Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Valaki lenne olyan kedves és...

Valaki lenne olyan kedves és segítene pár fogalmat letisztázni?

Figyelt kérdés

ilyen pl ez a jobboldaliság, baloldaliság..szélső jobb.. meg sok ilyet hall az ember, de én nem teljesen vagyok tisztába ezekkel.


Jellemeznétek ezeket egy pár mondattal? Írnátok rá példát is, hogy melyik csoportba milyen párt tartozik?

Köszönöm:)


2011. máj. 17. 10:50
 1/4 anonim ***** válasza:

> ilyen pl ez a jobboldaliság, baloldaliság..szélső jobb..

[link]

[link]

2011. máj. 17. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
60%

na ez egy baromi jó kérdés.

a gond ott van, hogy egyrészt mindenki szinte hasraütés szerűen használja ezeket a fogalmakat, másrészt az idők folyamán még változott is a jelentésük.


eredetileg ezek a besorolások a parlamenti ülésrendből következnek.


középtől jobbra (az elnöktől nézve) helyezkedtek el a jobboldaliak, balra meg a baloldaliak.


hagyományosan ehez a besoroláshoz tartoznak bizonyos értékek, amik abból következnek, hogy kik alkotják az adott pártot, ami ott foglal helyet. az első parlamentalizmus angliából származik, így a besorolás is. röviden fogalmazva a jobbon ültek a gazdagok (pl. nemesek, bankárok, gyártulajdonosok) képviselői, a balon a szegényeké (pl. munkások).


ebből következően a jobb oldal hagynományos értékei: szabad piac, szabad verseny, alacsony adók, kicsi állami szerepvállalás, alacsony szociális ellátos, nameg vallásosság és az ebből következő erkölcsi normák. (ez pl. kb. az, amit amerikában a republikánusok csinálnak)

a balé ennek ellentétei, pl. magas adók (az adók alapvetően nem a munkásréteget súlytották, hanem a gazdagokat), nagy állami szerepvállalás (nyugdíj, ingyenes egészségügy, segélyek) stb. és gondolati szabadság az egyház doktrináival szemben. (kb. az amerikai demokraták)


a gond ott kezdődött, amikor az emberek elkezdtek differenciáltabban gondolkodni és már nem volt elég két párt.

megjelentek új pártok, amik mind a jobb és mind a bal oldal értékeiből bizonyos dolgokat magukévá tettek, bizonyos értékeket elutasítottak, sőt, találtak maguknak újakat is.

megjelent a közép, jobbközép, balközép, szélsőjobb, szélsőbal. ezek még mindíg ülésrendet jelentettek és abból következően, hogy ki ült először ott, származnak az értékeik.


ez a besorolás gyakorlatilag kezelhetetlen, szinte bármire bármit rámondhatsz.


ez persze az emberek és politikusok (mármint a normálisabb demokráciákban) is felismerték és kialakult egy új rendszer.


ez szakított ez eddigi egy tengellyel (bal-jobb) és létrehozott egy új tengelyt.


jelenleg normális országokban a besorolás ez alapján a két tengely alapján történik.

a két tengely:

1. bal-jobb: bizonyos mértékig megmaradt az eredeti jelentés, de csak a gazdasággal foglalkozik. a bal gyakorlatilag a munkáspárti/szocialista, azaz magas állami szerepvállalás, magas adók, nagymértékű vissza osztás (ingyenes egészségügy, oktatás stb.), a jobb ennek ellentéte, alacsony állami beleszólás/szerepvállalás, kevés ingyenes, alanyi jogon járó dolog, öngondoskodás. kb. a kapitalizmus.

2. liberális-konzervatív: a konzervatív ragaszkodik a hagyományos értékekhez, mint család, vallás, ellenzi a szabad gondolkodásból származó dolgokat, mint abortusz, homoszexualitás, erős, sokmindenbe beleszóló rendőrséget, igazszágszolgáltatást akarnak, támogatják a halálbüntetést stb. (persze vannak fokozatok) a liberális ennek ellentéte, egyenjogúság, vallás és egyházellenesség, azonosneműek házasságának támogatása, abortusz támogatása, droglegalizáció stb. (természetesen itt is vannak fokozatok)


szóval nem egyszerű.


és akkor a példák:


jobbik (választási programa alapján): erősen baloldali gazdaságpolitika, konzervatív erkölcsiség. (ez egyébként a hagyományos szélsőjobb)

fidesz (választások elött): erősen baloldali (nem annyira, mint a jobbik), konzervatív.

fidesz (kormányon): jobboldali, konzervatív

mszp (Gyurcsán, Bajnai): jobboldali, liberális

mszp (jelenleg): semmi. arra mennek, amerre eszükbe jut.

szdsz (választások elött): erősen jobboldali (ezt hívják neoliberálisnak, ami gazdasági fogalom és nem keverendő össze a liberálissal), erősen liberális


a többi említésre sem méltó.


kb. ennyi.

2011. máj. 17. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
45%
Nagyon egyszerű: az embereket (politikusokat is ha ezeket annak lehet nevezni..) a cselekedeteik után lehet bírálni, rangsorolni. Tehát van jó és gonosz ember.
2011. máj. 19. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszi a segítségeket, sajnos politológia vizsgához kellett, szóval nem volt elég a pongyola fogalmazás:P De 4est kaptam :)

Köszi mindent! Küldöm a kezecskét(Y)

2011. jún. 13. 08:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!