Valójában az ország halad, és előre jutunk a megélhetésben?
Kicsit számolgattam 2000 óta, 1999-t vettem 100-nak és mindig hozzáadtam az aktuális GDP növekedést, és kijutottunk oda, hogy 2008-ban volt 137,3% ami az évi 0,4%-os (ha jól emlékszem) növekedés ellenére a legmagasabb volt 2000-hez képest.
Csak mert utána csökkent egy 6%-ot meg egy 1%-ot is, és oda jutottunk hogy most 2014-ben volt 136,7% vagyis gyakorlatilag ugyanaz mint 2008-ban. Ha idén nő a gazdaság annyival amennyivel mondják (kerek 3%) akkor lesz 140,8 azaz 2000 óta a legmagasabb %-ban.
Természetesen inflációt is alapul kell venni, de ez az 1-2 évben elenyésző volt. Ha jól számolok akkor nem csak a 2016-os évben de a 2017-et megkezdett évben is elég szép adócsökkentés várható.. vagyis oldható meg ezen növekedésből.
Vélemények?
Eléggé egyoldalú a Fidesz kommunikációja, mindig csak arról beszélnek, hogy mit csökkentettek.
De ha megnézzük azt is, hogy mennyi megszoritást vezettek be:
– adójóváírás megszüntetése
– béren kívüli juttatás drasztikus csökkentése
– cafeteria megadóztatása
– munkavállalói járulékok emelése
–elbocsátásaok a közszférából
– a foglalkoztatottak számának növelése utáni adókedvezmények egszüntetése
– reprezentációs és üzleti ajándékok utáni adókötelezettség
– cégautóadó emelése
– egyszerűsített vállalkozói adó emelése
– ÁFA-emelés 25%-ról 27%-r
– illetékemelések
– az ingatlanadó kommunális adó emelés
– ebek és lovak kötelező chipezése
– a „chipsadó” bevezetése
– a „chipsadó” emelése, majd kiterjesztése
– szeszesital dohányárukjövedékiadó-emelése
– környezetvédelmi termékdíj bevezetése, majd emelése
üzemanyagok jövedéki adójának emelése
– autógáz jövedéki adójának emelése
– az autópálya-használat minimumának négy napról tíz napra történő emelése – áremeléssel
– baleseti adó bevezetése
– a táppénz lecsökkentése
– 30 napi táppénz után időarányos szabadság csökkentése
– a rokkantak ellátásának csökkentése, megvonása
– a szociális öntemetés bevezetée
– szociális hozzájárulási adó bevezetése
– elektronikus útdíj bevezetése
– közművezeték-adó
– a magánszemélyek kommunális adójanak emelés
– kaszinóbezárás, majd újranyitás bennfentes feltételekkel :)
– bírósági eljárásokkal kapcsolatos illetékek emelése
– banki tranzakciós díj emelése, csekkadó tranzakciós adó megduplázása 3 ezrelékről 6 ezrelékre
– betéti kamatok után 6%-os ehó bevezetése
– telekommunikációs adó
– „cégadatok kötelező frissítése”-adó. Cégenként 20–50 ezer forint között + ált. forg. adó
– pénztárgépek cseréje online gépekre
– nyugdíjaskedvezmény részleges megvonása a távolsági buszokon és gyorsvonatokon
– munkanélküli-segély időtartamának 270-ről 90 napra csökkentése, szociális segély összegének 28.000-ről 22.000-re csökkentése
– egyetemi és főiskolai támogatások csökkentése
– a Munka törvénykönyvének átírása a munkavállalók számára hátrányos feltételekkel
– pedagógusok munkaidejének de facto meghosszabbítása
– tandíj
– egészségügyi járulék emelése
és ebben még biztosan nincs benne minden...
De nem úgy néz ki, hogy haladnánk...
De hagyd már ezt a hosszú listát, ami semmiről nem szól.
Tessék:
Kaszinó meg a Trafik tényleg érinti azt, hogy van-e itthon kenyér vagy sem. Az hogy ide jössz gyülölködni az nem érdekel. A pártpropaganda megint nem.
engem csak a tények és a számok érdekelnek.
Most azon vitatkozunk mit vezetett be a Fidesz, mikor én nem is szimpatizálok se velük se a baloldallal. Ez nem párt veszekedési kérdés, légyszives ne offold szét a kérdésemet. Gazdasági kérdés pártfüggetlenül.
Te meg jösz a sok hülyességgel, de tessék akkor:
- ÁFA 20%-volt az hogy 25% lett az nem a Fidesz műve.
- Kaszinó nem érdekel
- Munkanélküli segély helyes lépés, ne fizessék őket az én adómból
- Chipsadó nem érdekel.
- Trafiktörvény nem érdekel. (nem cigizem) Mellesleg a multik szinte kilőtték a lehetőséget a cigi kereskedelemből szóval helyes lépés.
- Pénztárgép csere helyes döntés.
- Útdíj bevezetése részben helyes döntés.
Veszekedhetünk itt, és van sok adó ami akár ideiglenes is lehet mint pl.:
- Bankadó
- Tranzakciós illeték
- Vállalkozói adók
- Bért terhelő bruttó és munkáltatói járulékok
Ezek nem végleges adóformák... Csak ideiglenes. Mint számoltam feljebb évről évre jelentős forrás áll majd rendelkezésre ezek változtatásához.
Már 2017-ben megszűnhet a tranzakciós illeték, csökkenhet a társasági adó (már most akarták, de nem volt rá keret), mi több, újabb ÁFA csökkentés várható, valószínűleg részben a baromfi húsé.
Majd 2018-ig így évenként jön az adócsökkentés, és majd biztosan észreveheted, hogy aki most undorodik a Fidesztől, azok egy része is majd visszamegy hozzájuk.
Ha már 2016-ban ezek a lépések megvalósulnak és 2017 és 2018-ban is újabb és újabb adócsökkentés lesz (Mert a kiszámolt GDP lehetővé teszi, ha csak nem jön közbe valami, ami miatt ne nőne a GDP) akkor majd legfőképp a sok nyugdíjas újra szavaz majd másokkal együtt a Fideszre.
Én magam nem szavaztam se 2014-ben se 2018-ban nem fogok.
Naná hogy a megszoritások lazitásával kampányolnak, hiszen már a béka segge alatt sincs a népszerűségük, viszont szeretnének továbbra is a húsosfazék közelében maradni.
Ha meg megint ezek nyernek '18-ban is, akkor jön a FOLYTATJUK szlogen, folytatják a rablást, hiszen a rengeteg megszoritásból jövő bevételekből bőven van mit ellopni.
Hát de a megszorítások lényege, hogy az egyenleg pozitív legyen, mert pl. 2008 2009-ben a válságban a költségvetési egyenleg (de akár számolhatjuk az EU-ba lépést is) sosem volt 3% alatt.
Lehet jobban élni, és lehet elengedni a megszorításokat, és lehet a költségvetési hiány 6-8%, ami miatt jóval jobb lenne az életminőség, de hülyeség lenne, mert közben csupa negatív dolgok történnének.
2010-ben kénytelenek voltunk ezeket bevezetni, mert itt volt a válság, mondjuk azt megint vehetjük alapul hogy EU-ba lépés óta, 2010 az első dátum, amióta normális az egyenleg.
Szóval ahhoz hogy ahiány lemenjen 3% alá adókat kellett bevezetni. De ahogy nő a gazdaság (GDP) úgy lehet ezeket az adókat kivezetni. Szóval ezek adók legtöbbje nem azért van hogy lehúzza a bőrt rólad, hanem hogy ezt a pár évet átvészeljük amíg kell.
A fidesznek és az MSZP-nek is érdeke a jobb gazdaság, mert még több fejőstehén jön a jobb gazdaságba és minél több pénz folyik be, annál jobban szilárdul a hatalmuk.
Szóval egy szó mint száz, a fidesz adóinak legtöbbje - már ami ténylegesen nem helyes - meg fog szűnni előbb utóbb...
De mint pl. a Cigi vagy az Alkohol ezek drágulni fognak csak - szerencsére.
"Valójában az ország halad, és előre jutunk a megélhetésben?"
Lehet, hogy te igen, de én határozottan nem.
Azért mert te rosszul látod a dolgokat:
Baloldal: Amikor ők voltak hatalmon, a látszatra törekedtek, tönkrevágva a költségvetést. Ő nekik nem kellett 3%-os küszöb, megelégedtek a 8%-al is.
Jobboldal: Ők arra törekedtek hogy a kormányzati egyenleg legyen rendben, azaz az ország ha lassan is, regenerálja a betegségeit. Ehhez az kellett, hogy ilyen-olyan adókat kellett kivetni.
Mindkét megoldás félkész, ugyanis a baloldal törekvései, jóléte az egy nagy hazugság volt, azért éltünk jól 2002-2010 között, mert a költségvetést szépen leromboltuk. (lásd eladósódás.)
A jobboldal taktikája is kivetnivaló, mivel sok intézkedés, pl. az egykulcsos adó jelenleg hülyeség. Tény hogy igazságosabb mint a két kulcsos, hiszen 16%-át fizeti egy minimálbéres is, és egy 500.000 ft-ot kereső is, értelemszerűen utóbbi %-os érték miatt többet is fizet be a kasszába, szóval érthetetlen lenne miért fejjük a gazdagabb réteget ha egyszer többet raknak be, ÁM DE:
Jelenleg nem állunk ott, hogy ez megengedhető legyen. Ha feldobnánk a 2. kulcsot legalább 20-25%-ra annyi bevétel lenne hogy más helyen lehetne szorgoskodni belőle, akár az összes alapvető élelmiszer ÁFÁ-ját 5%-ra.
Aztán ha a gazdaság engedi, lehetne csökkenteni a második kulcsot folyamatosan. De ez buta taktika hogy akik alig élnek meg, azok is szenvedjenek, vegyük el a kenyérre valót, hogy igazságos adó teher legyen, aztán csodálkozunk hogy nő a szegénység.
De egy biztos, alapvetően a jobboldali taktika, hogy ne a látszaton legyen a hangsúly, hanem a normális költségvetésben működőképesebb mint a baloldali látszati boldogság. 2010 előtt se lett volna jólét, ha betartják a 3%-os költségvetési hiányt....
Válság előtt 12700 euró volt az egy főre GDP.
2008-ban ez lement, 9000 környékére.
Orbán 9800 eurónál vette 2010-be.
Ma Pedig 10200 euró a GDP.
5 év alatt 400 euróval lett több.
Osztrákoknál, 32000 euró körül volt.
2008-ban lement 28000 euróra, most 36000 euró. Remélem érzed hol dolgozik jobban a kormány.
A vicc az, hogy ezt a fajta növekedést megcsinálat Szlovákia, Csehország, és Románia. Sőt a Lengyelek is. Akik 2008 előtt nagyon le voltak maradva. Ők most 10700 euró körül tartanak.
Ennyit erről, valamit nem jól csinál a Fidesz, más országok 7 év alatt 2000-8000 euróig képesek voltak emelkedni. Mi emelkedtünk 1200 eurót, ebből 800 eurót csináltak a szocik 1 év alatt, Orbán meg 400 eurót 5 év alatt.
De ha már euróban számolsz, akkor remélem egy árfolyamon teszed.
Csak mert Magyarországon vagyunk, itt aforint a mérvadó, az pedig 2008-ban merően más árfolyamon volt, szóval ha az Euró úgy jön ki, hogy régi forint/GDP 270-es áron számolva, az új meg 300-ason akkor ez egy nagy baromság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!