Miért mondják azt a politológusok, hogy a Fidesz csak teljes összefogással győzhető le ebben a választási rendszerben?
Az a baj, hogy nem hallottál még a választókerület manipulációról.
Bármelyik választást meg tudod nyerni akármilyen kisebbségben vagy, ha a te mondod meg, hogy a határokat hol húzod meg. A Fidesz az alkotmánymódosítással és a választótörvények átírásával a kezükbe került ez a kiváltság is.
Sárga kisebbség legyőzheti a zöld többséget választókerület manipulációval, mint ahogy ez a mellékelt ábrán is látható. Semmi más nem kell hozzá, csak egy választási adatbázis (kubatov-lista, nemzeti konzultáció stb), amivel feltérképezed szavazóidat lokálisan, ennek alapján nagyon könnyű megrajzolni az ország térképét kritikus területen.
Súlyosbítja a választási törvény problémáját, hogy a módosított törvény szerint nem kell, hogy egyezzenek a választókerületek méretei, hozzávetőlegesen sem. Ezt már máshol is elmondtam, de egy radikális példával éljek: Lézer Jani meg Orbán Viktor exkluzívan kap 1-1 választási kerületet, mindenki más a harmadikat és úgy is megvan a kétharmados hatalom a Fidesznek, hogy csak 2 ember szavazott rájuk, 8 millió ember pedig nem.
Ennek köszönhetjük azt, hogy 44% szavazott a Fideszre és 56% szavazott az ellenzékre összesen, ennek ellenére a mandátumok kétharmadát be tudták zsebelni annak ellenére, hogy még egyszerű többségük se volt.
És akkor most azt kérdezed, hogy hogy jön ide az, hogy kell ellenzéki összefogás? Úgy, hogy ha nem csak sárga és zöld párt indul, hanem mondjuk rózsaszín is, akkor a sárga pártnak még egyszerűbb dolga van, ha megosztja az ellenzéket -> nagyságrendekkel kevesebb biztos lokális szavazó kell egy választókerületbe, ha nem 1 fele szavaz az ellenzék, hanem 8 fele. Jelenleg a Fidesz kevesebb, mint 30% szavazattal is be tudja zsebelni a 2/3 hatalmat. Még akkor is, ha valamelyik párt több szavazatot kap, mint a Fidesz, a harmadikféle szavazatok miatt.
A választási szabályok egy fétis, nehezítő tényező, de nem az a lényeg. A lényeg az, hogy az emberek - irányultságuktól függetlenül - meg vannak fertőzve, manipulálva. A legyőzés akkor sikeres, ha a manipuláción felülemelkednének, de nincs ok, amitől ezt megtennék. A propaganda eszközeit pedig a Fidesz birtokolja (bitorolja).
Ugye, ha mindenki, aki itt siránkozik, elmenne választani, mind a Fidesz ellen szavazna, akár 10 pártra, az lenne az eredmény, hogy bejutna 11 párt, ebből úgy 20% a Fideszé, nem alakíthat kormányt, viszont senki se állna szóba velük. Ehelyett a többi 10-ből akár 6-7 koalíciót alkotna, akár kétharmados többséggel. Ugye világos, hogy tök mindegy, milyen a választási rendszer? Azon múlik, elmegy-e mindenki!
Csak mivel jó, ha a fele elmegy, ehhez már rossz a választási rendszer. Akkor már kell az összefogás, mert ebből is a fele be se jut, mard tehát a Fidesz többség.
Kis gondolkodás. De még ez sincs, ebből is látható, még az ellenzők is fideszül gondolkodnak és beszélnek. Ez a zseniális a Fideszben, mert ezt még a lopásnál is nehezebb megcsinálni.
A politológusok nem szorítkoznak a helyzet elemzésére, értékelésére - a megoldást (A MEGOLDÁST, a Fidesz legyőzése problémájának A MEGOLDÁSÁT) sugalmazzák.
A Fidesz népszerűsége, szavazótábora akkora, hogy egy ellenzéki párt sem rúg labdába vele szemben. Meg kell nézni a számokat, ezeket nem írom le - google.
A számokat nézve, a felmérések szerint, az ellenzékre szavazók összességében többen vannak/lehetnek, mint a Fideszre szavazók, de az ellenzék összefogásra való képtelensége miatt ez a többség nem tud érvényesülni. Ezért sulykolják megoldási javaslatként, hogy összefogni, összefogni.
Hajrá, fogjanak össze! Ki akadályozza meg az összefogást? Ők maguk. De akik ennyi irányba húznak, mint az ellenzék, azok az ország szekerét ugyan hány irányba akarnák húzni, ha kormányra kerülnének?
Itt senki nem tud számolni?
Megpróbálom az általános iskola 4. osztályos szintjén, kerek számokkal, hogy az se okozzon nehézséget.
Van 10 millió választó. Tegyük fel, hogy mind elmegy. Ebből 20% fideszes. Van még 10 párt, amelyik nem fog össze. De mindre szavaznak. Az első kap 11%-ot, a második 10%, a harmadik 9%, a negyedik is 9%, az ötödik és hatodik 8%, a hetedik és nyolcadik 7%, a kilencedik és tizedik 5,5%. Ez összesen 80%.
A relatív győztes (majdnem duplával) a Fidesz. A kormányhoz 50% +1 szavazat kell. Tehát kell keresni még 3-4 pártot, akikkel koalíciót alkotnak. Csakhogy senki se paktál le. Ekkor a következő legnagyobbat kérik fel. Ha talál (és miért ne) még 4-5 pártot, akkor az ő koalíciójuk megfelel a törvénynek. Lesz egy olyan kormány, amely fidesz-ellenes intézkedéseket bőséges kétharmaddal hozhat, mert még az ellenzék jó része is megszavazza (hiszen mind fidesz-ellenes, csak összefogni nem akar). A probléma megoldva, a választási rendszer kijátszva.
Na most nézzük egy 50%-os részvétellel. De feltehetjük, hogy a fideszeseket most is kötelezik a szavazásra, tehát 2 millió. A tízből néhány nem éri el a küszöböt, de 3 millió összesen szavaz 6 pártra (0,9m, 0,6m, 0,5m, 0,4m, és kétszer 0,3m). Elvileg most a Fidesz 40%-ot ér el. De itt már számít a körzethatár, hiszen sokan nem mentek el. A listás szavazás 40%, de minden egyéni körzetet meg lehet nyerni 30-40%-kal, hiszen a többi egyenként kevesebbet kap. Tehát lesz még legalább 30%, máris bőséges a kétharmad.
És ez kizárólag azért van, mert a fele nem ment el szavazni. Tételezzük fel, hogy minden fideszes elment, és nagyjából arányosan nem mentek a többiek (de az se baj, ha nem tételezzük fel). Minden más ugyanúgy történt. Kizárólag a szavazók számától függött az eredmény.
De a Fidesz sugallja, hogy az összefogáson múlik. Egy nagy fenét. A hazugság benyalásán és a közömbösségen múlik. Ne kenjünk olyant a Fideszre, amit mi csesztünk el, van enélkül és elég sok a rovásukon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!