Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A tervgazdaság feltétlenül...

A tervgazdaság feltétlenül diktatórikus berendezkedés?

Figyelt kérdés
Teszem azt, létezhetne olyan szocialista tervgazdálkodás is, amelyben több párt létezik, akik mind elkötelezettek ugyan a szocializmus építése iránt, de valamilyen úton-módon mégis máshogyan képzelik azt, a választópolgárok pedig rendesen választhatnak bizonyos időközönként, mint a kapitalista demokráciákban.
2015. máj. 9. 21:17
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

He?


No, mert a demokráciákban nincs tervgazdaság. Szerinted a 100 lépés és társaik, mik voltak?

2015. máj. 9. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Nagy Imre valami ilyesmit akart. (Nem bizonyos időközönkénti választással, hanem folyamatos beleszólást a munkástanácsok részéről.) Nem adatott meg a lehetőség, hogy kipróbáljuk...
2015. máj. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 ConnectCare ***** válasza:

Szerintem szükségszerűen diktatórikus. A tervnek nincs értelme, ha azt nem akarom komolyan végre is hajtani. Végrehajtani viszont nem tudom, ha az emberek nem tanúsítják az ehhez szükséges magatartást. Ha kell, ezt viszont csak erőszakkal tudom kikényszeríteni.


A munkást be kell terelnem a gyárba és dolgoztatni, ha akar, ha nem. A vállalkozótól vagy elveszem erőszakkal az üzemét vagy kényszerítem a többletmunkára vagy másmilyen munkára, ha szükséges.


Vagyis a munka és a vállalkozás területén gyakorlatilag teljesen elveszem a szabadságot. Ez pedig jó eséllyel kihatna az élet többi területére is. Szükséges lehetne a termelékenység fenntartásához például kötelező sport, korán fekvés elrendelée, káros szenvedélyek megvonása stb..


De a piacgazdaság amúgy is hatékonyabb, mint a tervgazdaság így felesleges is lenne ennek egy demokratikusabb formájával kísérletezni.

2015. máj. 9. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Koplárovics Béci ***** válasza:

Az ötéves tervekben nem az volt a diktatórikus, hogy megszülettek. Az volt velük a baj, hogy akkor is be kellett tartani, ha abszolút nem volt szükség az adott termékre, de az ötéves tervnek megfelelően nem volt választás, le kellett gyártani.

Jelenleg is éves, sőt többéves tervek vannak, legalábbis egy normális cég nagyjából tervezi a jövőjét, de nem ragaszkodik hozzá kötelezően, hanem változtat, ha a körülmények változnak.

2015. máj. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A tervgazdálkodás értelmetlen és hosszútávon tönkretesz.
2015. máj. 11. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!