Miért lett ilyen a magyar igazságszolgáltatás, és rendőrség? Hogyan lehetne normálissá tenni?
Nem provokációnak szánom, de ma a magyar igazságszolgáltatás egy hatalmas nagy tragédia a rendőrséggel együtt.
Mikre értem:
- A rendőrség a lopásokkal egyáltalán nem foglalkozik, tudom, mert minket is megloptak, és nem is kis értékben. Utána csodálkoznak, hogy elszaporodtak a lopások, betörések. Tőlünk egy 600ezer FT-ot érő tárgyat loptak el a lakásból, a rendőrsék meg széttett karokkal mondta, hogy nem tudnak mit csinálni.
- Milliárdos lopások, hatalmas korrupció és adócsalások, mégsem történik semmi. Győzike sem ül börtönben, pedig 22 milliós adócsalása van. Ellenben ha az átlag ember átmegy a piroson, vagy kicsit többel megy a kelleténél, már jön a vaskos büntetés, és ilyenkor érdekes, a rendőrség tudja tenni a dolgát.
- Eleve milyen rendőr az, aki csak akkor hajlandó kijönni, ha már vér folyik. Az már régesrég késő.
- Az igazságszolgáltatásban egytől egyig korrupt emberek vannak, elnézik a százmilliárdos csalásokat, az átlag emberek problémáival meg nem foglalkoznak.
- Traffipaxoláskor 4-en ülnek egy autóban, de ha szükség van rájuk, jó ha 1 ember kijön.
stb stb.
Ti hogyan reformálnátok meg alaposan a rendőrséget és az igazságszolgáltatást? Mert ez már botrányos.
Nektek milyen ötleteitek lennének? Kifejtenétek?
Lehetne azzal kezdeni, hogy kirúgni az olyanokat, akik csak amiatt kerültek magas pozícióba, mert valamelyik rokona/haverja juttatta oda.
És olyanokat ültetni a helyükre, akik akarnak is tenni az országért, és nem csak a zsíros fizetésért járnak be a melóhelyre.
Az igazságszolgáltatás és a rendőrség a kormány végrehajtási szerve, és emberekből áll. Az emberek általában tisztességesek és önállóak, de ha azt tapasztalják, hogy a munkájukban ez a két tulajdonság hátrányos, akkor elkezdenek szimulálni és csak parancsot hajtanak végre. De ez nem működik, mert nem lehet előre minden esetre parancsot adni, a különleges eseteket egyénileg kéne mérlegelni. Csakhogy ez veszélyes, ha később kiderül, hogy a főnök másképp gondolta volna. Diktatúrában nincs (vagy nagyon csekély) az önállóság, erős a hierarchia, ezért egyfelől mindenki csak akkor cselekszik, ha megmondták, mit tegyen, és ezért nő a korrupciós hajlandóság is.
Ezt a hatást hosszabb időn keresztül, sok áttétellel hozza létre egy szűk csoport (most nem feltétlenül Orbánra gondolok, ez minden diktatórikus verziónál így működik). A mód döntően az, hogy befolyásolják a tömegeket, közben tönkreteszik a fontos szolgáltatásokat (oktatás egészségügy), ezáltal egyfelől a tömegek egyre kevéssé látják át a történéseket, másfelől egyre függőbbé válnak.
Csakhogy azt a helyzetet végső soron a tömegek idézik elő, amikor ilyen csoportot engednek a hatalom közelébe, azaz megbízzák őket a kormányzással.
A valóság persze ennél is sokkal bonyolultabb és áttételesebb, annak elemzése köteteket venne igénybe.
<off>
Magyarországon nincs igazság szolgáltatás, csak jog szolgáltatás.
Tehát a válasz a jog megszületésének időpontja.
<on>
A felvetés jogos, a felhozott érvek/példák itt-ott hibásak. Előre leszögezem, a félreértések elkerülése végett, rendőr vagyok, úgyhogy akként is fogok hozzászólni. :)
Az elszaporodó lopások jóval komplexebb dolog, minthogy csak a rendőrség "tehetetlenségére" vagy "nemtörődömségére" vezessük vissza. Mert mit ér egy felderített lopássorozat, ha utána kap egy-két év börtönt az elkövető, azt is mondjuk részben vagy egészben felfüggesztve, majd kijön a börtönből ugyanúgy, megélhetés és egzisztencia nélkül. Mit fog csinálni? Újra lopni (vagy nem). Ez viszont már messze túlmutat a rendőrség hatáskörén.
Bár a ti eseteteket nem ismerem/ismerjük, azt határozottan kijelenthetem, hogy nem igaz az, hogy EGYÁLTALÁN nem foglalkozik a lopásokkal. Az más kérdés, hogy sok esetben tehetetlen. Ennek megint sok oka van illetve lehet, nem feltétlen a rendőrökben van a hiba. Hogy a rendőr azt mondja széttárt karokkal, hogy "nem tudnak mit tenni", nem tartom helyesnek, de valahol igaza van, amit ő is és a lelketek mélyén talán ti is tudtok. Jobb szeretem én is inkább azt mondani, hogy mindent megteszek, hogy elkapjam az elkövetőt és felderítsem a dolgot, mégha esetleg már az elején tudom is, hogy nem sok esély van rá. De ha szét is tárja a kezét a rendőr, nem jelenti, hogy nem is tesz semmit. Bár lehet, hogy tényleg nem sokat.
Azt is tudni kell, hogy - legalábbis az én véleményem szerint - a lopás és a betörés az egyik legkönyebben kivitelezhető bűncselekmények. Példa, nemrég történt, betörés egy város családi házas övezetében, éjszaka, esős idő, terfigyelő kamera sehol a közelben, az elkövetőt senki nem látta és senki nem riadt fel. Az egyetlen nyom a felfeszített ajtó és a kihúzott fiókok. Lábnyom nincs, ujjnyom nincs, ma már csak a hülyék vagy a nagyon amatőrök mennek kesztyű nélkül. Tehát bizonyíték gyakorlatilag nulla. Egyetlen lehetőség kb. a tettenérés, vagy ha a módszer alapján sikerül egy sorozatot megállapítani, amihez már vannak elkövetők is. Pont ezért olyan veszélyes ez a cselekmény, és ezért baj, hogy ilyen enyhén is mérik az ítéleteket a bíróságon. De ez csak az én véleményem.
Egyébként sokkal kisebb értékű cselekményekkel is foglalkozunk, én legalábbis biztos. :)
Az adócsalás nem a rendőrség hatásköre, bár gyanítom nem oszt, nem szoroz, ha a kérdésedbe az adóhatóságot is bevonjuk... :)
Ami a büntetéseket illeti, a fentiekből kiindulva igen, ilyenkor tud jönni a bírság, mert ezek könnyen dokumentálható, bizonyított dolgok, nem igényel komoly felderítést és vizsgálatot. Nem is helyénvaló összehasonlítani egy közúti bírságot egy büntetőeljárással. Utóbbi egy kicsit hosszadalmasabb, még akár egy egyszerűbb megítélésűnek nevezhető cselekmény esetében is. A másik probléma az emberekkel, ez megint csak az én véleményem, hogy amit nem látnak, arról meg vannak győződve, hogy nincs is. Az egyenruhásokat látják az utcán, tehát a rendőrség csak trafizni meg büntetni tud. A sok száz vagy ezer bűnügyes, mint én is, mintha nem is léteznénk. :)
Az "akkor jönnek ki, mikor már vér folyik" egy olyan demagógia, ami már kezd kissé unalmassá válni, és értelmes vitában talán fel sem merül. Mert ez nem igaz. Ezt valaki egyszer elkezdte, és azóta folytatják. Biztos, hogy vannak lusta rendőrök, de ezt ma már nem engedhetik meg maguknak alapvetően, mivel a bejelentések rögzítésre kerülnek, és minden bejelentésre reagálni kell.
Példa, csak hogy a másik oldalról is legyen:
- bejelenti valaki, hogy sikoltozást hall a szomszédból vagy valahonnan. Szó nincs arról, hogy vér folyik. A rendőrök kimennek, és megállapítják, hogy születésnapot ünnepelnek és jó a kedv.
- bejelenti valaki, hogy egy iskola előtt két szülő összeverekedett. Szó nincs arról, hogy vér folyik, ennek ellenére kimennek, és megállapítják, hogy csak hangoskodás volt, de már rég el is mentek, csak valaki túlreagálta.
Az más kérdés persze, hogy amíg valóban nem folyik vér, addig a rendőrnek is szűkösebbek a lehetőségei. Mert ha a balhé a négy fal között történik, és nincs komoly sérülés, akkor eleve csak a sértett kérésére lehet eljárást indítani, és a sértett kérheti a távoltartást is. Tehát más az, hogy nem tesz semmit vagy nem tehet semmit, csak amire a törvény lehetőséget biztosít.
Természetesen hangsúlyozom, lehetnek és biztos vannak is olyan esetek, amikor a rendőr adott esetben rosszul, hiányosan intézkedik, de általánosságban nem igaz, mint rendőrségre.
A négyen ülnek egy kocsiban, ezt megint csak nem tudom hova tenni. Konkrétan láttál ilyet, vagy te is csak hallottad valakitől vagy olvastad valahol. Ez is nagyon szépen hangzik, de szinte lehetetlennek tartom ezt, azt meg főleg, hogy ez általános/mindennapos dolog lenne. Mondjuk azt el tudom képzelni, hogy egyszer valaki látott olyat, hogy egy rendőr trafizott és három másik állt mellette. Csak éppen arról nem szól a történet, mert nyilván az észlelő nem tudja, hogy mit csinált ott a másik három. Könnyebb ugye azt mondani, hogy négyen trafiznak együtt.
Na többek között ez az egyik legnagyobb baj, hogy az emberek sokszor olyanba szólnak bele, olyanról nyilvánítanak véleményt, amit nem tudnak, nem ismernek pontosan. Csak látnak valamit, a többit meg kitalálják maguk, aztán tényként terjesztik.
Olyan ez, mint a hó és a hókotró. Elkezd esni a hó, majd egy óra múlva már azon pörögnek emberek, hogy még sehol egy hókotró. Csak azért, mert ő még nem látott egyet sem. Akkor biztos nem is dolgoznak. Szóval a fejekben elég nagy gond van.
Mindazonáltal nem tagadom, talán a kérdésben szereplő dolgokon is biztos lehetne változtatni.
És zárásként még annyit. Olyan nincs, szerintem, hogy egy országban, egy társadalomban csak annak egy szűk részével van gond. Ha gond van az igazságszolgáltatással, akkor gond van az egész országgal. Ha gond van a rendőrséggel, akkor az egész országgal gond van. Olyan nincs, hogy egy ország, egy társadalom hibátlanul működik, csak van 40.000 léhűtő (=rendőrség :D), akikkel a baj van. Ilyen nem lehet. Mert akkor ennek a problémának már meg kellett volna oldódnia.
Hosszú lettem, bocs! :)
Szolgáltatás mint minden más. A szolgáltatás pénzbe kerül ha nincs benne pénz akkor látszat intézkedés van. A kormány a tulaj tehát ő mondja meg mi a fontos mivel ő fizeti a rendőrt meg a többi közszolgát. Tehát parancsot teljesítenek. Ha nincs keret elfogni egy bűnözőt mert nem lopott nagy értéket akkor neki sem kezdenek ez le van írva ha jól emlékszem húszezerig. Utána viszont megint van egy sorrend ki az illettő mennyire fontos a rendőrségnek mennyibe kerül mennyi haszon jönne belőle.
A rendőrség is csak egy behajtószervezet mint a többi ellenőr valódi segítséget akkor ad ha megfizetik érte.
A vezetés teljes cseréje lenne az alap. Kibaasszzni a sztálinista, karrierista disznókat, a politikának benyaló vezérkart és jól képzett, ambíciózus fiatalokkal feltölteni, megteremteni a tenni akaró rendőrségnak a jogi és anyagi lehetőségeket.
De a cserében ugyanez a vezetés nyilvánvalóan ellenérdekelt, és a nagypolitikának is tökéletes ez a sakkban tartott rendőrség és a mindenkori kormánynak ínyére való az országban a zűrzavar, a folyamatos marakodás. Ezt bizonyítani nyilván lehetetlen, de az "oszd meg őket és könnyen uralkodhatsz rajtuk" elvet 100%, hogy a mindenkori kormány örömmel fejleszti. Mutass akár csek két olyan társadalmi réteget, csoportot, amelyek nem utálják egymást. Tehát a küldetés lehetetlen.
A sztálinistán nem csak azt értem, hogy vén komancs, hanem ez a mentalitás öröklődik, mely szerint a lakosság kordában tartandó ellenség. Minden percben az állampolgár orrára kell verni, hogy érezze, hol a helye a világban.
Egyébként az én ismeretségemben is történt két olyan betörés, ahol a károsult utánajárt és konkrétan megnevezte az elkövetetőt. Magasról szartak rá és rövidesen megkapta a papírt: "a tettes kideríthetetlen, menj an yádba". És szerintem ez a munkaszínvonal már a lánc alján, az egyének felelőssége.
Én pillanatnyilag nem látok kiutat, marad a bűzlő mocsár.
Hozzáteszem, nem vagyok rendőr, és állampolgárként halálkomolyan mondom, hogy szeretnék egy jó rendőrséget, ami nem a politikusbűnözők kapcarongya, de javítja a közbiztonságot (nem úgy, hogy emelik folyvást az értékhatárt, mert már az sem segít a fényezésben)
"Na többek között ez az egyik legnagyobb baj, hogy az emberek sokszor olyanba szólnak bele, olyanról nyilvánítanak véleményt, amit nem tudnak, nem ismernek pontosan"
Persze Zápor, hiszen a rendőrség eléggé zárt világ, a munkátokról nem sokat tudni, csak azt látjuk, amit látunk :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!