Rendőrség hatékonysága az internetes zaklatókkal / bűnözőkkel szemben?
Nyilván mi nem vagyunk az NSA szintjén (Nem meglepő :D),az érdekelne, hogy a mi rendőrségünk milyen szinten tudja lenyomozni (Nyilván a szolgáltatók, stb. k segítségével) az interneted zaklatókat és egyéb neten tevénykenkedő bűnözőket?
Oké a szomszéd Jani az IP címe alapján, aki azt hiszi úgyse találják meg és ezért nem is védi magát az gyorsan meglesz :D
Aki használ valami normális VPN t (Nyilván olyat ami nem 5 / 9 / 14 Eyes os országban van bejegyezve. Pl NordVPN) azt mennyi eséllyel találják meg a rendőrök ha:
- "Csak" zaklatott és fenyegetett valakit neten
- Valami komolyabbat követett el, pl gyermekpornót terjesztett
-----------
Meg egy plusz kérdés (erről majd írok külön kérdést csak most nincs kedvem fél órát várni rá :D):
Tegyük fel, hogy vagyok én, a NordVPN acc om és a TOR Browserem (A TOR rendszer sebezhetőségei témát ha lehet hanyagoljuk, tudok róluk :D)
Tegyük fel, hogy varázslatos módon megszerzem egy külföldi (pl Amerikai) ember bankkártya adatait. Van rajta X ezer forint. Én ezt BitCoin ra költöm (Ami tudtommal nem lenyomozható. Javítsatok ki ha tévedek, elvégre azért vagyunk itt :D) és azt átutalom a PayPal számlámra, onnan a bankszámlámra és kiveszem a pénzt egy ATM ből.
Ilyenkor ki(k) fog(nak) nyomozni? Gondolom a károsult bankja. Ha megtudják valahonann (megtudhatják? Amerika gondolom jóval magasabb szinten van kiberbiztonság terén, mint mi :D De vannak annyira, hogy visszakövessenek egy olyan VPN t (lehet nem ez a legmegfelelőbb megfogalmazás) ami nem tárol adatokat (legalábbis ezt mondják) és olyan köztársaságba van bejegyezve ahol nem kötelesek adatokat kiadni a hatóságoknak?), hogy a tettes MO n él akkor bevonják a magyar hatóságokat is?
Vagy ennyit nem ér nekik? Csak adnak az ügyfélnek kártérítést és mivel nem éri meg nekik az erőbefektetés letudják ennyivel?
------
A kérdés természetesen elméleti, csak érdekel :D Lehet rossz lett a megfogalmazás, sry
Az ügyesebb, lenyomozhatatlan hackerekkel szemben az amerikaiak módszere az, hogy tőrbe csalják. Ajánlanak valamit, a találkozón lekapcsolják. Soha nem tudhatod, hogy kivel üzletelsz. Az sem jelent jót, ha tudtodon kívül egy gyakorlott hackerrel van dolgod, mert akkor meg fog találni és úgy viszonozza neked a szívességet, hogy arra tartósan emlékezni fogsz.
A példádban a pénz útja végig követhető, ha van hozzá kitartás és idő és nem bagatel összeg.
Ha nem vagy rutinos, akkor megfognak. A VPN virtuális hálózati adapternek is van fix egyedi MAC címe. (Amit parancssorból ipconfig /all beütésével tudsz csekkolni.) Ugyanígy a böngésződnek is van egy egyedi azonosítója, hardverednek is (legyen az okostelefon, tablet, notebook,stb....).
Ha a gépedről más bankártyájával kriptovalutát veszel, akkor rögzítésre kerül a géped MAC címe, böngésződ azonosítója, géped hardverazonosítója, stb.
Ha pedig olyan láma voltál, hogy ugyanerről az eszközről bejelentkeztél egy olyan amerikai szolgáltatásra, ahol azonosítottad magad (bankkártyád adatait megadtad, pl. google, Apple, ebay, amazon...), akkor a PRISM (NSA adatgyűjtő rendszere) tudja, hogy ki voltál. USA-nak stratégiai érdeke a fizetési rendszerek biztonsága, ezért amerikai hatóságok ebben eljárnak, magyar hatóságoknak minden adatot kiadnak.
Ugyanígy megfogják az is, aki pl. gyermekpornó felhasználó. A PRISM folyamatosan térképezi fel az illegális tartalmakat, bekerül az adatbázisába, hogy a .... hash értékű fájl milyen tartalom.
Ha olyan operációs rendszerrel/médialejátszóval/böngészővel/hardverrel... nyitsz meg ilyen tartalmat ami a PRISM együttműködésben részt vesz (az NSA csinálta pl. a Security-Enhanced Linux kernelkiegészítést is) , akkor az elküldi időszakonként csomagolt titkosított fájlban "a szolgáltatás javítását célzó diagnosztikai adatként" a szoftver készítőnek a lejátszási listád fájlainak hash kódjait, az pedig tovább a PRISM-nek...
"Ha a gépedről más bankártyájával kriptovalutát veszel, akkor rögzítésre kerül a géped MAC címe, böngésződ azonosítója, géped hardverazonosítója, stb."
Nem, nem került, hülyeségeket ne mondjunk már...
Egy normál weboldalon, ami nem futtatt semmilyen actviex, java vagy hasonlo kódot, amire a böngésző külön rákérdez, soha a büdös életben nem fognak semmilyen MAC címet vagy egyedi azonosítót eltárolni.
IP címet igen, amit a szolgáltató oszt az előfizetőnek, de ez is csak akkor ér valamit, ha nincs külön VPN-en átküldve.
Ezt a PRISM-es hülyeséget meg hagyjuk inkább. Igen, sok adatot tárolnak a nagy cégek, amivel a felhasználók szokását és viselkedését térképezik fel, de ezek mélyreható elemzéséhez elég nagy számítási kapacitás kell, ráadásul baromi könnyű megkerülni vagy elkerülni az ilyen adatgyűjtést.
Nem teljesen ide tartozik, de egyszer egy telefonos csaló megpróbálta a kártyaadataimat kiszedni belőlem.
Feljelentettem, de a rendőrség nem tett semmit, mondván nem keletkezett károm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!