Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi alapján "keletkeznek" ezek...

Mi alapján "keletkeznek" ezek a nevek, hogy bal oldal, szélső jobb stb?

Figyelt kérdés
Tudom, buta kérdés, de valaki kérem világosítson fel, hogy mi alapján vannak ezek az elnevezések, és melyik név melyik pártot takarja?
2010. márc. 29. 18:11
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
régen, a parlamenti rednszer elején volt az hogy a konzervatívok jobbra ültek a reformisták meg balra.
2010. márc. 29. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ezek a megnevezéseknek Magyarországon semmi értelmük nincs, mivel az eredeti bal oldalnak az átlagembereket kéne szolgálniuk. Ezt inkább a magyar berendezkedés szerint a jobboldalra (Fidesz) lehetne elmondani. De ezek a "fogalmak" a Hitlerhez hasonló szélsőségesek megjelenésével értelmét vesztették
2010. márc. 29. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Vannak Hitlerhez hasonló nem betiltott pártok? :)

Amúgy ez bonyolult, valaki guglizzon valami jó linket, mert én nem találtam. Valóban onnan ered, hogy kezdetben kik hova ültek. Illetve ma ideológia szerint mondjuk ezeket.

2010. márc. 29. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Francia parlamentről ragadt át. Volt a jobboldal, aki a népet szolgálta, volt a bal, aki a munkásokat, és volt a középső "mocsár". Nekik azért volt az a nevük mert mindig arra szavaztak, ami nekik volt érdekük
2010. márc. 29. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Én nem teljesen értem. Hogyha a jobboldal a népet, a bal a munkásokat támogatta, akkor a népbe nem tartoznak bele a munkások is? Tehát a jobboldal mindenkit támogat, a bal meg csak a munkásokat?
2010. márc. 29. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
A jobboldal eredetileg a tehetősebbeket szolgálta.
2010. márc. 29. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
És ma melyiket kikre használjuk?
2010. márc. 29. 18:49
 8/14 anonim ***** válasza:
61%
Ma a jobboldal a Fidesz Magyarországon, MSZP a bal. Elvileg. Gyakorlatilag meg egy nagy összemosott maszlag az egész, mindenki eljátszik mindent, attól függ, hogy hogyan kapnak több szavazatot (de a fő cél az emberek összeugrasztása "oszd meg és uralkodj" alapon) és a kormányon lévő párt mindig a nemzetközi bankvilág kizsákmányoló céljait szolgálja, tehát nemzetellenes.
2010. márc. 29. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Előttem már pedzegették, hogy a Nagy Francia Forradalom idején alakult ez ki. A forradalom előtt ugyebár abszolutista monarchia volt. Amikor az államcsőd veszélye miatt összehívták a nemzetgyűlést jobbra ültek a királypártiak, balra azok, akik radikálisabb változásokat akartak. Aztán ugye a forradalomban megdőlt a királyság, a rojalisták kiszorultak, az ő ellenfeleik ültek jobbra, de megjelentek a még radikálisabbak, akik ballra ültek és így tovább, egyre inkább balra tolódott a nemzetgyűlés.

Később ezt az ülésrendet átvették máshol is, pl. Angliában, ahol a fő kérdés az volt, hogy milyen legyen az állam szerepe a gazdaságban. Jobboldalon ültek a konzervatívok, akik magukévá tették a liberális felfogást ("éjjeliőr állam") és balra azok, akik valamivel nagyobb állami beavatkozást akartak, pl. közoktatás, ingyenes egészségügy, gyári munkások jogai, minimálbér, munkaidő limit. (A szélsőbaloldalon a szocialisták, utánuk pedig a kommunkisták állnak.) Ezért van az, hogy elvileg mindenhol a baloldal akar erősebb államot és nagyobb a szociális érzékenysége. Aztán ahogy kiépültek a polgári társadalmak, úgy a politika is hármas osztatú lett. A társadalmi piramis legfelső részén a gazdagokat a liberálisok képviselik, ők bármit megtehetnek a pénzükkel, ha elég szabadságot kapnak. Ők ülnek a jobboldalon. Középen a felső-középosztályt képviseli a konzervatívok tábora, akik jó minőségű közszolgáltatásokat akarnak némi szociális biztonságot, de nem túl magas adókat. A baloldalon meg a szocdem pártok vannak, aik az alsó-középosztályt és a szegényeket képviselik. Ők magas adókat és sok szociális juttatást igényelnek. Mivel a modern polgárosult társadalmakban a legtöbben a szocdemeket támogatják, ezért hagyományosan a konzervatívok és a liberálisok koalícióra lépnek, ha együtt kormányt tudnak alakítani. Mo-on kicsit más a helyzet.

Nagy félreértés, hogy a Fidesz mozdult ki ebből a rendszerből. Eleve nehéz úgy konzervatívnak lenni, hogy az akkori állapotokban radikális változásokra volt szükség ahhoz, hogy egy konzervatív politika megvalósulhasson. Az igazán nagy érdekessége a magyar politikának, hogy a liberálisok a szocikkal fotak össze. Ez csak néhány latin-amerikai országban van így, hogy a fent összefog a lenttel a köszép ellen.

A jobboldal tehát elvileg nem radikális, de egy időben sok konzervatív ember megrémült a szélsőbal radikalizmusától pl.: németországban sokáig úgy tünt, hogy a weimari-köztársaságot a komcsik döntik meg, ezért szerveződött meg a szélsőjobb a szélsőballal szemben. Hitler tevékenységét azt hiszem nem kell bemutatni. A mai magyarországon is csak azért van szélsőjobb, mert ez egyfajta természeres védekezési mechanizmus a szélsőbal ellen. Persze nálunk ez nem a hagyományos értelemben vett szélsőbalos vonal (leszámítva az internacionálét), hanem egy szélsőliberális irányzat.

2010. márc. 29. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Van erre egy pofonegyszerü magyarázat. nézzük csak a bal és a jobb szó alap-vonatkoztatásait:


Bal?: xy bal keze, ballábbal kel fel, balszerencse, balsors, balfas_z...


Jobb?: Hát a jobb csak szimplán =>jobb<= mint a bal :D


-------

További érdekesség: Miért szegfő az MSZP jele?

szeg-gű = szeg: kalapács , fű: sarló ==> sarló-kalapács

2010. márc. 29. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!