Hogyan, milyen forrásokból kaphatnék viszonylag tiszta képet az egyes pártokról / magyar politikáról?
Eddig max a tv-ben láttam h a pártoknak mik a tervei az egyes ügyekben, de inkább próbáltam elhatárolódni a politikától. Most viszont h nem vagyok már gyerek, úgy érzem h nem dughatom homokba a fejem-e tekintetben. Úgy tudom h a politikával foglalkozó csatornák vagy jobbos vagy baloldalasok.
Vannak olyan weboldalak vagy bármi ahol úgy közlik az infókat h nem az egyik párt képére formálva adják elő?
Gondoltam még arra h talán lehetne nézni parlamenti felvételeket ahol ha hallja az ember akkor az még nem annyira manipulált dolog.. Erre van lehetőség? Vagy mit javasolnátok?
Olyan emberek válaszára számítok akik régóta követik a politikai eseményeket és amellett h határozottan kiállnak egy párt mellett zavarja őket ez ha a másik oldal dolgait elferdítik még ha nem is értenek egyet vele.
Magyarországon ma nagyjából kétféle politikai tömb van, a balliberális és a népnemzeti.
Annyit kell róluk tudni, hogy egyik agybetegebb, mint a másik és szeretik ellopni a pénzünket.
Tessék, remélem kielégítő volt.
Először is le szeretném azt a tévhitet rombolni, hogy létezik objektív média. Minden hírcsatorna valakinek a befolyása alatt van, még ha függetlennek is nevezi magát. Már csak az a kérdés, hogy kinek. Ha egyéb nem, a főszerkesztő, vagy újságíró személyes véleményétől függ annak töltete. Egy kérdést is meg lehet manipulatívan fogalmazni, nem hogy összetett témákat. Ha be tudod azonosítani a "tulajdonost", máris könnyebben megértheted, hogy amit valahogy tálalnak, azt miért úgy teszik.
- A jobb-bal politikai tengely Magyarországon (többek között) nem azt jelenti, mint azt meghatározás szerint elvileg jelentenie kéne, ahogy sok más használt kifejezés sem azt jelenti, amit elvileg jelent.
- Értened kell bizonyos szavak mögött meghúzódó valódi jelentést, és annak a pejoratív használata mögött meghúzódó tartalmat. Ilyenek a liberális, náci, turbómagyar, cionista, kommunista, proli, nyugger, zsidó, stb szavak, amik fogalmi köröket fednek, úgymond rövidítései bizonyos komplexebb gondolatformáknak és értelmetlen belekötni szó szerinti értelmezésekbe, mert a liberális már rég nem szabadelvűt jelent, a kommunista meg rég nem közösben gondolkodik, a nácinak meg semmi köze Hitlerhez, a "zsidózásnak" meg semmi köze a bőrszínhez, stb. Ezek idővel le fognak majd tisztulni neked, hogy melyik oldal melyik szót miért és mire használja.
Miután ezt tudatosítjuk, néhány fontos dolgot igyekszek én személy szerint betartani:
1. Amennyire lehet, első kézből kapni az információt: pl jó ötlet parlamenti felszólalásokat meghallgatni, ha már mondtad, de az nagyon kevés betekintés. Vitatott beszólások, elszólások, kettősbeszédek, személyek megnyilvánulásait első kézből nézni, ma már szinte minden dokumentálva van, amiről szó van a médiában, és megtalálható az interneten is.
2. Mindkét álláspontot (végletet) megnézni, valamint nézd meg a "bort iszik, vizet prédikál" dolog állását. Vesd össze a két véleményt.
- Figyeld meg, ki mer leülni nyilvánosan vitázni, ki az, aki az ilyentől fél, mint a tűztől. Amikor leül 5 egyformán gondolkodó alak "vitázni" egy kényes témában, és azt állítja a műsor magáról, hogy különböző véleményeket vonultat fel, valószínű, manipulátort láttál.
- Ha valaki mondjuk a gondolat és az egyén szabadságáról beszél, de elítéli és irtja épp a hagyományos értékrendet, mint gondolatot, valószínű nem a gondolat szabadsága mellett áll ki, hanem valami más mellett...
3. Sokat foglalkozni a témával, hogy egy idő után átláthasd a komplex információs hálót (sose lehet eleget, ne is reméld, sőt, beteges is túlzottan benne lakni, de homokba dugni a fejünket is gyerekes. Tetszik a hozzáállásod. De egy idő után már fogod látni, hogy kb milyen mondatok mögött mi van.)
4. Érdemes megfigyelni, hogy mik azok a hírek, amikről a mainstream média hallgatni próbál.
- Másik tévhit, hogy a két alternatíva, véglet a mainstream médiában megtalálható. Ha elolvasol egy nemzeti témáról szóló hírt a 444-en, HVG-n, és az Indexen, még mindig ugyan azt a végletet láttad. Valamennyire lehet szembenállás (pl ATV vs M1), de ezek is adott mederben vannak tartva. Keress "underground" hírcsatornákat, amikhez nem jut el a cenzúra. De ha megnézel egy alfahir.hu-t, akkor máris látod a másik oldalt is. (A harmadikot még mindig nem, de na.. értsed. :) )
- Figyeld, kik azok a személyek, hírportálok, akiknek még a nevét is kerülik, de ha muszáj beszélni róla, igyekeznek lehető legpejoratívabban tenni.
5. Sokat kell tanulmányozd az adott témákat, amiket épp érintenek egy aktuálpolitikai vitában (A politikusok gyakran kell olyan témákban is döntsenek, amikhez lényegében inkompetensek, mert nem az ők szakmájuk lenne). Történelmet érdemes ismerni (hasonlóan több álláspontot, megközelítést is meg kell vizsgálni, mert bizony ott is van ám ferdítés elég), hogy megérthesd, hogyan és miért jutottunk oda, ahol vagyunk, hogy lássuk, mik azok a tényezők, érdekek, amik mozgatják a világ, az ország eseményeit.
6. Tedd fel a kérdést: mi, kinek, és miért lehet érdeke.
7. Ha sok külföldi, idegen nevű, jövevény politikust látsz, akkor érdemes elgondolkozni, hogy biztos-e, hogy a mi hazánk érdekeit képviselik.
8. "Ha kíváncsi vagy, ki irányít igazából, nézd meg, kit nem szabad kritizálni." (Nagy divat a rasszistázás, antiszemitázás, ezek főbűnök. Na jó, nem akarok ilyen vizekre tévedni, de érdemes elgondolkozni ezeken is.)
9. Mindig nézd meg, ki beszél tényekről, helyzetekről, konkrétumokról, amiknek utána is tudsz akár járni, és ki az, aki csak úgy csinál (jobb esetben), mintha arról beszélne, vagy egyenesen hallgat róla. Van, akik beszélnek csomót valakiről, vagy egy hírforrásról, hogy milyen gonosz, bunkó, hülyeségeket beszél, stb közben még egy mondatát nem idézték, amire ezt a véleményt alapozzák, pláne nem teljes egészében.
10. Légy, éles eszű, legyen higgadt, értelmes ítélőképességed, és legyen hajlandóság benned arra, hogy megvizsgáld a másik álláspontját - ez a legnehezebb.
- Kerülni kell az anyázásokat, személyeskedéseket, az a mérge az egész témának).
Mindenki hajlamos saját értékrendjén keresztül szemlélni, amit lát.
- "A világ nem csak fehér, vagy fekete", nem csak két végletből áll egy téma, akár harmadik, negyedik irány is van meglátások terén. Valamint "az okos a butától is tanul, a buta az okostól sem". Ezeket sose felejtsük el!
- Tanulj meg különbséget tenni értékrendbeli- és érdekbeli különbségek között:
Pl nemzeti gondolkodásmód vs internacionalizmus, valamint "a haza védelme" vs "hazánk kiárusítása". Ez talán a legfontosabb tengely a politikai témában.
Nehéz dolog... Sok sikert hozzá!
Előző vagyok.
Kifelejtettem egy lényeges dolgot:
Sose feledd, hogy a valódi döntéseket sosem a politikusok hozzák, mert a politika csak egy színpad. A valódi döntéshozókat nem mi választjuk, és nem is látjuk legtöbbször őket. Sőt a politikusok palettáját is igyekeznek szűkíteni néhány hasonló arcra, hogy aztán úgyis mindegy legyen, kit választunk meg (néhányan próbálnak ezen néha áttörni, de hatalmas az ellenszél, hogy ez ne sikerülhessen - pl cenzúra, karaktergyilkosságok, stb).
De mivel ezek a játékszabályok, muszáj ezek szerint éljünk.
1. Ok.
2. Nem mondanám kielégítőnek, sőt.
3. Sejtettem. Akkor a legcélszerűbb az lesz ha minden hírportált kizárok és csak a parlamenti közvetítéseket vagy közvetlenül a pártok oldalait meg hasonlókat nézve próbálok összerakni valamit. Köszi.
4. Köszönöm de zsidócigány vagyok. :)
5. Ezt képtelen vagyok értelmezni.
6-7. Köszi ezt a meglehetősen hosszú értekezést. A legtöbb dologban egyetértek veled, max pár gondolatot fűznék hozzá valamiféle válaszképpen.
Annyira mélyen nem szeretnék belefolyni mert jobb dolgom is van ennél, meg tudom h az egyes döntések, miegymás okát, mögöttes tartalmát, indíttatásait mi átlagemberek úgy sem fogjuk megtudni akár negatív akár pozitív. Csak arról van szó amit már említettem h az eddigiekhez képest ezzel is szeretnék kicsit foglalkozni. Első lépésként sztem maradok ennél a parlamenti közvetítés dolognál és meglátom h mi lesz.
Amiket leírtál biztos h más embereknek is hasznos lesz, akik ezt olvassák.
ha zsidócigány vagy akkor a részedről nem áll fenn az objektivitás,tehát nincs igényed reális szemléletű hírpoltálra.
a parlamenti közvetítés gyenge színjáték,pont annak nincs köze a valósághoz.ott a tv-nézők miatt hisztiznek miközben tudják hogy a saját javaslatuk sem életképes.
Pár percig gondolkodtam h válaszoljak-e neked. Sajnos pont olyan kedvemben vagyok h igen.
Régen olvastam párszor a kuruc infót, szóval azzal nem vádolhatsz meg h nem tudom h mi az de inkább szorítkoznék arra amit írtál.
Értem h mire gondolsz de nem jól fogalmaztad meg. Ha zsidócigány vagyok attól még fennállhat nálam az objektivitás. Pl.: Ha én gumimaci ország polgára vagyok és 100%-ban gumimaci attól még nem fogom azt támogatni ha a gumimacik ok nélkül, hatalomvágyból leigázzák a polisztirolmacikat, szóval ettől még lehet objektívnak maradni h én milyen rasszban vagyok, milyen a hajszínem, szeretem-e a tőtöttkáposztát.
Az h mire van igényem vagy mire nem azt pont nem neked kell eldöntened, de megsaccolni sem tudod mert nem ismerjük egymást.
Ezzel egyetértek h színjáték, de egy icipici fokkal még mindig jobb mint amikor az egyes oldalakon pl ezeket a beszédeket még meg is vágják, ugye attól függően h mit akarnak kihozni belőle.
Ha a további írásaidra nem reagálnék annak csupán annyi az oka h nincs kedvem. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!