Ha a rendőrök látnak egy bűncselekményt, de éppen mással vannak elfoglalva, és nem azzal az áldozattal, akit agyon is verhettek volna, hány év börtönt kaphatnak érte a rendőrök?
438. § (1) Aki őr-, ügyeleti vagy egyéb készenléti szolgálatban - az adott szolgálatra vonatkozó szolgálati intézkedés rendelkezéseit megszegve - elalszik, vagy a szolgálat ideje alatt szeszes italt, illetve kábítószert vagy kábítószernek nem minősülő kábító hatású anyagot vagy szert fogyaszt, rendeltetési helyét elhagyja, vagy a szolgálat ellátására vonatkozó rendelkezést más módon súlyosan megszegi, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
(2) Ha a bűncselekmény a szolgálatra jelentős hátrány veszélyével jár, a büntetés bűntett miatt
a) az (1) bekezdésben meghatározott esetben három évig,
b) háború idején vagy megelőző védelmi helyzetben egy évtől öt évig
terjedő szabadságvesztés.
(3) A büntetés bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekményt harchelyzetben, illetve külföldi hadműveleti területen végzett humanitárius tevékenység vagy békefenntartás során követik el, és abból különösen nagy hátrány származik.
(4) Aki a bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt a (2) bekezdésben meghatározott esetben az ott tett megkülönböztetés szerint elzárással, illetve egy évig terjedő szabadságvesztéssel, a (3) bekezdés esetén három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Így nem érthető a téma. Lehet itt millió meg egy jogszabályt találni mindenre. De a bizonyítás szinte lehetetlen.
Valószínűleg értelmetlen dolgot mondhatott az a valaki a rendőröknek, mert máskülönben valamelyik biztos csinált volna valamit. Főleg a mai világban,. mikor mindig feljelentik őket.
Egyébként nem kötelességszegés volna, hanem más jogi kategória.
A katonai bűncselekményeket a katonai bíróság tárgyalja. Általában pénzbüntetést szoktak kiszabni. Ezzel egy időben a bíró mentesíteni is szokta a rendőröket, katonákat a hátrányos jogkövetkezmények alól. Tehát azt jeleni, hogy nem minősül büntetett előéletűnek, mert akkor nem lehetne ugyebár hivatásos.
Mindegyik katonai bűncselekmény egyfajta "belső" bűncselekmény a saját köreikben. Katonai bűncselekmények miatt, főleg kötelességszegés miatt nem rúgnak ki senkit sem ha csak nem kifejezetten súlyos. De ez nem az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!