Mit jelent a liberalizmus?
Szeretném megtudni kinek mit jelent ez a szó?
Elméletileg ennek azt kéne jelentenie, hogy elfogadják a másságot, mégis ők akadnak ki legjobban ha valaki nem egy véleményen van velük, és sokszor találkozom olyan, magát liberálisnak mondott emberek hozzászólásaival, akik mihelyt olyan hozzászólással találkozik ami nem az ő értékrendje szerinti, egyből személyeskedésbe, és alpári stílusba csap át, konkrét, értelmes válaszok vagy hozzászólások helyett. Ez miért van?
*Oszd meg, és élősködj!
Szívesen a javítást. :)
Az alapelvek a következők:
vallásszabadság,sajtószabadság,szólásszabadság.
Az más kérdés,hogy Magyarországon tényleg annyit jelent,hogy homoszexualitás és cigány védelem.
Milyen értelemben vett liberalizmus? Gazdasági? Akkor azt, hogy az állam minél kevésbé szóljon bele abba, hogy mit csináljon az egyéni vállalkozás, maximum a játékszabályok betartásában vegyen részt, de abban teljes mértékben: környezetvédelem, dolgozóknak járó minimum munkakörülmények, bűnözés visszatartása, monopóliumok megszüntetése. Ezen kívül viszont nincs keresnivalója a gazdaságban (vagy csak piaci körülmények között), csak szociális ellátásokat ellátó területeken (gáz, víz, közlekedés, egészségügy) - de itt nem lehet neki sem monopóliuma. Hagynia kell azt, hogy a verseny (a jobb maradjon állva egy FAIR küzdelemben, egyik fél se kapjon nagyobb hátszelet).
Emberjogi szempontból a liberalizmus számomra azt jelenti, hogy mindenkit megilletnek ugyanazok a jogok, bőrszíntől, nemtől, vallástól, szexuális beállítottságtól, párthovatartozástól függetlenül. A jogokról beszélek, nem feltétlenül az esélyekről (a futóversenyen is feltételek egyenlőek, mindenki ugyanolyan szerelésben fut, ugyanazt a távot teszi meg, de mégis a leggyorsabb nyer).
Kulturálisan pedig azt, hogy szabad a gondolkodás, az alkotás, nincsen jó és rossz művészet, max olyan, ami kevésbé tetszik valakiknek.
Gyakorlatilag számomra az élni, és az élni hagyni törvényét testesíti meg. Amíg nem akar valaki változtatni ezen a játékszabályon, addig mindenki azt csinál amit akar. És igen, önellentmondás, de ezt a játékszabályt be kell tartatni. Kicsit harsányabban megfogalmazva, ne akarj mások életére törni, és akkor a tiedre se fognak.
Én külföldön szocializálódott liberális vagyok.
Akikre utalsz, azok gyökerek. A liberalizmus lényege, jól látod, az kellene, hogy legyen, hogy elfogadod a másságot, kivéve a mások épségét, biztonságát _igazából_ sértő tetteket. A legjobb barátom jobbikos, és én ezt elfogadom.
Sajnos a liberalizmus szó eredeti jelentése a magukat liberálisnak valló politikusok miatt teljesen kifordult magából Magyarországon. A liberális szó a cigány és a zsidó szavakhoz hasonlóan szitokszóvá vált. Pedig - tetszik vagy nem tetszik - Magyarország továbbra is liberális jogállam, demokrácia. Borzalmas lenne, ha nem így lenne.
Egyébként a liberalizmusnak rendkívül sok jelentése van a tudományban. A politikai (társadalmi-ideológiai) liberalizmus nem feltétlenül elválaszthatatlan a gazdasági liberalizmustól. Sőt a nyugat-európai demokráciákban, de még az Egyesült Államokban is hagyományosan a(z ideológiailag) konzervatív (jobboldali) pártok azok, amelyek liberális gazdaságpolitikát folytatnak, és fordítva: a(z ideológiailag) liberális (baloldali) pártok gazdaságpolitikája általában szociálisabb (nem liberális).
A társadalomtudományok más területén "liberalizmusnak" hívott irányzatoknak pedig aztán szinte semmi köze nincs a politikai vagy gazdasági liberalizmushoz. A nemzetközi kapcsolatok elméletében például azt hívják liberális iskolának, amelyik az elemzés szempontjából az állam mellett más szereplőket (például nemzetközi szervezeteket) is fontosnak tart. Azért hívják ezt az iskolát "liberálisnak", mert a realista iskolához képest (amelyikben csak az államok számítanak) "liberális", "szabados". Ám a magyar köznyelvben eltorzult liberalizmus-jelentés miatt már nem egyszer találkoztam olyannal, aki józan ítélőképességét elveszítve a nemzetközi kapcsolatok elméletében liberalizmusnak nevezett liberalizmust is megvetette.
Ez szép elmélet.
Itthon valahogy nem így működik a dolog. Miért?
Miért lett a deviancia szinonimája a liberalizmus nálunk? Vagy máshol is ez van?
Mert sokan olyan dolgok jelzésére használták, amik nem tartoztak alá (pl. amit az SZDSZ csinált, az már kapásból liberális, még ha nem is volt az). Gondolj csak arra, hogy folyton ballib kormányként emlegették.
De kérdeznék egy újat: miért lett szitokszó egy vallás/embercsoport neve?
Mindenhol utálják a rombolni tudókat.
Az lmp azzal példálozik, hogy Kossuth és Széchenyi is liberalista volt, és akkor milyen jó volt. Csak azt elfelejtik, hogy ott a szabad sajtó azt jelentette, hogy szűnjön meg az osztrák ellenőrzés. A Kárpát-medencében élő népek békés egymás mellett élését akarták megteremteni, így tehát ez konnacionalistának tekintendő.
Ha nem próbáljuk meg értelmezni a dolgokat, akkor az jönne ki, hogy '48 alapján a Jobbik is liberális, mert egyesülést akar, a politikai foglyok szabadon bocsájtását, na meg normális hadsereget.
Elméletben haladó szellemű politikai irányzat.
Gyakorlatban: önzés, egoizmus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!