Mi alapján "keletkeznek" ezek a nevek, hogy bal oldal, szélső jobb stb?
Vannak Hitlerhez hasonló nem betiltott pártok? :)
Amúgy ez bonyolult, valaki guglizzon valami jó linket, mert én nem találtam. Valóban onnan ered, hogy kezdetben kik hova ültek. Illetve ma ideológia szerint mondjuk ezeket.
Előttem már pedzegették, hogy a Nagy Francia Forradalom idején alakult ez ki. A forradalom előtt ugyebár abszolutista monarchia volt. Amikor az államcsőd veszélye miatt összehívták a nemzetgyűlést jobbra ültek a királypártiak, balra azok, akik radikálisabb változásokat akartak. Aztán ugye a forradalomban megdőlt a királyság, a rojalisták kiszorultak, az ő ellenfeleik ültek jobbra, de megjelentek a még radikálisabbak, akik ballra ültek és így tovább, egyre inkább balra tolódott a nemzetgyűlés.
Később ezt az ülésrendet átvették máshol is, pl. Angliában, ahol a fő kérdés az volt, hogy milyen legyen az állam szerepe a gazdaságban. Jobboldalon ültek a konzervatívok, akik magukévá tették a liberális felfogást ("éjjeliőr állam") és balra azok, akik valamivel nagyobb állami beavatkozást akartak, pl. közoktatás, ingyenes egészségügy, gyári munkások jogai, minimálbér, munkaidő limit. (A szélsőbaloldalon a szocialisták, utánuk pedig a kommunkisták állnak.) Ezért van az, hogy elvileg mindenhol a baloldal akar erősebb államot és nagyobb a szociális érzékenysége. Aztán ahogy kiépültek a polgári társadalmak, úgy a politika is hármas osztatú lett. A társadalmi piramis legfelső részén a gazdagokat a liberálisok képviselik, ők bármit megtehetnek a pénzükkel, ha elég szabadságot kapnak. Ők ülnek a jobboldalon. Középen a felső-középosztályt képviseli a konzervatívok tábora, akik jó minőségű közszolgáltatásokat akarnak némi szociális biztonságot, de nem túl magas adókat. A baloldalon meg a szocdem pártok vannak, aik az alsó-középosztályt és a szegényeket képviselik. Ők magas adókat és sok szociális juttatást igényelnek. Mivel a modern polgárosult társadalmakban a legtöbben a szocdemeket támogatják, ezért hagyományosan a konzervatívok és a liberálisok koalícióra lépnek, ha együtt kormányt tudnak alakítani. Mo-on kicsit más a helyzet.
Nagy félreértés, hogy a Fidesz mozdult ki ebből a rendszerből. Eleve nehéz úgy konzervatívnak lenni, hogy az akkori állapotokban radikális változásokra volt szükség ahhoz, hogy egy konzervatív politika megvalósulhasson. Az igazán nagy érdekessége a magyar politikának, hogy a liberálisok a szocikkal fotak össze. Ez csak néhány latin-amerikai országban van így, hogy a fent összefog a lenttel a köszép ellen.
A jobboldal tehát elvileg nem radikális, de egy időben sok konzervatív ember megrémült a szélsőbal radikalizmusától pl.: németországban sokáig úgy tünt, hogy a weimari-köztársaságot a komcsik döntik meg, ezért szerveződött meg a szélsőjobb a szélsőballal szemben. Hitler tevékenységét azt hiszem nem kell bemutatni. A mai magyarországon is csak azért van szélsőjobb, mert ez egyfajta természeres védekezési mechanizmus a szélsőbal ellen. Persze nálunk ez nem a hagyományos értelemben vett szélsőbalos vonal (leszámítva az internacionálét), hanem egy szélsőliberális irányzat.
Van erre egy pofonegyszerü magyarázat. nézzük csak a bal és a jobb szó alap-vonatkoztatásait:
Bal?: xy bal keze, ballábbal kel fel, balszerencse, balsors, balfas_z...
Jobb?: Hát a jobb csak szimplán =>jobb<= mint a bal :D
-------
További érdekesség: Miért szegfő az MSZP jele?
szeg-gű = szeg: kalapács , fű: sarló ==> sarló-kalapács
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!