Aki az alapjövedelmet ellenzi, az az öröklést is?
Mindkét esetben valaki olyan pénzt vagy vagyont kap amiért nem dolgozott meg.
Az öröklés mellé odatehetjük még az ajándékozást(házat, autót, céget, stb), de néha a mamahotelt vagy unokahotelt is.
Az alapjövedelmet a gazdagok ellenzik.
Az öröklést nem, hiszen abból is nekik van hasznuk, az átlag ember mire örököl valamit, az semmit se ér.
#6
Nem öröklés azért van, mert ez a gazdagok érdekeit szolgálja, még az alapjövedelem nem érdekük, mert kizsákmányolás ellenes dolog.
A törvényeket, politikát pedig a, gazdagok hozzák, irányítják.
Ide venném még a jogdíjakat.
Nézd világsztárok gyerekei megélnek abból, hogy a szüleik letettek valamit az asztalra.
Szerzői jog, még halál után, valami 70 évig tudnak rajta élősködni a leszármazottak.
És nem fillérekről beszélünk.
Ez zenés, műsorban pl elhangzik egy 3 perces dal, amiért magasabb jogdíjat fizetnek, mint más havi munkabére.
Na, ez az igazi élősködés, nem az alapjövedelem.
Az alapjövedelem ötlete egy kifejezetten baloldali gondolat. Az öröklés egy általános gyakorlat, de ha oldalt kellene neki választani, akkor a jobboldalhoz sorolandó. (Itt most gazdasági értelemben véve a bal- és jobboldalt, számos más aspektus is van, azok ebből a szempontból nem fontosak. A gazdasági bal "szocialista", a gazdasági jobb "liberális", ezek a szavak is gazdasági értelemben értendők.)
Igen, valóban, az alapjövedelmet kapó és az öröklő nem dolgoznak a pénzért, de a bal vs. jobb kérdésben nem is az a lényeges, aki kapja, hanem aki adja a pénzt.
A jobboldali (liberális) hozzáállás egyénközpontú, a vagyon birtokosa az egyén (aki talán megdolgozott érte, talán nem, mert mondjuk ő maga is örökölte, stb.), rendelkezik a vagyon további sorsával a saját halála utánra is. Ír végrendeletet, illetve annak hiányában az öröklés törvényben meghatározott rendje szerint kapják a vagyonát mások (tipikusan a leszármazottak).
A baloldali (szocialista) hozzáállás közösségközpontú. Az alapjövedelmet abból a szempontból közelíti meg, hogy a társadalom által összességében megtermelt értéket, a nagy közös vagyont osztja fel a társadalom minden tagja között.
Ennélfogva én nem látok ellentmondást abban, hogy ha valaki az alapjövedelmet elutasítja, az öröklést pedig nem.
Illetve, ahogyan az elején is említettem, a két dolog szerepe történeti okokból nem szimmetrikus, a legtöbb baloldali (szocialista) is elfogadja az öröklést. Az annyira bevett, megszokott társadalmi gyakorlat, hogy csak a legradikálisabb baloldaliak (őket sokszor kommunistáknak nevezzük) akarják az öröklést eltörölni. Fordítva, mivel az alapjövedelem mögött nincs történelmi tapasztalat, a legtöbb helyen még a baloldaliak (szocialisták) is visszafogottak vele kapcsolatban, mert nem világosak a társadalmi kockázatai.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!