Használhat lőfegyvert a rendőr ebben az esetben?
Egy számonkérésben szerepelt egy eset, a kérdés pedig, hogy a rendőr használhatja-e a lőfegyvert. Az eset nagyjából így szólt: A rendőri intézkedés során az érintett személy lábon lövi a rendőrt, majd eldobja a fegyvert és elszalad. Ebben az esetben a rendőr nem használhat lőfegyvert, mert a fegyver már nincs az elkövetőnél, és az élet elleni közvetlen fenyegetés vagy támadás, ill. a testi épséget súlyosan veszélyeztető közvetlen támadás pontja sem áll fenn attól a pillanattól.
De mi van akkor, ha nem a rendőr lábára, hanem mellkasára lő az intézkedés alá vont? Az előbb felsorolt pontok egyike sem áll fent, viszont előkerül egy másik. Ugyanis az emberi élet kioltását elkövető személy elfogására, szökésének megakadályozására a rendőr lőfegyvert alkalmazhat. Viszont abban a pillanatban még nem lehet tudni, hogy a meglőtt rendőr sérülése mennyire súlyos, túléli-e. Akkor ilyen esetben sem áll fent a jogos fegyverhasználat? Pl a másik rendőr használja a fegyverét az elkövető visszatartására, de a meglőtt rendőr felépül. Akkor a rendőrt lecsukhatják indokolatlan fegyverhasználatért? Vagy a való életben ez hogy nézne ki?
a fegyvert elsütötte az elkövető,ott van a kezén a lőpornyom lehet venni mintát,ezért a rendőr lelövi a fenébe,aztán a holtest kezébe teszi a fegyvert.
alap.
Ha mellény nélkül mellbelövik a rendőrt, az már nagy valószínűséggel nem fog fegyvert használni.
Egyébként egy comblövésbe hamalabb bele lehet hallni, mint egy mellkaslövésbe.
Az ilyen esetekre azt mondták honvédségnél, mikor először álltunk őrségben: ha jön a behatoló, akkor a szokásos felszólítás, stb protokoll után úgy kell lábon lőni, hogy már ne tudjon beszélni. Mert akkor már csak az én álláspontom, vallomásom létezik.
De ez az egész kérdésfelvetés remekül példázza a magyar rendőr kiszolgáltatottságát, hát rendes országban van olyan, hogy a kormos elveszi a rendőr fegyverét és ráfogja, a rendőr társa pedig nem lövi le abban a pillanatban?
Csatlakozom az első válaszadóhoz!
Ha meg vannak tanuk/kamera akkor is lelövöm és azt vallom,hogy láttam másikat is...aztán persze tévedtem,de majd az ügyvéd kimagyarázza. :)
Ha az elkövető mellkason lő valakit, akkor jogosan feltételezhető az élet kioltására tett szándék (lényegtelen, hogy túléli-e az áldozat vagy sem, kísérletre is ugyanaz a büntetési tétel).
Rtv.: 54. § (1) A rendőr lőfegyvert használhat
g) az emberi élet kioltását szándékosan elkövető elfogására, szökésének megakadályozására;
Szerintem meg az nagy gond, hogy fegyvert kell használni valaki ellen, aki már eldobta a sajátját.
Inkább menjen utána, sokmindent úgyse tud kezdeni velem…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!