Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Szabályos volt ez a házkutatás?

Szabályos volt ez a házkutatás?

Figyelt kérdés

Ez áll a papíron:Szám alatt található házban lakásban helyiségben és az ahhoz tartozó bekerített helyen az ott található járművek átkutatásával illetőleg az ott található számítástechnikai rendszer,vagy az ilyen rendszer útján rögzített adatok adathordozók átvizsgálásával együtt-,kell végrehajtani.


A számítógépem meg sem nézték.Csak keresgéltek a házban.Tudom az a lényege a házkutatásnak de azt hiszem meg kell jelölni mit keresnek.Csak értelmes választ kérek azért írtam ide mert nem tudom.


2012. jún. 27. 12:44
 1/6 A kérdező kommentje:
És nem volt tanúm sem.
2012. jún. 27. 12:47
 2/6 anonim ***** válasza:
A papíron a szöveg szerintem egy általános szöveg volt, minden helyzetre azt használják. Viszont lehet, hogy egészen mást kerestek, nem adatokat vagy információt.
2012. jún. 27. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen ez már bizonyos hogy mást kerestek,de engem az érdekelne szabályos-e hogy mindent megnézhetnek.Mert olvastam hogy meg kell jelölni mit is keresnek.
2012. jún. 27. 12:52
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem kell megjelölni,mert akkor nem házkutatás,hanem csak valaminek a keresése lenne.Ezért buktak már sokan mert más bűncselekményből származó tárgyakat is találtak másik helyiségben,számító gépen nem jogtiszta lemezeket,programokat.A hátsó kertben meg lopott szénát,a pincében meg lopott kerékpárokat,pedig csak egy doboz gyógyszert kerestek.
2012. jún. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
De tanú jelenléte nem kötelező?Nekem meg sem említették csak olvastam neten hogy egy tanút nekem kellett volna hívnom mert csak akkor hajtható végre.És a papíron az sem nincs feltüntetve hogy nem igényeltem vagy vagy valami ilyesmi.
2012. jún. 27. 13:01
 6/6 anonim ***** válasza:

1998. évi XIX. törvény, a büntetőeljárásról


A házkutatás


149. § (1)413 A házkutatás a ház, lakás, egyéb helyiség vagy azokhoz tartozó bekerített hely, továbbá az ott elhelyezett jármű átkutatása, illetőleg számítástechnikai rendszer vagy ilyen rendszer útján rögzített adatokat tartalmazó adathordozó átvizsgálása az eljárás eredményessége érdekében.


(2) Házkutatásnak akkor van helye, ha megalapozottan feltehető, hogy az


a) a bűncselekmény elkövetőjének kézre kerítésére,


b) a bűncselekmény nyomainak felderítésére,


c)414 bizonyítási eszköz, elkobozható vagy vagyonelkobzás alá eső dolog megtalálására


vezet.


(3)415 Házkutatást a bíróság, az ügyész, illetőleg ha az ügyész másképp nem rendelkezik, a nyomozó hatóság rendel el, a bíróság és az ügyész a házkutatás végrehajtásához a nyomozó hatóságot igénybe veheti. A (2) bekezdés b) és c) pontja esetén a házkutatást elrendelő határozatban - ha ez lehetséges - meg kell jelölni azokat a bizonyítási eszközöket, elkobozható, vagy vagyonelkobzás alá eső dolgokat, amelyek megtalálása érdekében a házkutatás szükséges.


(4)416 A házkutatást rendszerint az érintett jelenlétében kell elvégezni, a megkezdése előtt közölni kell vele a házkutatást elrendelő határozatot, és - ha a házkutatás meghatározott, illetőleg ismert bizonyítási eszköz vagy elkobozható dolog, illetőleg személy megtalálására irányul - fel kell őt szólítani, hogy a keresett dolgot adja elő, a számítástechnikai rendszeren vagy adathordozón tárolt adatot tegye hozzáférhetővé, illetőleg a személyt adja át. Ha az érintett a felszólításra a keresett dolgot előadja, a számítástechnikai rendszeren vagy adathordozón tárolt adatot hozzáférhetővé teszi, illetőleg a keresett személyt átadja, a házkutatás nem folytatható, kivéve, ha gyanú merül fel arra, hogy a házkutatás során más bizonyítási eszköz, elkobozható vagy vagyonelkobzás alá eső dolog is fellelhető.


(5)417 Ha a házkutatáson az érintett, illetőleg a védője, képviselője vagy megbízott hozzátartozója nincs jelen, az érintett érdekeinek védelmére olyan személyt kell kirendelni, akiről alaposan feltehető, hogy a házkutatással érintett érdekeit megfelelően védi.


(6)418 A közjegyzői vagy ügyvédi irodában, továbbá az egészségügyi intézményben tartandó házkutatást - ha az közjegyzői vagy ügyvédi tevékenységgel összefüggő hivatásbeli titkot, illetőleg egészségügyi adatot tartalmazó irat megtalálására irányul - a vádirat benyújtásáig a bíróság rendeli el. A házkutatás csak az ügyész jelenlétében végezhető.


(7)419 Az ügyész a bíróság határozata nélkül tarthatja a (6) bekezdés szerinti házkutatást, ha a házkutatás késedelmes foganatosítása a (2) bekezdésben felsorolt célok elérését veszélyezteti.


(8) A (7) bekezdésben szabályozott esetben a bíróság határozatát utólag be kell szerezni. Ha a bíróság az indítványt elutasítja, a házkutatás eredménye bizonyítékként nem használható fel.

2012. jún. 27. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!