Mit jelent pontosan a "komplex nyomozati tevékenységet ellátó ügyintéző" pozíció a Rendőrségnél?
Nemrég tették közzé a Rendőrség hivatalos honlapján az alábbi álláshirdetést:
Erről szeretnék többet megtudni. Mennyiben különbözik az ilyen (kormánytisztviselő) nyomozó a hivatásos szolgálati jogviszonyban állóktól? Rendfokozat, szolgálati lőfegyver, ha jól gondolom nincs, de mennyire más a munkája\feladatköre? Az illetményre is kíváncsi volnék: milyen pótlékok, támogatások járnak, mennyire más a bérezés, mint a hivatásos állományé?
Minden választ köszönök előre is!
Köszönöm a választ. Esetleg tudsz egyéb részleteket is? Mert számomra is furcsa, hogy "sima" kormánytisztviselőként hogyan lehetséges ezt a munkakört ellátni.
Az illetmény is érdekelne, mivel hivatásosként számos pótlékot kaphat valaki (rendfokozati, nyomozati és nyilván sok egyéb is beosztástól, feladattól függően), de mindezek a kormánytisztviselők jogállását leíró törvényben (2011. évi 199. tv) nem szerepelnek, és így nyilván nem jár.
Illetve még egy kérdés: aki így kerül a Rendőrség állományába, kap valamilyen képzést? Vagy bumm bele a közepébe?
#2-re:
És nyilván nem ugyanazt a munkát végzi, mint a hivatásos nyomozó, jogköre sokkal szűkebb.
Végez majd sok papírmunkát a rendőrség különféle nyilvántartási és adattárolási számítógépes rendszerében, amihez nem kell valakinek hivatásos állományúnak lennie.
Ezeket a rendszereket megmutogatják, ez lesz a "betanítás". Aztán lehet igyekezni a sok ismeretanyag megtanulásával, közben rájössz, hogy ilyen kevés fizetésért jogász végzettséggel mégsem ezt a munkát kellett volna elvállalni.
De ekkor már késő lesz, mert a kiugrás eléggé nehezített, mert egy csomó bizalmas információ birtokába kerülsz.
#5-re :
Kérdező, még azzal egészíteném ki, hogy körözések és eltűnések vizsgálata, nyomozások vádemelésre előkészítése, forrónyomos meló, ami a helyszínnél információgyűjtés, bűnmegelőzési feladatok, rabosítás stb.
Tehát mind-mind olyan meló, amikor nem kell tartani attól, hogy összefutsz a bűnelkövetővel. Mert ugyan hirdetik azt is, hogy feladat a retkek elfogása is, de erre azért lőfegyver nélkül nem vállalkoznék.
Talán ez a ktv. munkakör már előkészítése a bűnügyi szolgálat civilesítésének, de a pénz az tuti kevesebb.
Nem is tudom, hogyan működik majd ez a helyi szerveknél, mert a bűnügyi oszt.vez. biztosan hivatásos, és az alosztályvezetők is azok lesznek.
Na már most, az alá-fölérendeltségi viszonyban számít a rendfokozat is, ezért az egymás közötti viszonyt a rangsor is meghatározza, ami fölülről lefelé: tábornok, főtiszt, tiszt, tiszthelyettes, rendőrló, rendőrkutya, köztisztviselő és végül közalkalmazott.
Ez a komplex nyomozati tevékenységet ellátó ügyintéző csak egy fokkal kerül jobb helyzetbe, mint a közalkalmazott. A hivatásosok a civil beosztottakkal úgy beszélnek, mintha a seggükből rángatnák ki őket. De még köztük is van viszály: a bűnügyesek lenézik a talpas közrendőrt, a rendőrtisztit végzettek (érettségi után rendőrtiszti főiskola) lenézik a másoddiplomás rendőrszervező tisztet, aki jogi diplomás és 2x5 hónap alatt végezte el a 4 évfolyamos RTF-et.
Közben a bűnügyi akták határidősítettek, köztük sok ügy jogvesztő határidős, Budapesten sok az akta, könnyen ki lehet csúszni a határidőből ... viszont a civil nyomozó emiatt nem kerül katonai bíróság elé.
A kérdés régi, de engem pont érint, mert ezt csinálom, RIASZ - osként.
Egy igazság van a hozzászólásopkban, hogy nagyságrendekkel kevesebbet keresünk - ugyanazért a munkáért - mint a hivatásosok.
De ennek szakmai okai vannak.
A többi viszont egy baromság.
Nem viselünk fegyvert.
És? Ki a f@szomnak hiányzik még a fegyver is.. van épp elég bajom a nyomozati ügyeimmel, nem kell hozzá még a fegyver "szakmai problémáját" is a nyakamba venni.
Az, hogy nincs rendfokozatunk, semmit nem jelent.
Értelmesen és normálisan - kellő tiszteletet megadva - beszélnek velem a hivatásos kollégáim, éppen úgy, ahogy én is velük.
Ez egy idióta becsípődés, hogy csak a rendfokozatnak jár a tisztelet a függelmi viszony alapján.
Részt vehetünk a lefoglalásban és a kutatásban.
Én pl. rendszeresen megyek kutatni (én írom a jegyzőkönyvet ilyenkor), nyilván van velem ilyenkor hivatásos is, de nincs akadálya, hogy ott legyek. Soha senkinek semmi problémája nem volt ebből, hogy én RIASZ - os nyomozóként vagyok jelen.
Ugyanazt a nyomozati munkát végzem, mint a hivatásosok, ennek a jogi alapját egyébként a Hszt. teremti mmeg.
Kényszerintézkedéseket nem vagyok jogosult foganatosítani (azt csak hivatásos teheti), de az összes nyomozati - eljárási cselekményt a Be. - ből viszont igen.
Ugyanúgy kihallgatok, szembesítek, felismerésre bemutatok, adott esetben gyanúsítok és rabosítok, mint minden hivatásos.
"De még köztük is van viszály: a bűnügyesek lenézik a talpas közrendőrt, a rendőrtisztit végzettek (érettségi után rendőrtiszti főiskola) lenézik a másoddiplomás rendőrszervező tisztet, aki jogi diplomás és 2x5 hónap alatt végezte el a 4 évfolyamos RTF-et."
Ez városi legenda + egy atom f@szság.
Senki nem néz le senkit sem, se a hivatásos állomány tagjai egymást, se minket Riasz-osokat, sőt, hozzám jönnek - mint jogi szakvizsgás jogászhoz - kérdezni a hivatásos kollégáim, hogy jó - e a határozat, amit írtak.
Az vállaja be a "komplex nyomozati tevékenységet ellátó" ügyintézői melót, akit TÉNYLEG érdekel a nyomozói munka, nem gond neki a kötöttség, képes önállóan fejlődni és dolgozni.
És túl tud lépni azon, hogy "nem vagyunk megfizetve".
(egyébként senki sincs megfizetve a rendőrségen).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!