Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mi az hogy egy párt néppárt?...

Mi az hogy egy párt néppárt? Mitől lesz néppárt, mik egy "tankönyvi" néppárt jellemzői?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 15. 00:54
 1/5 anonim ***** válasza:
szintet lép a demagóg skálán
2015. ápr. 15. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Minden társadalmi csoportból támogatják: idősek/fiatalok, gazdagoksk/szegények, nagyvárosiak/vidékiek
2015. ápr. 15. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Tömegpárt.
2015. ápr. 15. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Igazából nem a támogatóktól függ, hanem, hogy kiket próbál egy párt megszólítani/elérni (és persze ezen keresztül jönnek a támogatók).


Ahol széles politikai paletta van, és sok párt verseng, ott könnyen lehetnek polarizáltabbak a pártok (pl olyan párt, ami a polgárságot szólítja meg nem feltétlen akar a legszegényebb rétegeknek is alternatívát ajánlani, nem az ő szavazóik).

Ahogy szűkül a politikai paletta, úgy jelennek meg egyre inkább azok a pártok, amik széles társadalmi rétegeknek akarnak megfelelni, ez persze nem teszi egyszerűvé az érték elvű politizálást, mert nagyon nehéz a különböző anyagi helyzetű, életkorú, világszemléletű csoportok mindegyikének valami szimpatikusat mondani úgy, hogy azzal nem vered keresztbe a másiknak küldött üzeneted.

2015. ápr. 15. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 ConnectCare ***** válasza:

Egy párt hagyományosan arra szolgált, hogy egy adott társadalmi csoport közös álláspontját képviselje. A munkásokat képviselték pl. a munkáspártok, a környezetvédőkét képviselheti pl. egy zöld párt, de ha ezzel kapcsolatban lényeges társadalmi kérdések lennének, akár a szőke hajúak is csinálhatnának szőke hajúak pártját. A lényeg, hogy van egy érdekük és azt akarják a párttal érvényesíteni. Így lehet egy érdeket képviselni, de lehet, hogy a párt sosem fog választást nyerni.


A néppártok pedig választást akarnak nyerni és ehhez minél több szavazatot szerezni. Így náluk nem egy képviselendő érdek van, hanem megvizsgálják, hogy a társadalomnak mik a fontos kérdések, azokban hogyan vélekedik a többség, majd elkezdik ezt az álláspontot képviselni arra számítva, hogy az emberek emiatt rájuk szavaznak majd. Abban tér el tehát az előző típustól, hogy míg ott a pártnak volt egy meggyőződése és azt képviselte "tűzön-vízen át", akkor is, ha így alig szavaz majd rá valaki, addig ennek a tömegpártnak mindig éppen az lesz a képviselt véleménye, amiről úgy véli, hogy a társadalom többségének tetszik majd eléggé ahhoz, hogy rá szavazzon.

2015. ápr. 15. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!