Mit tudok tenni, ha prostituáltak költöztek a szomszédba, és azóta őrültekháza van?
a prostitúció önmagában ügyebár nem ejnyebejnye, de abból hasznot húzni már az. ezt teszi a kedves szomszédod, aki kiadja a lakást. ráadásul az új btk elég rossz szemmel nézi a drogozást is, az meg valószínűtlen, hogy az ilyen hajnalig bulizó népek ne nyomnának valamit.
szóval a következőt javasolom:
keresel egy nyilvános telefont viszonylag messze és felhívod róla a telefontanút. 06-80-555-111 itt név nélkül szépen bejelented, hogy ezen és ezen a címen kupi és drogkereskedés működik. (nem azt mondod, hogy a szomszédodban, semmi közük hozzá, hogy te ki vagy)
aztán hátradőlsz és figyeled az előadás.
Szerintem a legegyszerűbb megoldás, ha személyesen vagy telefonon beszéltek a lakás tulajdonosával. Nagyon határozottan szólítsátok fel, hogy _azonnali hatállyal_ szüntesse meg a lakásában a többi tulajdonost (azaz a közösséget) zavaró magatartást.
Amennyiben nem akar együttműködni, hívjátok fel a figyelmét, hogy jogi útra fogjátok terelni az ügyet. Ettől valószínűleg meg fog ijedni, mert a bérbe adott lakások 90%-a feketén megy, tehát nagy valószínűséggel ő sem adózik a bevétele után, továbbá nem hiányzik neki a jogi procedúra kellemetlensége sem.
De ha erre sem reagál pozitívan, akkor tényleg mielőbb indítsatok eljárást ellene, a legjobb, leggyorsabb és leghatékonyabb talán a 8. válaszoló tanácsa.
Amennyiben esetleg szabályosan, szerződéssel adta ki a lakást, akkor is kötelezhetitek őt az intézkedésre. Ugyanis a társasházak Szervezeti és működési szabályzatában optimális esetben rögzíteni szokás, hogy a társasházban található lakások KIZÁRÓLAG lakás céljára használhatók. Ez azt jelenti, hogy az egyes lakásokban iroda, üzlet, egyéb szolgáltatás NEM működhet.
Tehát meg kellene nézni az SZMSZ-t, hogy szabályozza-e a használatot. Amennyiben igen, akkor a tulajdonost eltilthatjátok a tevékenység folytatásától: a közös képviselő ír egy levelet a tulajnak, amiben felszólítja, hogy gondoskodjon arról, hogy a lakásában a tiltott tevékenység a levél kézhezvételét követő naptól fejeződjön be, ellenkező esetben jogi útra terelitek a dolgot. (Elsőbbségivel és tértivevénnyel ajánlott feladni a levelet.)
Ha a tulaj nem tesz eleget a felhívásnak, akkor szabálysértési és/vagy birtokvédelmi eljárást indíthattok a helyi önkormányzat jegyzőjénél. Ez elég macerás, de a vége az, hogy a jegyző eltiltja a tulajt és a bérlőket a jelenlegi tevékenység folytatásától. Ha ennek ellenére sem hagyják abba, ismét be kell jelenteni, és a jegyző bírságot szab ki.
A vonatkozó jogszabályok szerint a tulajdonos felel a bérlői magatartásáért, ő köteles betartatni velük a Házirend előírásait és az egyéb jogszabályokat. A jelenleg hatályos Lakástörvény szabályzása szerint a tulajdonos rendkívüli felmondással élhet, amennyiben a bérlők felszólítás ellenére sem hagyják abba a kifogásolt magatartást.
Tehát a tulajdonos semmiféleképp nem zárkózhat el az intézkedés elől, mert őt terheli a felelősség, ill. a joga is megvan ahhoz, hogy 8 napos határidővel felmondjon.
A leírtak közül a helyzetnek megfelelőket alkalmazhatjátok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!