Szerintetek megvalósítható lenne-e az alábbi ötletem?
Támadt egy egyszerű ötletem, amely további áldozatok, kivárás és kárvallottak nélkül akkora lökést adna a magyar gazdaságnak, amelyre lassan 20 éve várunk.
Az gondolat lényege, hogy hazánkban adómentessé kell tenni a lakások bérbeadását.
Látszólag semmi, de vizsgáljuk meg a kérdést alaposabban.
A lakáskiadás megadóztatásából származó állami jövedelem ma szinte egyenlő a nullával, legalábbis költségvetési szinten biztosan. Ez azért van, mert a lakások kiadását nem lehet ellenőrizni, bárki mondhatja, hogy a sógorom, a barátom lakik ott, vagy az idegen csak azért kapta meg a lakást, hogy azt nehogy üresen feltörjék, vagy télen elfagyjanak a fűtetlen vezetékek.
Emellett az is alacsony szinten tartja a bérlakások számát, hogy a lakók fenyegetni tudják a tulajdonost azzal, hogy feljelentik az adóhivatalnál, ha kirakja őket. Emiatt ma Magyarországon rengeteg lakás áll üresen, mert eladhatatlan, rossz helyen van, vagy egyszerűen a tulajdonos nem akarja, hogy az állam még ebből is sápot húzzon.
Ma hazánkban az elfogadott létforma az, hogy egy fél élet nélkülözésével szerez valaki lakást vagy házat, s annak 5-10-15 kilométeres körzetében próbál munkát találni. Mert utazni drága, bérlakás meg csak mutatóban van a fentebb felsorolt okok miatt. S mivel a komolyabb munkahelyek nagyvárosokban vannak, az emberek pedig – eltekintve Budapesttől – arányosan elszórva élnek tanyán, falun, vagy kisvárosban, a lehetőségek bezárultak. Ha el is megy valaki dolgozni messzire, a családját nem viheti magával, sok a külön élő, majd ténylegesen elváló család.
Tőlünk nyugatabbra az emberek nagyobb része bérlakásban él. Ez ott nem degradáló, hanem természetes. Ha máshol jobban fizető munka akad, vagy egyáltalán akad munka, akkor nem gond a költözés, mert jól karbantartott, normális lakások sora várja a költözni vágyókat. Ezeket speciális ügynökségeknél lehet bérelni. Ha valakinek akad egy nem használt lakása – mert éppen ő maga is máshol bérel egyet - csak odaadja az ügynökségnek, és az intéz mindent, festet, költöztet, beszedi a bért, stb.
Nézzük az előnyöket.
1. Az intézkedés meghozásával rengeteg – eddig passzívan, üresen álló – lakás kerülne be az ingatlan piacra. Azonnal leesnének a lakásbérleti árak a kereslet-kínálat törvénye alapján. Ez magával hozná az elérhetetlen magasságokban lebegő lakásárak esését is.
2. Megindulhatna az eddig lemaradó területeken élő lakosság bekapcsolása az ország vérkeringésébe, magyarul lecsökkenne a munkanélküliek száma, mert nem okozna gondot a költözés. Ez azonnal megérződne, mert sokkal kevesebb segélyt kellene a költségvetésnek kiosztania.
3. Megmozdulna a tőke is. Nem csak az óriás tőke, hanem a kisebb beruházók is fantáziát látnának egy olyan befektetésben, amely adómentes. Felpezsdülne az építőipar, ezzel együtt minden olyan járulékos gazdasági ág is, amely erre épül, például a szállítás. Csak az építőanyagot szállító teherkocsik üzemanyagának adótartalma többszörösen meghaladná a mostani lakásbérletből befolyó adókat, tehát a költségvetés is gazdagodna. Adózna az építőanyag ÁFÁ-ja, a dolgozók után befizetett járulékok is befolynának.
4. Ezek a beruházások nem vihetők el az országból. Nem lehet kivinni, mint pl. egy gyár gépeit. Ha egyszer egy bérlakás megépül, az örökre az ország része marad.
5. Nem szakadnának szét a családok, visszaszorulna az alkoholizmus.
6. Végül élhetőbb lenne az ország. Már ma is a fiatalok többsége külföldön képzeli el a jövőt, amely nem is csoda, köszönhetően a hazai, mélypontot súroló hangulatnak.
Az ellenzők ellenvetésére előre elmondom, hogy ilyen már van hazánkban, mert a mezőgazdaság és az őstermelés gyakorlatilag adómentes, tehát nem igaz az az érv, hogy igazságtalanság lenne a többi gazdasági szereplővel szemben.
Az sem igaz, hogy ez alapos tanulmányozást és előkészítést igényel. Egy telefon az adóhivatalba, vagy a statisztikai hivatalba, ahol azonnal megmondanák, hogy milyen szánalmasan kicsi a lakásbérletekből származó állami jövedelem. A következő adóügyi közlönybe bele kell tenni, hogy a bevallásokon ezután nem kell feltüntetni ezt a jövedelmet, majd néhány reklám formájában tudatosítani az emberekkel és kész.
Ez nem olyan intézkedés, hogy türelem emberek, pár év és jobb lesz, csak addig tűrjetek, hanem azonnal, gyakorlatilag hetek múlva kimutatható a hatása.
És az ügynek nincs vesztese. Nem sért érdekeket, az ország minden polgára jól jár vele, ki közvetlenül, ki közvetetten.
Akinek nincs munkája, az ma is szívesen utazik, költözik a munka miatt. (Már ha valóban akar dolgozni.)
Egyébként azért nem ilyen egyszerű, mert nyilván ha egy tágas, kényelmes, felújított lakásban élsz, akkor cserébe nem egy lepukkant kis lakást szeretnél, hanem legalább olyat, amilyen a tiéd is volt.
A lehetőség pedig adott ma is, most is intézhetsz minden lakásügyet ügynökségen keresztül, neked nem is kell foglalkozni az üggyel. (akár vásárolni akarsz, akár eladni, akár bérelni, bérbe adni, akár másik városban keresel ingatlant)
Pedig az emberek boldogsága a fontos. Különben nem fognak hasznot hajtani az országnak. De ezt nem magyarázom, már elég sok helyen leírták. A testileg és szellemileg, mentálisan egészséges ember tudja a legnagyobb hasznot termelni.
De akkor te hogy gondolod, nincs beleszólása az embernek, hogy milyen lakást kap "cserébe" a sajátjánál?
És ebből hol lenne az állam bevétele? Az ügynökségek adójából?
Természetesen az ember a legfontosabb. De a kérdés nem erre vonatkozott.
Az állam bevétele a lakásépítéskor fizetett adók, ÁFA, a munkások adója, a teherkocsik üzemanyaga, a nem kifizetett munkanélküli segély, a benne lakók közmű fogyasztásának adója. Kérlek, olvasd el újra a kérdést. Nem értem, mennyivel elégedettebb az az ember, aki a falujában ül és nem tud messzebb munkát vállalni. A kapitalizmus lényege a mobilizálható munkaerő. A múlt század elején az hozta meg Magyarországnak a gazdasági fellendülést, hogy ezerszámra épültek Pesten a bérlakások.
egy volt munkatársam fogalmazott úgy hogy a Magyarok nem elég mobilak.azt mondta hogy az illető simán költözik családostól akár (német)ország másik végébe is ha ott jobban fizető állást talál.erre mondtam neki hogy ott magasak a bérek,megteheti hogy kifizeti a borsos albérletet de itt nálunk a kevesebb fizetést nehéz beosztani.(nem győztük meg egymást.)
a 3-as pontban leírt nagy fellendülést kétlem,túlzó optimizmusnak tűnik.és képzeld el ha kelet-Magyarország elköltözne a nyugati részre micsoda demográfiai anomália alakulna ki merthogy visszaköltözni nem lenne értelme többé.
Nem hiszem, hogy a 16% adó fogná vissza a lakáskiadási piacot. Inkább az, hogy a tulajdonos szinte teljesen ki van szolgáltatva a bérlőnek. A birtokost védi a törvény, nem a tulajdonost, így sokan félnek kiadni a lakásukat. A havi pár ezres adó nem oszt és nem szoroz itt.
Mondjuk az évi milla feletti plusz járulék már tényleg jelentős, azt el lehetne törölni azért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!