagy az, vagy benne van a munkaköri leírásodban?
Tehát még egyszer: ki kell fizetnie a teljes fizetésed, ha nem teszi, akkor fizetési meghagyási eljárást kezdeményezhetsz ellene, akkor még annak költségét is neki kell fizetnie.
Ha kirúg, akkor valahogy meg kell indokolnia, készítsz hang/videófelvételt a főnökös beszélgetésekről, mert bizonyítanod kell egy munkaügyi per esetén, ha kirúg, hogy jogtalanul rúg ki. Ha ez sikerül, akkor köteles visszavenni, és a kieső bért kifizetni neked. Ezt még akkor is érdemes, ha nem akarsz visszamenni dolgozni, te nem vagy köteles azok után visszamenni, de a pernyerésig tartó fizetéskiesés megillet csakúgy, mint a perköltség megtérítése.
Fizetésedből eleve csak akkor vonhat le, ha
- a) elismered, hogy te vagy a károkozásért a felelős
- b) bizonyítja, HIVATALOS ELJÁRÁS SORÁN, hogy te vagy a felelős
Önkényesen bemondásra NEM! Az ilyesmiért feljelentést tehetsz, mert meglop.
"Állítólag az összes benzinkúton a dolgozókkal fizettetik meg az elhajtásokat."
Ha máshol kútba ugráltatják a népet, és azok kútba is ugranak, neked még nem kell(ene).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!