Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Őrízetbe vétel max.72 órára...

Őrízetbe vétel max.72 órára mindenféle indoklás nélkűl lehet?

Figyelt kérdés

Ezt nem nagyon hiszem, valami indoka csak kell hogy legyen pl. szabálysértés v bűncselekmény megalapozott gyanúja.


Mert így bárkire rámutathatna a rendőr, hogy "hé te! beteszünk 72 órára aztán mehetsz haza". Pl. ha valaki beszólna egy rendőrnek aki egyedűl van és nem hallotta senki csak a rendőr a beszólogató meg letagadná, hogy beszólt, 1 állitás 1 tagadás úgysem tudnák rábizonyitani, hogy beszólt a rendőrnek és nem tudnák 72-re bezárni.


Vagy tényleg mindenféle indok nélkűl őrizetbe vehetnek bárkit?



2019. nov. 3. 12:21
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
Nem, mert az személyi szabadság megsértése.
2019. nov. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

"Az őrizetbe vétel a rendőrség jogkörében alkalmazható legfeljebb 72 óráig tartó kényszerintézkedés, amely a terhelt személyi szabadságának átmeneti elvonását jelenti. A 72 óra nem hosszabbítható meg, lejártakor a terheltet vagy szabadlábra helyezik, vagy elrendelik a letartóztatását. Feltétele, hogy szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény alapos gyanúja megállapítható legyen, továbbá valószínűsíthető legyen a terhelt letartóztatásának szükségessége. A gyakorlatban őrizetbe vételre általában tettenérés, vagy elfogás esetén kerül sor.

Az őrizetbe vétel elrendeléséről, és a fogva tartás helyéről a nyomozóhatóságnak 24 órán belül értesíteni kell a terhelt által megjelölt hozzátartozót, vagy a terhelt által megjelölt más személyt. Az ügyészségnek az őrizetbe vétel ideje alatt döntenie kell, hogy indítványozza-e a letartóztatás elrendelését. Ha nem indítványozzák, akkor a terheltet szabadon kell engedni."


[link]

2019. nov. 3. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
28%

Előfordul túllihegős őrizetbevétel is, vélt (és nem megalapozott) bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt.

Hősünk autista értelmi fogyatékos 30 éves fiát vitte autójával gyógytornára. Amíg várta, kitette a műszerfalra az ingyenes parkolásra jogosító igazolványt. Közben összefutott egy ismerősével, és csevegtek, majd visszament az autóhoz. Ekkor két körmönfontan civilnek álcázott rendőr a fa mögül előállva igazoltatta, és kérték, mutassa a fiát, hogy valóban jogosult a kártyára. Mondta nekik, hogy egy ilyen korú autistát megzavarni nem lehet, mert pánikrohamot kap, erre a két civilnek öltözött rendőr bevitte a rendőrkapitányságra, ahol azonnal rabosították (ez bü. számos akta nyitását jelenti a robotzsarus sz.gépes rendszerben). Közben elvették tőle bűnjel gyanánt a parkolási igazolványt, a mobiltelefonját, és senkit nem értesíthetett. Szerencséjére még az autójánál kitört vitában a barátnője felbukkant, akit azonnal megkért, hogy menjen a fiáért. Három órán keresztül volt fogdán úgy, hogy mellékhelyiségre nem mehetett, inni nem kapott. Majd a fennforgásos tettenérés leadminisztrálása után hat óra elteltével elengedték azzal, hogy közokirat-hamisítás bűncselekményének elkövetése miatt eljárást indítottak ellene.

Az illető hölgy a Klubrádió műsorvezetője, és ez év elején esett meg vele mindez a szemfüles és civilbe öltözött rendőrök leleményességének, és a kerületi rendőrkapitányság elöljáró parancsnokának köszönhetően.

2019. nov. 3. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%

24 óra helyett 72 órára csak azt lehet őrizetbe venni, aki vagy feltételes szabadságra bocsátott elítélt, vagy javítóintézetből ideiglenesen elbocsátott. Nekik az államtól kapott kedvezményhez mérten nem aránytalan ez a hátrányos megkülönböztetés.


Rtv.

Közbiztonsági őrizet

38. § (1) A rendőrség az előállított személyt 24 óra időtartamra jogosult közbiztonsági őrizetbe venni, ha az őrizetbe vételt a személyazonosság megállapítása szükségessé teszi. Az őrizet időtartamába az előállítás ideje beszámít.

(2) A rendőrség azt a feltételes szabadságra bocsátott elítéltet, illetve a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátottat, akit pártfogó felügyelet alá helyeztek, ha a pártfogolt a hatóság elől elrejtőzött vagy elrejtőzésétől alaposan tartani kell, 72 óra időtartamra őrizetbe veheti.

2019. nov. 4. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

#3-ra kieg.:

Csalódtam.

Azt gondoltam, válaszul valaki leírja, hogy a nyomozati eljárási tematika szerint a rabosítás előtt adatgyűjtést folytattak, és elkérve a gyógytornahely címét-telefonszámát, érdeklődés módszerével megállapítást nyert: 1. aznap nem volt gyógytorna, 2. volt gyógytorna, de a nevezett 30 éves autista gyermek nem volt jelen. Így megalapozott volt a bűnügyi eljárás megindítása és a rabosítás elvégzése.

Így megválaszolható a feltett kérdés: előfordulhat, ha nem sűrűn is, hogy mondvacsinált indokkal vesznek őrizetbe, civilesen szólva: ártatlanul.

2019. nov. 4. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 3-as válaszoló. Minek okoskodsz ha nem értesz hozzá... nem csak akkor nyílik “bü” akta ha rabosítás van. Rabosítás csak akkor lehet, ha megalapozott gyanú lett közölve. Kettő, nem őrizetbe lett véve, hanem elő lett állítva. Ez 8+4 óráig tarthat. Addig elő lehet állítani valakit, ameddig az indokolt bármely nyomozási cselekmény elvégzése. Lásd lefoglalás, kihallgatás, rabosítás.

Szóval mielőtt ezt itt pedzegetnéd, tejesen jogszerű intézkedés volt.

2019. nov. 4. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!