A pártok oktatáshoz való hozzáállásával szerintetek is gond van?
Szerintem a baloldal tudás helyett kreativitást erőltető emberközpontú módszere inkább rontja az oktatás színvonalát, mint javítaná. A módszer azon alapszik, hogy ha a gyereket nem kényszerítjük tanulásra, akkor az magától is tanulni fog. Ez igaz, csakhogy az így szerzett tudás kevés lesz(a gyerek mindenből csak egy kicsit tanul), és nem lesz elég mély ahhoz, hogy később az egyetemen a gyerek jól teljesítsen. Persze emiatt az egyetemen is csökkenteni kell a színvonalat.
A baloldaliak azt hajtogatják, hogy ennek a modern oktatási formának a hiánya okozza a lemaradásunkat. Szerintem fordítva van. A liberális oktatás megjelenése az egyik oka a színvonalcsökkenésnek. És aki azt írja, hogy a dolog nyugaton működik, nincs igaza, mivel a fiatalok ott is egyre rosszabbul teljesítenek. (Csak nálunk a színvonal gyorsabban esik, mivel más problémáink is vannak)
És akkor mi a helyzet a jobboldal válaszával? Szerintük a reál, tehát valóságalapú tárgyak túlzott hajszolása okozza a gyerekek tanulási hajlandóságának csökkenését. Megoldásként a már liberalizált oktatás átalakítása helyett az újabb felesleges órák, a hittan és a testnevelés erőltetését preferálják(a liberalizáció megy tovább, annak ellenére, hogy jobboldali kormány van). Persze ők meg azt mondják, hogy régen is ezt tanították a gimnáziumban és ez működött.
A gond csak az, hogy régen az ment rendes gimnáziumba, aki vagy egyházi személyként, vagy a tudományos életben akart elhelyezkedni. Ma viszont a gimnázium egy átlagember számára, akit régen arra bíztattak, hogy ne olvasson bibliát(még félreértelmezi), gyakorlatilag alapkövetelménnyé vált. Manapság például egy autószerelőnek is tudnia kéne deriválni és integrálni, hiszen az autók alakját egy függvénnyel írják le(régen kocka autó volt). Nem árt a programozói ismeret se, hiszen például a Tesla egy "két keréken guruló szerver".
Mind a baloldal, mind a jobboldal baromságokat beszél, ha oktatásról van szó. Szerintem egy Porosz rendszerhez hasonló, de ahhoz képest meglazított, a reál tárgyakat előtérbe helyező, tehát a valóság tényleges megértetésével a kreativitást valóban fejlesztő oktatásra lenne szükség.
Az a baj, hogy a világ megváltozott és ehhez nem alkalmazkodik az oktatási rendszer és a tanárok sem.
Ma már bármilyen információhoz hozzáfér bárki. Főleg a fiatalok, akik sokkal jobban használják a netet, mint az idősebb generációk. Inkább azt kéne megtanítani, hogy ezt a sok információt, hogyan értelmezzék.
Én nagyon jónak tartom az olyan gyakorlati, mindennapi élethez szükséges tudás előtérbe helyezését, ami a család, a családi kassza működéséhez, az életvezetéshez szükséges.
A sok tudományos akármit meg majd megtanulja egyetemen, főiskolán az, aki az adott szakterülettel szeretne mélyebben foglalkozni.
A legnagyobb baj, hogy amit megtanulsz általánosban, azt újra kezded középiskolában, és még egyetemen is egy csomó minden van, amit újra az alapoktól kezdenek el.
Ahelyett, hogy ezek mind egymásra épülnének.
Deriválni és integrálni nekem kellet a középiskolában is, de csak polinomokat. Nem tudom, mennyi esélyem lett volna így egy Campbridge -hez hasonló egyetemre bekerülni, ahol a felvételin a kreativitás nevében ln(x) -et is kell tudni integrálni. A lényeg, hogy olyan oktatás kell, hogy az emberek az ilyen színvonalú egyetemekre is be tudjanak jutni. Erre nem alkalmas sem kreativitás alapú baromság sem az egésznapos hittan. Magas követelményeket felállító szisztematikus tanulásra van szükség.
És igen, manapság olvastam, hogy a tesla tulajdonosok nem mernek autószerelőhöz menni. Inkább kimennek Bécsbe a képzett mérnökökhöz.
Honnan lehet megismerni az ostoba embert?
Onnan, hogy "ért" a focihoz meg az oktatásügyhöz.
Ezt a viccet nekünk többször is elsütötték anno oktatásgazdaságtanon.
De legalább te igazolod! :-D
Alapfogalmakkal nem vagy tisztában azzal kapcsolatban, ami oktatást illeti, például a kompetenciaalapú oktatást te "liberális oktatásnak" hívód. De még az olyan köznapi kifejezésekkel mint reál vagy humán tárgy sem vagy igazából tisztában.
Menjél vissza Cambridge-be aztán deriválgass meg integrálgass életed végégig, de könyörgöm ne akard megmondani, hogy valami, amihez halvány lila ibolyád nincs az, hogy legyen!
Ha már Tesla, én nem értek az elektromos autókhoz, de nem is akarom megmondani, hogy hogyan tervezzék meg őket!
# 8/8 Időpont ma 14:25
Csakhogy a liberális jelző környezetfüggő. Ami a 19. században liberálisnak minősült (például a nők szavazati joga), az ma már alapvető tulajdonsága a társadalmunknak.
Épp ezért nem jó, ha így használja az ember.
Északon pedig nagyon jól elvannak a liberális oktatásukkal színvonalesés nélkül...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!