Mennyi Matolcsyra van szükség?
Najó leírom.
Ha minden ötödik Matolcsy hibás, akkor a klónozott Matolcsyk 4/5-e jó csak. Amennyiben óránként megduplázódik a számuk, abban az esetben 2, 4, 8, 16, stb... miniszter/jegybankelnök lesz. Ez megfelel az x^2 függvénynek. Ha ez igaz, akkor a Matolcsyk száma (4/5)x^2 függvény szerint növekszik.
Azt mondtuk, hogy a spekulánsok száma két óránként emelkedik a duplájára. Tehát az ő függvényük meredeksége fele a Matolcsy függvénynek, tehát (1/2)x^2. Igen ám, de másfélszeresére kell a jegybankelnökökből, és 20-nál tartanak, amikor a jegybankelnök klónok születése elkezdődik. Így az 1,5*((1/2)x^2+20)) függvényt kell venni. Az egyenlet a következő lesz:
(4/5)x^2=1,5((1/2)x^2+20))
Ha kiszámoljuk, akkor az x értéke nagyjából 24,495 lesz. De mivel a Matolcsyk száma csak diszkrét értéket vehet fel, így maradjunk 25-nél.
Ja dehülye vagyok.... :D
A 24,495 óra alatt lesz annyimatolcsy. Ez kb 480 matolcsyt jelent.
Te ember nagyon nagy hülyeséget írtál. 2, 4, 8, 16 -> nem x^2, hanem 2^x szerint változik. Az x^2 az 1, 4, 9, 16, 25 lenne
Továbbá az exponenciális függvényt nem intézheted el annyival, hogy 1/2-del szorzod, és a 20-at sem kéne hozzáadni, hiszen az szorzódik folyamatosan, így biztosan szorzó tényezőként szerepel.
Valahogy így:
(4/5)*2^x=(3/2)*20*2^(x/2) Ennek a megoldása x=log[2](1406,25), ahonnan 1125 klón jön ki.
Az hittük, hogy ez valami vicc. Matekpéldának, nagyon gyenge.
A megoldásod teljesen hibás.
Ha kezdetben egy Matolcsy van, akkor a következő órában viszont kettő, hanem 80% eséllyel kettő, hiszen ötből egy Matolcsy klón hibás. Ha már van két Matolcsy akkor mennyi lesz a következő órában? Sőt ha már van két matolcsy akkor mennyi lesz a következő órában? Lehet, hogy 4, de lehet, hogy három, sőt 4% az esélye, hogy mindkét klón hibás tehát marad 2 Matolcsy.
El kell keserítselek ez nem egy sima másodfokú egyenlet.
Nem sikerült épp túl magyarosra, de mivel nem csak a végén hanem a folyamat közben sem lehetnek tört számú működőképes Matolcsy-k, ezért nem folytonos függvényről beszélünk. Tehát nem lehet megoldani a fenti módszerek egyikével sem.
Ez már a statisztika és a valószínűségszámítás témaköre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!