A rendőröket kik ellenőrzik?
Kik azok, akik próbára teszik, hogy nem fogad el pénzt például egy bírság során.
És őket ki ellenőrzi, hol ér véget a lánc. Ki a teljhatalmú úr?
Régen hogyan volt, és most hogyan van?
A belső ellenőrzés, kérdező!
A rendőrség szervein belül a belső bűnmegelőzés és bűnfelderítés az, aki ellenőrzi a rendőrt, hogy szabályosan jár el.
Zsaruk, akik más zsaruk után nyomoznak.
Nem túl közkedvelt meló a "hagyományos" zsaruk között.
Ha valakiről megtudják, hogy "belsős", azt, ha éppen nem is közutálatnak teszik ki, de nagyon nem nem kedvelik.
Általában un. fedett nyomozói munka keretében buktatják le a szabályt megszegő (korrupt) rendőröket, így a munkájuk sokban hajaz a titkos ügynökökére, bár közel sem annyira látványos.
A rendőrség felettes (ellenőrzési) szerve az ügyészség.
A rendőr által elkövetett bűncselekmény esetén az Ügyészség nyomoz.
Ha odáig jut a dolog, hogy vádat is kell emelni a szabályt megszegő rendőr ellen, az már az ügyészség dolga.
Megkérdeztem az AI-t is
"A rendőrök általában az általános közrend és közbiztonság fenntartásáért felelősek, és ellenőrzik azokat, akik megszegik a törvényeket vagy veszélyeztetik más emberek vagy vagyon biztonságát.
Azok, akik megpróbálják megvesztegetni a rendőröket, a bírságok vagy egyéb jogi szankciók elkerülése érdekében, általában megszegik a törvényeket és rendőri intézkedés alatt állnak. Az ilyen szituációkban a rendőröknek be kell tartaniuk az etikai kódexüket és el kell utasítaniuk a vesztegetést vagy bármilyen más törvényellenes tevékenységet.
Az őket ellenőrző hatósági szervek az adott országban változhatnak. Általában a belügyminisztériumok vagy a rendőrségi felügyeleti szervek felelnek az ellenőrzésükért. Az Egyesült Államokban az FBI (Szövetségi Nyomozó Iroda) felelős a szövetségi rendőrségi ügyek irányításáért, míg az egyes államokban az állami rendőrségi ügynökségek illetékesek. Magyarországon a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a felelős a szervezett bűnözés és a súlyos bűncselekmények elleni küzdelemért, míg a rendőrség szervezi az általános közrend és közbiztonság fenntartását.
A "teljhatalmú úr" kifejezés nem pontos meghatározás a rendőri hatalomra. A rendőrségnek ugyan nagy hatalma van a törvények végrehajtásában, de jogi korlátok és eljárási garanciák vonatkoznak rájuk. A rendőrség tevékenysége az állampolgári jogok és szabadságok tiszteletben tartása mellett zajlik.
A régiók és az országok között különbségek lehetnek a rendőri ellenőrzés és felelősségi lánc tekintetében. Az USA-ban például a szövetségi és állami hatóságok választhatnak a saját rendőri egységeik (federal, állami, megyei vagy helyi) felhasználása között bizonyos ügyekben. Magyarországon a rendőrség országos hatáskörű, és a rendőrségnek általános hatásköre van az egész országban.
Fontos megjegyezni, hogy az egyes országok jogrendszerei, jogi intézményei és jogi folyamatai eltérőek lehetnek, és ezért ajánlott részletesebben megismerni a helyi jogi kereteket, ha bárki konkrét információkat szeretne megtudni a rendőri ellenőrzés és felelősségi láncról."
kérdező!
Ebből a sok agymenésből mindössze ennyi a lényeg:
"Magyarországon a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a felelős a szervezett bűnözés és a súlyos bűncselekmények elleni küzdelemért, míg a rendőrség szervezi az általános közrend és közbiztonság fenntartását."
Ebből viszont nem derül ki a válasz a kérdésedre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!