Ilyen esetben tanú marad a tanú, mert ott van az ügyvéd aki felügyeli a dolgot?
Ha valakinek jön egy idézés ,hogy tanúként idézi a rendőrség, az ember tudja magáról,hogy "sáros" ,és meg kell tanúként jelenni.
Megannyiszor van olyan,hogy az elkövetőt beidézik tanúként,kihallgatják tanúként és amikor aláírta a jegyzőkönyvet ,közlik vele,hogy ne menjen még el,mert már most pedig gyanusítottként hallgatják ki.
Ha meghatalmazott ügyvéddel megy az illető,ott lesz jelen egy ügyvéd aki végig hallja a kihallgatást,akkor ha tanúként idézték be a pácienst ,tanúként kihallgatják ,de mivel ügyvéd van ott nem közlik a gyanúsítást,hanem majd pl.három hét múlva megint beidézik és akkor gyanusítják meg?
Vagy mindegy,hogy ott az ügyvéd a tanú mellett,affelől még meggyanusítják a tanúkénti kihallgatás után akkor is,ha megakarják ,mindegy hogy ott az ügyvéd?
Az ügyvéd azért van ,hogy védje a jogaidat vagy segítsen kiharcalni egy jobb helyzetet.
A rendőrség leszarja ,hogy van e ott ügyvéd vagy nincs ,ha akarnak előtte is meggyanusítanak. Viszont ha van ott ügyvéd akkor több eséllyel jutsz haza ,mivel valószínűleg jártasabb az ilyen ügyekben.
Tehát ha a rendőr aztmondja ,hogy maradj akkor te alapesetben nem biztos ,hogy leállsz vele vitázni ,viszont az ügyvéd lehet ,hogy megtudja neki magyarázni,hogy az X Paragrafus X. Bekezdése kimondja ,hogy X esetben a rendőrség nem tarthatja bent a gyanusítottat ,vagy hasonló.
1-es... ha a rendőrség vkit bent akar tartani magyarul őrizetbe is akarja venni akkor nem taktikázik ilyenekkel, hogy behívja tanúként, hanem előállítják a járőrök (mindegy honnan; munkahely, otthon, stb.) és egy 8-12 órás procedúra után (ebből kb. 70%-a ülés és várakozás) őrizetbe is veszik illetve kezdeményezik az ügyészségen az előzetesét (ma már letartóztatás).
Ha vkit tanúként hívnak be akkor csak sejtés van az elkövető kilétére, bizonyíték nincsen és ez is egy fajta bizonyítás sőt ha vki tanúként van beidézve, nem hazudhat, ha megteszi akkor még ráverik a hamis tanúzást vagy hatóság félrevezetését is.
Szval az ilyen esetekben legyen szó gyanúsítotti vagy tanúkénti kihallgatásról akár már a bírósági szakaszban (itt már vádlott) érdemesebb minél kevesebbet mondani illetve homályosan fogalmazni (nem emlékszem, nem tudom pontosan, stb.)
Ha tudod, hogy sáros vagy, akkor a legjobb amit tehetsz, hogy jegyzőkönyvbe foglaltatod, hogy "Be. 172. § (1) bekezdésben biztosított jogommal élve a tanúvallomást megtagadom".
172. § (1) Aki magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná, az ezzel kapcsolatos kérdésben - a (2) bekezdés esetét kivéve - a tanúvallomást megtagadhatja, akkor is, ha
a) a tanúvallomást a terhelt hozzátartozójaként nem tagadta meg, vagy
b) a kérdéses bűncselekmény miatt
ba) az eljárást vele szemben megszüntették,
bb) vele szemben feltételes felfüggesztést alkalmaztak, vagy
bc) büntetőjogi felelősségét már jogerősen elbírálták
Ha pedig helyben meggyanúsítanak, akkor meg a gyanúsítással kapcsolatos kérdésre: "gyanúsítást megértettem, ügyvéddel való konzultáció után nyilatkozom". Megkérdezik, hogy kérsz-e kirendelt ügyvédet, a vallomást pedig tagadd meg.
Utána pedig ha piti ügyről van szó, akkor ügyvéded tanácsát követve írd meg az írásos vallomást, ha szerencséd van, akkor tárgyalás mellőzésével hoznak végzést és bíróságot sem látsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!