Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A Momentum egy szakmunkásellen...

A Momentum egy szakmunkásellenes elitista diplomás-gyűjtőpárt?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert vasárnap akartam menni (sajnos végül nem tudtam) szavazni és a DK meg a Momentum között döntöttem volna. Egy ideig a Momentumra tettem volna a voksomat, de jobban belegondolva úgy érzem, mintha csak a fiatal diplomás értelmiségi elitréteget képviselnék és mindenki mást - akik nem rendelkeznek diplomával és egyszerű melósok - egyszerűen levegőnek néznek. Ez nekem csupán azért aggályos, mert az egyetemi tanulmányaimmal én évek óta küzdök és lehet, hogy végül nem is lesz diplomám (mert nem tudom megírni a diplomamunkámat) pedig én is szeretnék végre értelmiségi diplomás lenni. A jelen helyzetemben viszont nem tudtam teljes mértékben azonosulni velük, mert nekem az jött le, hogy egy pár tucat jólnevelt elitista fiatalról van szó, akik megalapítottak egy liberális pártot és úgy akarják átalakítani az oktatást és a gazdaságot, ami csak az okos és képzett társadalmi rétegeknek ideális. Az oktatási programjukban is csak az Erasmusról meg a digitalizációs innovációról meg fejlett oktatásról van szó (sejtem, hogy nem a szakképzést akarják promózni meg átalakítani). Gondolom azok a szakmunkás melósok - akik nem elég okosak egy diplomához - meg le vannak sz**va. Az az ultrakarrierista Cseh Katalin is hihetetlenül antipatikus számomra, ráadásul Montréal-ban született szóval már akkor gondoltam, hogy itt valami bűzlik és tuti ez is megint egy ultraliberális romkocsmázós diplomás fiatalokat megmozgató elitista párt. Lefogadom, hogy most azért lett a Momentum a második legnagyobb ellenzéki párt, mert az utóbbi időben divat lett lenézni a nem diplomás embereket (Illiberal Memes és társai), ráadásul a Fidesz szándékosan kihasználta a kiszolgáltatott szegényebb/tanulatlan réteget - akikkel a 444 és társai által készített sok százezres nézettségű interjúkon a fél internet röhögött - és az összes egyetemista/diplomás fellengzős sznob, akik hétvégente dorbézolnak a bulinegyedben meg bárgyú vigyorral pózolnak facebook-on a bölcsész diplomájukkal, önérzetüktől fogva most jól megmutatták, hogy mennyivel "píszibbek" meg "európaibbak" ők, mint a többi proli magyar ember és elmentek jól leszavazni a Momentumra. Van még más, aki hozzám hasonlóan látja és magyarázza a mostani sikerüket?

2019. máj. 27. 12:12
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
88%
Nem értem, miről beszélsz. A minőségi oktatás mindenkinek jó, szellemi képességektől függetlenül. Sajnos a jelenlegi rendszerből sokan túl hamar kihullanak, akik egy normális, embereket nem megnyomorító iskolában rendesen megtanulnának legalább olvasni, pláne értelmesen gondolkodni, és a végén jó szakmunkások lehetnének. Aki nagyon jó képességű vagy gazdagok a szülei, annak mindegy, mert úgyis megtalálja a helyét (vagy a szülei segítenek neki, hogy találjon valamit). Az állami oktatás minősége éppen a szegényeknek a legfontosabb.
2019. máj. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
#1: Miből gondolod, hogy az állami oktatást egységesen reformálnák meg? Pont az ilyen fiatal diplomás fazonok nyomatják mostanában állandóan, hogy a jövő az automatizálásé, a digitalizációé meg a mesterséges intelligenciáé, amely nyilvánvalóan nem az OKJ képzések hatáskörébe tartozó tudományágak. Itt a gyk-n is rendszeresen olvasok olyan véleményeket, hogy "buta prolik a jövőben nem lesz szükség a munkátokra hehe és éhen fogtok halni". Gondolom a Momentum az oktatás megreformálásakor nem abban lesz érdekelt, hogy minél jobb villanyszerelők és cnc forgácsolók kerüljenek ki a szakképző centrumokból, hanem minél több fiatal tanuljon mechatronikai mérnöknek meg programozónak. A Fidesz sem azért gátolja az automatizációra való átállást és erőlteti a szakképzést a diplomaszerzés helyett, mert gyűlöli a gépeket és nem akarja, hogy az emberek okosak legyenek, hanem tisztában van vele, hogy rengeteg lesz a munkanélküli a jövőben, ha a robotizáció miatt az összes nemdiplomás ember elveszíti a munkahelyét. Ezzel kellene valamit kezdeni és az alapjövedelem felvetése is erre utalt volna, de erről a Momentum programjában semmit nem találtam. Vagy komolyan a szemünk láttára fog éhen halni Európában több millió szakmunkás a robotizáció miatt? Olyan társadalmi katasztrófa lesz itt, mint anno az ukrán holodomor.
2019. máj. 27. 12:35
 3/16 anonim ***** válasza:
89%
Értjük. Félsz attól, hogy nem lesz meg a záróvizsga. Csak akkor ezt ne csomagold politikai köntösbe. Az egész kérdésből a válaszodból ordít, hogy tojsz te nagy ívben a szak meg betanított munkásokra, csak remeg a bokád, hogy kivágnak az egyetemről, és ezért most a hisztidet nem a csoporttársakon és oktatókon töltöd ki, hanem a Momentum. Furcsa választás nem mondom, de még mindig jobb mintha a macskát rugdosnád.
2019. máj. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
90%
Álljál már le ember ... minden második kérdés napok óta arról szól, hogy a momentum miért elitista/neoliberális/bankárpárti/munkavállalóellenes/fidesz-fiókpárt etc. Nem unod már?
2019. máj. 27. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

#4: Az tuti nem én vagyok, mert amúgy nem szoktam ide írosgatni.


#4: "Értjük. Félsz attól, hogy nem lesz meg a záróvizsga."


Persze van benne valami, de a személyes problémámon túlmenően is azért szerintem jó kérdés, hogy a Momentumnak valóban milyen jellegű emberkék alkotják a többségi szavazóbázisát és miért lett pont most ilyen kiugróan jó eredményük.

2019. máj. 27. 13:30
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Nézd, a robotizációt nem lehet megállítani. Ha Magyarországon megtiltjuk, akkor lesz Németországban. Ha a többi ország használ robotokat, mi meg nem, akkor rettentően le fogunk maradni, és legkésőbb mondjuk háromszáz év múlva valamelyik erősen robotizált és emiatt sokkal erősebb gazdaságú szomszédunknak eszébe fog jutni, hogy milyen jó termőföld van itt a Kárpát-medencében, és milyen gyenge az itteni nép az ő robotjaihoz képest, szóval nem nagyon fognak tudni ellenállni... De szerintem nem kell hozzá háromszáz év, max. 50 vagy 80.


Ezért a robotizálással kiváltható szakmákat tovább erőltetni nincs értelme. Annak viszont van, hogy minden embert juttassunk el a képességei maximumára. Ha egy borsodi kis faluban munkanélküli cigány szülők ötödik gyermekeként születik egy programozó-tehetség, szerinted a mai oktatási rendszerben meddig jut? Sajnos az se igazán javítja az esélyeket, ha a gyerekeket kiemelik a családból és állami gondozottként nevelkednek, sőt, akár ronthatja is.


Akiket meg nem lehet, mert a veleszületett képességeik nem teszik lehetővé, azoknak még elég sokáig jut kézzel végzendő feladat. Nem írtad, merre laksz, de a mi környékünkön egy csomó gondozatlan virágágyás, virágláda van. Ha lenne rá pénz, hogy valaki ezeket beültesse, rendszeresen locsolja, gyomlálja, az mindenki örömére válna - de egyelőre nincs. A gépesítés terjedése azt jelenti, hogy ugyanannyi munkát olcsóbban csinálunk meg, kevesebb emberrel, a felszabaduló emberek pedig csinálhatnak valami értelmesebbet. Ez sem biztos, hogy örökké működni fog, de sokkal tovább működtethető átmeneti rendszer, mint az, hogy csakazértis a kubikosok ássák ki az árkot, mert a gonosz markoló elveszi a munkájukat.


Végül valószínűleg az alapjövedelem lesz a megoldás. Vagy rossz esetben a döntéshozók által fölöslegesnek ítélt személyek kötelező eutanáziája - ami borzasztóan hangzik, viszont a legkevésbé sem segít elkerülni, ha erőből toljuk a szakmunkásképzést.

2019. máj. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"Ha egy borsodi kis faluban munkanélküli cigány szülők ötödik gyermekeként születik egy programozó-tehetség"


"Vagy rossz esetben a döntéshozók által fölöslegesnek ítélt személyek kötelező eutanáziája - ami borzasztóan hangzik"


Ugye neked is feltűnt a kettő közötti paradoxon? Honnan lehet tudni, hogy egy suttyó, egybites agyú, mozgásszervi gondokkal küzdő falusinak mikor és melyik gyerekéből válhat olimpikon, szoftverfejlesztő vagy gépészmérnök? És nemcsak a borsodi nyomorban élő emberekre kell gondolni, hanem a német/spanyol/francia stb. hajógyári munkásokra, hegesztőkre, kamionsofőrökre stb. is, ugyanis tévhit, hogy nyugaton mindenki diplomás. Márpedig a társadalmi olló ott is ki fog nyílni 1-2 évtized múlva csak ők már jobban fel lesznek rá készülve és tudni fogják kezelni a problémát. De nagyon elkanyarodtam én is az eredeti kérdéstől.


Na szóval visszatérve az eredeti kérdéshez: A Momentum szavazóbázisát jórészt kik alkotják és miért értek el most hirtelen ilyen kiugró eredményt?

2019. máj. 27. 15:54
 8/16 anonim ***** válasza:
Igen, persze, mindenki csak abbéli gonoszságából szavazott a Momentumra, hogy jól megmutathassuk a tanulatlan, vidéki suttyóknak, mennyire felsőbbrendűek vagyunk. Te ezt halálosan komolyan gondolod? :D
2019. máj. 27. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Egészen tegnapig a DK (Egyesült Államok elképzelése szimpatikus) és a Momentum (Guy Verhofstadt szimpatikus) között hezitáltam én is. Végül a szavazófülkében úgy döntöttem, hogy a Momentumhoz teszem azt az ikszet. Ennek oka az volt, hogy úgy gondoltam, hogy a DK "úgyis bejut", a Momentumnak ellenben nagyobb szüksége van a szavazatomra. A DK-nak 3, a Momentumnak 0 vagy 1 mandátumot "jósoltam".


Szóval tegnap este nagyon kellemes meglepetés ért. Illetve annak is örültem, hogy a populisták bár erősebbek lettek, de ugyanúgy kikerülhetőek, a Néppártnak pedig nincs a Fideszre égető szüksége. Ellenben az ALDE-vel, vagy mondjuk a zöldekkel együtt kell működniük a Néppárt-Szoci koalíciónak.

2019. máj. 27. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

És gondoltál már arra, hogy beleolvass a programjukba? Mert ezek alapján nem sikerült. Pl. ha nagyon munkás ellenesek lennének, akkor a bérlakás programot, ami pont szociális intézkedés, miért lenne benne a programban? A programozók a 200 ezres lakást is kifizetik még kezdő fizetésből is.

Az oktatás fejlesztési pedig nagyon fontos lenne. Mindig létezni fog egy réteg, amely kiesik, a legjobb oktatás esetén is - nyugaton is - vannak, akik szakmunkások. A mi oktatásunkkal viszont az a baj, hogy nehéz kitörni, nem karolja fel a tehetségeket. És pont ide vág az egyik válaszod is, onnan lehet tudni, hogy alkalmas pl. programozónak, hogy felismerik az iskolában a tehetségét és fejlesztik. Jelenleg nem ezt csinálják. Pl. a közmunka program pont azt erősíti, hogy 16 évesen hagyd abba az iskolát és menj közmunkásnak.

Azért mert a momentumban diplomások vannak, még nem csak őket képviselik. A parlament többsége diplomásokból áll, mégis hallani hatalmas hülyeségeket, és szakértő álláspontokat is.


Ha egyetlenegy utca fórumon is résztvettél volna, amit a momentum szervezett, akkor tudnak, hogy amivel most vádolog őket, az marhaság. Arról nem beszélve, hogy ezt velük is meg lehet beszélni, mivel szívesen válaszolnak ilyen minden kérdésre. Személyszerint szem és fül tanuja voltam annak, amikor egy idős bácsi megvádolta a momentumot, hogy csak szavazatokat visz el, mivel nem fog bejutni és fogadott a bácsival Cseh Katalin egy pezsgőbe, hoyg bejutnak.


Én elvárom, hogy azok az emberek, akik képviselni kívánnak engem, azok képzettek, értelmes emberek legyenek. Ha neked baj, hogy a hozzáértés megjelent az ellenzéki oldalon, akkor sajnállak.

2019. máj. 27. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!