Miben más a mostani kormány kötvénykibocsátása, mint amit 2009-ben a Bajnai kormány hajtott végre? Azért kérdezem, mivel elolvasván egy 2009-es cikket, ott egyértelmű sikerként könyvelték el a dolgot, a jelenlegit pedig ostoba gazdasági húzásnak?
a bajnai-féle kötvénykibocsátás megfelelő, és reálisan kitermelhető kamattal történt, ja és euróban
az orbán-féle magasan túl lett jegyezve, és a gazdaság számára nem kitermelhető kamattal, de mivel bóvliba jutott az állam, máshogy már nem is tudta volna, és ráadásul dollárban
Na melyik a kisebb a 4% vagy a 7%? Nehéz belátni, hogy Matolcsy jegybankja hatékonyabb. ( ezzel ÉVENTE több 100 milliárddal lesz kevesebb a kamatteher. )
Nem nő az adósságunk se gdp arányosan. HHa csak arra koncentrálunk, hogy 20-22 ezer milliárd forint lett 3 év alatt az adósság akkor felhívnám a figyelmet arra, hogy 3 év alatt. 1,07*1,06*1,06, ennyivel van több forint forgalomban vagyis ennyivel romlott a forint értéke. Ha a gazdaság stagnált, akkor ugyan akkora teljesítményért több forintot adnak ki vagyis, ugyan azért az áruért többet kell fizetni ( legyen az adósság vagy össz gdp). Gondolom az inflációról még nem hallottál.
Itt van a jegybank személycsere előtti vásárlás, betárazott dollárkötvény a fanyargóknak. (megjegyzem 5-10 éves futam idő... ) ami a cikben van imf hitel 2,5% kamatra az pedig egyenesen hülyeség ... saját befizetésünket adták volna vissza 2,5% kamatra (elméleti becsült kamata: magyarország esetében sosem adták volna ennyiért mivel a kamat sosem volt még tartósan 5% alatt), az pedig nincs 1000 milliárd, ráadásul futam idő se lett volna 5-10 év ... )
Ez is olcsóbb, mint Bajnai eurókötvénye... De az is igaz, hogy Magyarországon forinttal fizetnek az emberek, ezért forintban kell eladni a kötvényeket... különben a piacok úgy rángatnak ahogy akarnak, ezért is kellett a lejáró imf pénzek kifizetéséhez venni, dollár tartalékot. Hiszen dollárban fizetjük vissza a imf hitel döntő részét.
Matolcsy jegybankja nem hatékonyabb, csak a Fidesz szerint.
Feléli az MNB tartalékait, hogy jusson pénz a stadion építésekre.
Ha annyira jól állnánk, akkor miért kell a Takszövök pénzét is ellopni?
A mai kötvénykibocsátások igen magas kamatúak, nem biztos, hogy lesz majd fedezet a hozamok kifizetésére, vagy lejáratkor a visszavásárlásukra.
MNB támogatott hitelre adja a pénz, vagyis az visszafog jönni egy részt! Sok jegybank költi erre a tartalékot.. legutóbb japánban és az egyesült királyságban volt erről szó!
Egyáltalán mire jó az mnb tartalék? csak nme arra, hogy a bankok hitelezés helyett, a könnyen jövő állami kamatból szedjék meg magukat. Végülis kevésbé kockázatos ráadásul az állam ezeket a pénzekhez hozzá se nyúlhat, csak úgy van és ezért komoly kamatot fizetünk másoknak.
világ számos országában államosították a bankokat és az állami bankok mindenhol élénkítették a versenyt! Indiától kezdve usán át egészen Benelux államokig.
Mi az, hogy nem biztros hogy lesz rá fedezett ... eddig mindig így vették fle a hitelt .. mit gondolsz bokros 30% kamatára ki mondta azt hogy erre lesz valós fedezett... fedezett az volt, hogy eladtak minden állami vállalatok csődbe vittek mindent az országban! 3 év alatt megduplázódott a dollár értéke a forinthoz képest ... stb
Ehhez képest a 4-5% kamat még a imf hitel kamatánál is kedvezőbb nem beszélve arról, hogy itt nem kell amiatt aggódni, hogy holnap 350 forint lesz -e az árfolyam vagy marad 290ft. mert forintban van, ezért forintban kapja vissza hitelező ...
Nem túl jelentős az az összeg, ami euróban vagy dollárban veszünk fel. forintosítjuk az adósságot ..
Bajnai 1 év alatt 20 milliárd eurót vett fel, matolcsy még csak 3 milliárd dollárnál jár, pedig idén törlesztjük a legnagyobb részét imf hitelnek .
te érvelésedben egyszerűen kerülöd a számokat tényeket, egyszerűen annyit tudsz elmondani amit a doboz mondott neked.,
Megint megérkezett az a válaszoló, akit nem érdekel, hogy az alapkamatnak és az államkötvény-hozamoknak (pláne az eurós államkötvényeink hozamának) főszabály szerint semmi közük egymáshoz, ő akkor is azt szajkózza, hogy a 4%-os alapkamat miatt csökken az államadósságunk. Hát nem, nem csökken, még GDP-arányosan sem (ilyen 0,2%-os csökkenéseket, amik akár statisztikai hibából is adódhatnak, ne állítsunk már be egetverő sikernek) és ha csökkenne, az sem az alapkamat miatt lenne.
Egyfelől természetes, hogy az Origó, balra húzó hírportál lévén, elfogult. Ha az MNO-n keresnél rá ugyanezekre a hírekre, ott minden bizonnyal fordítva lenne tálalva, a 2012-es lenne kirobbanó siker, a 2009-es pedig abszurdum.
Másfelől pedig helyezzük kontextusba: mi volt az a helyzet, ahonnan vissza kellett nyerni a befektetők bizalmát? 2009-ben a pénzügyi válság kitörése, amikor a tőke a biztonságosabb helyeken koncentrálódott, a kockázatosabbakat kerülték a befektetők, csak a sokat szidott spekulánsok vettek magyar állampapírt. Ezért kellett IMF-hitelt felvenni, mert máshonnan egyszerűen semmilyen kamatért nem kapott hitelt az állam. Ezek után egy sikeres kötvényaukció akkor is javulás, ha horribilis hozammal sikerül csak mindent eladni. 2012-ben pedig az euróválságból még akár jól is kijöhettünk volna ilyen szempontból, hiszen Magyarország nem tartozott a PIGS országok közé, de még csak az eurózónának sem tagja. Ezt az előnyt viszont a kormány elsimította a teljesen kiszámíthatatlan gazdaságpolitikájával, amely nem csak azért kiszámíthatatlan, mert unortodox, hanem azért is, mert hirtelen ötletektől van vezérelve.
Ajánlom figyelmedbe a 2012-es cikk következő mondatát: "Az aukción kialakult átlaghozamok 9,38-9,41 százalék között alakultak, ez a hozamsáv pedig valamelyest elmarad a szerdai 9,45-9,52 százalékos piaci hozamoktól. Egy évvel ezelőtt ugyanezek az állampapírok 7,46-7,79 százalékos hozam mellett keltek el az aukción, a fél évvel ezelőtti aukción pedig 6,58-7,21 százalékos volt az átlaghozam." Azaz, amíg 2009-ben úgy adtak el horribilis hozammal kötvényeket, hogy előtte horribilis hozammal sem tudták eladni, addig 2012-ben egy csökkenő hozamtrendet "sikerült" drasztikusan megfordítani, és egekbe repíteni a magyar állampapírok hozamát. Ismétlem, mindezt akkor, amikor az eurózónába nem szívesen vitt pénzt a pénzpiac, mert attól féltek, hogy bármelyik pillanatban bedőlhet az euró.
Ez egy évvel ezelőtt volt nemzetközi tőke arra számított hogy rátud kényszeríteni minket az imf kölcsönre ... hiszen nefeled Bajnai mester 20 milliárdják 2012 márciusában kellett megkezdeni visszafizetni és üres zsebbekkel nehéz azt mondani, hogy bocs nem fogunk 9% kamatot adni rövidlejáratú papírokért, amikor mi vagyunk vert helyzet nekünk kellett a pénzt!!! Nem nekik ...
Most 4% alatt vannak ugyan ezek a hozamok, már látják, hogy nem fogunk imf hitelt felvenni, megnyugodtak a nemzetközi befektetők és már közelítünk a lengyel kamat szinthez ... bár a szlovák, cseh kamatot sose tudjuk beérni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!