Valójában az ország halad, és előre jutunk a megélhetésben?
Kicsit számolgattam 2000 óta, 1999-t vettem 100-nak és mindig hozzáadtam az aktuális GDP növekedést, és kijutottunk oda, hogy 2008-ban volt 137,3% ami az évi 0,4%-os (ha jól emlékszem) növekedés ellenére a legmagasabb volt 2000-hez képest.
Csak mert utána csökkent egy 6%-ot meg egy 1%-ot is, és oda jutottunk hogy most 2014-ben volt 136,7% vagyis gyakorlatilag ugyanaz mint 2008-ban. Ha idén nő a gazdaság annyival amennyivel mondják (kerek 3%) akkor lesz 140,8 azaz 2000 óta a legmagasabb %-ban.
Természetesen inflációt is alapul kell venni, de ez az 1-2 évben elenyésző volt. Ha jól számolok akkor nem csak a 2016-os évben de a 2017-et megkezdett évben is elég szép adócsökkentés várható.. vagyis oldható meg ezen növekedésből.
Vélemények?
Az a véleményem hogy ez szép és jó. De ettől nem fog megállni a kivándorlás, nem lesz több a fizetés, és nem haladunk előre.
Adócsökkenés meg reális, mert egyik adón könnyítünk (ez álltal egyik fél örül), közben másikon emelünk (a másik meg szív miatta).
Valójában a megélhetést nem így mérik. a GDP egy fontos adat, de csak egy a sok közül. Ennél sokkal fontosabb, hogy miként számolják azt. Mit vesznek figyelembe. Tudod némi munkával (és szakértelemmel) ki tudom én hozni neked, hogy 2014 a bázisévedhez képest 110%, 140%, esetleg 160%. És ha ebből akarsz következtetést levonni, álomvilágban vagy. A GDP hosszútávú alakulása a gazdaság szerkezetétől függ. Minél arányosabb, annál jobb az esély a növekedésre. De mesterségesen időleges felpumpálás lehetséges.
Az ország ma sokkal rosszabb helyzetben van, mint 1989-ben. Akkor akartak valamit az emberek, ami nem csak a puszta megélhetés. Ma menekülni akarnak leginkább (csak sokan nem tudnak). Így pedig a legtökéletesebb gazdaság is csődbe jut egy idő után.
Na persze ezek nehéz és összetett dolgok, rendkívül irritálók. Az ember a nyugalmát hamarabb visszakapja, ha holmi látványos demagóg szövegeknek hisz. Szavakkal bármilyen rossz helyzetben lehet bármilyen szép képet festeni. Csak azt kell elérni, hogy ezt el is higgyék az emberek. Úgy tűnik, elhiszik.
Nem érzem a bőrömön sem a szárnyaló GDP-t sem a alacsony inflációt, viszont ami biztos: egyre nagyobb részét KELL elköltenem a fizetésemnek, hogy ne kerüljünk utcára, ne haljunk éhen.
Szóval én nem mondanám, hogy előre haladunk.
Hagyjuk már ezt a kicseszett pár százalékos gdp növekedést...
Ez csak annak köszönhető, hogy a multik lassan teljesen kihasználják a gyártókapacitásukat, főleg a merci, na meg a folyamatos állami beruházásoknak, stadionépítések stb, amik megint csak ideiglenesek, ráadásul semmi hasznot nem hoznak, sőt, haverok miatt 4x annyiba kerülnek.
Ez nem igazi növekedés, hanem úgy kell elképzelni, hogy fogod a félszáraz ruhát, amiből már nem csepeg a víz (gdp), de a kormány akar még vizet, ezért csavar rajta még. Az eredmény annyi, hogy pillanatok alatt az a pár kicsavart csepp is elfogy, és még szárazabb lesz a ruha.
Ahhoz, hogy újra csepegjen belőle a víz, be kell vizezni, ahhoz meg új munkahelyek vagy a meglévőknek kemény növekedése szükséges. De a jelenlegi adótengerrel meg kormányzással kb pont a fordítottja valósul meg.
HAJRÁ MAGYARORSZÁG!
De pár dolgot tisztázzunk, mielőtt továbblépnénk a történetben...
2000 óta ha összedadjuk kivonjuk 2008 volt a legjobb év, akkor volt 137,3% most 2014-ben pedig 136,7%. Az még önmagában nem egy jó dolog, hogy felértünk a 2008-as szinthez, mert ha azóta számolnánk inflációt is és mi több még így is 1%-al szinte kisebb mint a 2008-as adat, így ez nem kecsegtető.
2008 óta meredeken zuhant lefelé a GDP, most vissza állt a 2008-as szintre. 2015-ös növekedés (aminek hatása 2016-ra csúszik ugye, költségvetés) már indokolja pl. az ÁFA és az 1%-os értelmetlen SZJA csökkentést, hiszen a GDP növekedése egyúttal nagyobb bevételt jelent az államkasszába is. Mindegy hogy az építőipar (stadion) vagy uniós pénz, annak az állam büdzsé is érzi a pozitív hatását, amit lehet költeni egetverő baromságra, vagy hasznos dolgokra.
Az megint egy más kérdés, hogy EU-s pénzzel mit csinálhatunk, a stadionok nagyrészt EU-s kötött forrásból épülnek, némi Magyar pénzzel megtámogatva. Lehet hogy lehetne költeni másra, de arra nem lehet fordítani azt a pénzt, hogy te jobban élj, ha egyszer megvan a fejlesztési operativ program, amire korlátozódik így is úgy is az összeg.
Én csak azt említem, hogy most nem lesz 1-ről minden a 2-ő, hiszen 2008-óta eltelt 6 év, vagyis 6 év hanyatlását kell felhozni a GDP növekedéssel, így se idén 2015-ben ahol még a 2014-es GDP-t éljük, se 2016-ban ahol majd a 2015-öst nem lesz még kiegyensúlyozottabban jobb mint kellene, hiszen van mit bepótolni.
De egy biztos, a számok nem azt mutatják hogy lefelé megyünk, hanem azt hogy felfelé. Még ha lassan is.
Azért nézzük meg:
- Internet 27-ről 18%-os ÁFA
- Sertéshús 27-ről 5%-os ÁFA
- SZJA -1%
- Bankadó -X% (közvetetten érint minket is.)
Szóval ha még egyelőre csak számonként is mutat, meg jönnek az osztogatások hogy "majd a boltok lenyelik", akkor is egyrészt számokban jól mutat másrészt pedig erre lehet fegyvert építeni, hiszen ha másképp nem, az állam képes nagyon durván megbüntetni ilyen-olyan adóval vagy épp büntetéssel azokat a boltokat, ahol ez az ÁFA csökkentés eltűnik a semmibe.
Internetnél meg könnyebb a dolog. Habár remélem hamarosan nem csak az internet hanem a TV, Telefon, Áram, Víz, Gáz, Szemét, Biztosítás és egyéb rezsitételek ÁFÁ-ja is csökkenni fog. (Ez pl. közvetetten érinti a megélhetést, hiszen rezsit minden háztartás fizet.)
Rövidtávon nehéz megmondani, hogy merre haladunk, és a GDP sem biztos hogy a legjobb mérőszám. Az az igazság, hogy nagymértékben függ a helyzetünk Németországétól, és gyakran alig van igazi hatása egy-egy intézkedésnek. És ez még csak a gazdaság, egyéb elég fontos tényezők is vannak egy kormányzás sikerességében.
De nézzük pl. a reálbért:
2002-re értük el a rendszerváltáskori színvonalat, 2006-ban értünk a csúcsra, majd jött a válság és még mindig messze vagyunk az akkori értéktől.
# 7 A GDP valóban egy mérőszám.
Több fontos adat van még amit gazdasági szempontból muszáj megoldani:
- Munkanélküliség problémája, ami nagyon meg van toldva közmunkával és szépíti az adatokat, de közmunka nélkül is csökken, viszont úgy nézve máris nem olyan szépek az adatok még ha csökken is.
- Minimálbér problémája... nem halad olyan szinten felfelé, mint ahogy kellene.
- ÁFA probléma, ami kezd alakulni.
- SZJA adó, amit hosszútávon 1 jegyűre terveznek, így valóban jobb lenne az állapot mint a 2008-as 2009-es esetben. (bár én nem látom értelmét még az egykulcsos adónak ilyen gazdasági helyzetben...)
Szóval össz-vissz ott tartunk, hogy ezek az intézkedések jelentősen javítanának a gazdasági helyzeten. A Rezsi áfájának csökkentése 27%-ról 18%-ra olyan 10-20 ezer forint megtakarítást jelentene minden család számára ami az adóterhek mellett is jelentős "alternatív értelmezésképp bérnövekedés" kedvezményt jelentene, hiszen ha megnézünk egy 120-ezret kereső személyt 80-at kap kézhez, amiből már 10+ ezer forint rezsi nagyon sokat segít, főleg ha a SZJA is csökken mert akkor ~90 ezer lesz, kevesebb kiadással.
A bér problémát csak az alacsony jövedelmű keresetből lehet reálisan átvilágítani.
Mindeféle ostoba ostoba jelentéktelen adattal dobálózol
amivela mediban mossáka fejed nap mint nap.
Ez a háttérhatalom elhitetei hogy van fejlődés, "haladunk" előre közben mega magát elitnek tituláló réteg
írányíta bankrendszer által és népességet csökkent mert túl sok a "mocsárban a béka" "le kell ugye csapolni"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!