Mi a helyzet akkor, ha egyik pártnak sincsen meg az abszolút többsége a kormányzáshoz, koalíciót pedig nem hajlandóak egymással kötni?
Úgy értem, hogy egyik párt sem kap 50% feletti támogatást, és egymás között sem találnak másik pártot, akivel együtt kormányozhatnának?
(Pl. a Fidesz már előre kijelentette, hogy nem köt senkivel koalíciót. A Jobbiknak sincsen koalíciós partnere. Az MSZP-nek lenne ugyan, de nekik valószínűleg még 30%-uk sem lesz magukban.)
Ilyenkor az kormányoz egyedül, akinek a legmagasabb a támogatottsága?
A kormány nem tud megalakulni sem, ha nem tud valamilyen egyezséggel 50%+1 szavazatot felmutatni a parlamentben. Első körben tehát a köztársasági elnök felkéri a legnagyobb frakcióval rendelkező pártot a kormányalakításra. Ha ez mondjuk egy mindenki más által elutasított párt, és nem sikerül, akkor felkéri a következő legnagyobb pártot.
Például, erősen elméleti, *soha*ne*valósuljon*meg* eset:
a Jobbik kap 34%-ot, a Fidesz és az MSZP 33-33%-ot. A Jobbikkal nem hajlandó senki koaliciót kötni, tehát Fidesz MSzp nagykoalíció jön létre. Vagy, ha senki nem tud/akar kormányt alakítani így, akkor új választást írnak ki, ahol más eredmény születik, pl kisebb a választói részvétel (egyre kisebb szokott lenni ha több forduló van) miatt.
Utolsó: Köszönöm szépen, ez egy tisztességes válasz.
Tehát ha senki senkivel nem tud koalícióban 50% felett lenni, akkor új választásokat írnak ki. Értem. Erre voltam kíváncsi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!