A pénz nyomtatás hogy történik? Az állam arany alapja alapján? És hogy milyen időközönként? Évente?
Az aranyalap már régen nincs. A forgalomból kivont (sérült, megváltoztatott stb) pénz helyett nyomnak újat. Van, hogy többet nyomnak, mint kellene. Na akkor van ez:
Olyan nincs, hogy erős gazdaságú országok pénze kevesebbet ér, mint a szegényeké, az nem úgy van.
A világban már nincsen az országoknak arany tartalék a pénze mögött, nem ez adja az értékét.
A pénz értéke a gazdaságukból és még millió másból következik, abból is pl. hogy az emberek mennyire bíznak meg benne és mennyire tartják "jó" pénznek. Mivel a dollárt a világon mindenhol ismerik és elfogadják, ez akkor is jó és erős pénz a forinthoz képest ha a gazdaságban éppen ott van negatív változás és nem itt.
Az aranytartalék már tényleg csak tartaléknak számít, nem a pénz háttere.
Pénzt rendszeresen nyomnak, mert cserélik az elhasználódott bankjegyeket és új pénzeket hoznak forgalomba a hamisítás elkerülésére.
Oke viszont mi szabályozza hogy egy szegény ország le gyártson milliókat és a pénzüket külföldön elköltése?
És akkor az hogy van hogy del Korea gazdasága sokkal jobb mint Magyarországé többen is vannak ott magasabb is a fizetés mégis a 1 KRW az 0,25 HUF szoval a forint 4x értékesebb mint az ő pénzük mégis del Korea gazdaságilag sokkal fejlettebb
A modern ún. fiat pénz mögött nincs semmilyen fedezet. Működésének alapja a bizalom. Te azért fogadod el fizetségül, mert tudod, hogy tőled is elfogadja a hentes meg a fodrász.
Hogy mennyi pénz van a gazdaságban az elég komplikált dolog. Készpénzt csak a nemzeti bank nyomtathat, de számlapénzt a kereskedelmi bankok is tudnak generálni.
Ha pedig a kérdésed mögött a mostanában az EKB által újra elindított eszközvásárlási program áll, azt gyakran hívják pénznyomtatásnak, de az a pénz nem készpénz. Egyszerűen felvásárolnak a piacról eszközöket, és azért olyan pénzzel fizetnek, ami addig nem volt forgalomban. Főleg államkötvényekről van szó, amelyeknek ettől az áruk felfelé, a hozamuk pedig lefelé mozdul el. Szóval a szó szoros értelmében nincs szó pénznyomtatásról, de a végeredmény mégis az, hogy több pénz lesz a gazdaságban.
A pénz névértéke semmit sem árul el annak erősségéről.
Az, hogy 330 Forintot kell fizetni egy euróért, az önmagában semmit nem jelent. Simán megtehetné a Nemzeti Bank, hogy levág 2 nullát a forint végéről, és akkor csak 3 Ft-ot kéne fizetni az euróért, nem változna semmi.
A románok pl. 2005-ben négy nullát vágtak le a lejről.
"Oke viszont mi szabályozza hogy egy szegény ország le gyártson milliókat és a pénzüket külföldön elköltése?"
Az, hogy senki nem fogadná el tőle. Nem véletlen hogy a világkereskedelem döntőrészt USA dollárban zajlik. Ha pedig kinyomtatsz egy csomó pénzt és a helyi lakosságra öntöd, abból pedig semmi más nem lesz, csak hiperinfláció.
"Oke viszont mi szabályozza hogy egy szegény ország le gyártson milliókat és a pénzüket külföldön elköltése?"
Nem lenne jobb ha az anyanyelvednek megfelelő fórumon érdeklődnél inkább? Nehéz lehet így szótárazni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!