Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Szerintetek mi lesz a következ...

Szerintetek mi lesz a következo, nagy divat-elv, ideológia?

Figyelt kérdés

Eloször volt a kommunizmus:

-A hatalom a tied

-Le mindenkivel, aki gazdag

-Le mindenkivel, aki a rendszer ellensége

-Cél: Világhatalom


Utána jött a nácizmus:

-A fajgerinc az ideál, mindenki, aki eltér az ideáltól, ellenség

-Ellenségképünk: mindenki, aki gazdag (Zsidók)

-Cél: Világhatalom


Mind a ketto az olcsópopulista, nép számáa könnyen beveheto elveket hirdeti. Nem azért sikeresek, mert jók, hanem mert a szegénységre, nyomorra épülnek (márpedig szegénybol sok van / volt) és ellenségképet adnak:

Kommunizmus a munkás parasztokra, kisemmizett proletárokra, ellenségnek megjelöli a gazdagokat

Nácizmus a nemzetszocialista, dolgozó népre, az áriára, ellenségnek megjelöli a gazdagokat (Zsidóságot)



Szerintetek mi lesz a következo, ilyen nagy divat-elv, nagy populista ideológia, ami szintén a hülyékre épít?



2013. febr. 25. 20:10
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
96%

Hát ha az elvet, és nem a kivitelezett gyakorlatot nézzük, akkor is árnyaltabb a kép.


A nácizmus nem volt egy jól kidolgozott ideológia, tehát nehezebb róla általános véleményt mondani. Fő elve a népek meghatározott jegyek szerinti különbözősége. Itt most nem az a lényeg, hogy zsidó, vagy ki a megkülönböztetett. Azért se, mert nem voltak következetesek. Ha etnikai alapja lett volna, abba nem fér bele a politikai ellenfél. A gyakorlatában tehát jellemzőbb azt mondani, mindenki, aki gátol a totális hatalom gyakorlásában, de ennek kivitelezésére kitalálunk jó szlogeneket (pl. rasszizmus). Az se baj, ha változtatunk közben, csak a fő cél, a totális hatalom ne szenvedjen csorbát.


A kommunizmus az egyenlőséget tette egyik fő kritériumává, ebben Lenin ismereteinek hiányossága jól megmutatkozik. Marx erről nem beszélt, ő inkább a gazdasági lehetőségeket (illetve az akkori gyakorlat ellentmondásait) boncolgatta. Az más kérdés, hogy ezt a gyakorlatban totálisan félreértették (egyes személyek esetén ez nem volt véletlen, számukra is a totális hatalom volt a kedvenc idea), ezért a kivitelezésben kódolt volt a bukás. A félreértés alapja az, hogy nem lehet (olyan jellegű) egyenlőséget megvalósítani, mert az ember alaptulajdonsága, hogy különböző.


Már évszázadok óta jó néhány irányzat vitatkozik a társadalom (az emberiség összessége) működésének fő elvein.

A kapitalizmus fő elve például a tőke szabadsága. Ez azt jelenti, hogy a társadalom előrehaladásának az a feltétele, hogy a tőke koncentrálódjon, mert így állnak rendelkezésre nagy pénzek nagy és drága dolgok megvalósításához. Ezt finomítják azzal, hogy az emberek evolúciós tulajdonsága a harc, finomabban verseny. Ezért hagyni kell az embereket, a tőkét, a tudományt, mindent, egymással versenyezni, mert győz a jobbik. Néhány dolgot azonban nem vettek figyelembe. Például az ember azon tulajdonságát, hogy az érdekérvényesítésben is vannak különbségek, ezért ki fog termelődni a trükközők csoportja, ugyanis úgy könnyebb előnyre szert tenni. A technika fejlődésével a trükközők lehetőségei mind az összebeszélésben, mind a kivitelezésben megnőnek. Az kell látni, hogy mindenkinek az a legfőbb gondja, hogy abban érjen el eredményeket, amit csinál. Ezt hívják sikerorientáltságnak. Mivel a trükköző fő tevékenysége a másik kihasználása, ezért egy idő után ez az állapot lesz a domináns. Ma ennek a megnyilvánulásait láthatjuk nap, mint nap, de egyben a végét is. A válság a vég jele. Csak ekkora rendszernél ez akár évszázadig is eltarthat.


Van más lehetőség is. A munka és eredményesség elve. Az emberek szeretnek sikeresek lenni, hagyjuk őket abban, ami hasznos mindenkinek. Gátoljuk abban, ami káros. Mégpedig mindkettőt a hasznosság/károsság mértékében. Van arra technika, hogyan lehet ezt kivitelezni. Sőt, olyan részletkérdésekre is van technika, hogy egyes nagy csoportok eltérő helyzetben vannak, és eltérők az érdekeik (pl. gazdag/szegény országok, kultúrák, vallások). Mondok példák. Segíteni lehet az iszlámot abban, ami hasznos mindenkinek. És gátolni abban - például az initfádában - ami káros. Elfogadjuk a keleti meditációt, az európai szemléletet, az amerikai mentalitást, amíg ez színesíti a világot, hiszen mindenütt vannak érdeklők a másik iránt, sőt kaphatunk jó ötleteket. De rögtön gátoljuk bármelyiket, ha a másikra akarja kényszeríteni (nem elmesélni, azt szabad) a nézeteit, módszereit.

Ezt az elvet nevezhetjük az együttműködés elvének. Fő elvként pedig ellessük a természettől, hogyan csinálja, elvégre mi is a részei vagyunk. Ez pedig az arányosság, egyensúly. Legyen verseny, legyen együttműködés, legyen sokféleség, de nem lehet a másik rovására. Ennek a tulajdonságnak a képessége mindenkiben megvan, a gyakorlásának képességét azonban meg kell tanulni. Ez a hosszadalmas és fáradságos benne, egyben - az emberi lustaság miatt - a veszélye is, mert működni csak akkor tud, ha elég sokan akarják is.

2013. febr. 26. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
79%

#1: "Magyarországon előbb volt nácizmus és csak aztán kommunizmus."


Kun Béláról hallottál már?

2013. febr. 26. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 mustafa33 ***** válasza:
50%
Az "new order + tóra".
2013. febr. 27. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 mustafa33 ***** válasza:
mármint nálunk, nyugaton a sunna.
2013. febr. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 mustafa33 ***** válasza:
és újra szomszédok lesznek ☻
2013. febr. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
11-es válaszoló, nekem is az általad kifejtett nézet a legszimpatikusabb, én is ezt az elvet képviselem :) Én eddig mindig úgy tekintettem rá, mint egyfajta liberalizmusra, de ennél nyilván árnyaltabb a dolog.
2013. márc. 26. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!