Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A Bolygó Fenntarthatósági...

A Bolygó Fenntarthatósági Alapjövedelem megoldást jelentene napjaink 5 legégetőbb problémájára?

Figyelt kérdés

- Klímaváltozás

- Migráció/túlnépesedés

- Gazdasági problémák, infláció, államadósságok, helikopterpénzekkel felpumpált részvényárak stb.

- Túlfogyasztás/pazarlás

- Egyenlőtlenség/szupergazdagok vs. nyomorgók


Képzeljetek el egy olyan átfogó gazdasági konstrukciót, ami egyszerre egységesítené a szembenálló feleket, megteremtené a hidat a baloldal és a jobboldal között. Egyszerre lenne szolidáris, mégis cselekvésre, hasznosságra ösztönző. Nem venne el erőszakkal senkitől, mégis növelné az egyenlőséget.


A világ szupergazdagjai, akik a Föld tőkéjének több, mint felét birtokolják összefognának és kialakítanának egy olyan konstrukciót a világ összes nagyhatalmával karöltve, hogy az alapjövedelmet egy olyan, blokklánc alapú (csalásbiztos) rendszer osztaná ki okosszerződésekkel, ami különböző opcionálisan viselhető szenzorokkal ellenőrizné, hogy az illető egyén megfelel-e az adott feltételnek. Mint egy számítógépes játékban, ahol missziókat, mérföldköveket kell teljesíteni, csak itt olyanok lennének, minthogy mennyi hulladékot termel az illető, mennyire szelektíven gyűjti a hulladékot, mennyire hasznosan éli a mindennapjait (akkor is, ha munkanélküli, illetve ha dolgozik is a szabadidejében, például szennyműsorokat néz vagy olvas, művelődik, sportol, tanul, ismeretterjesztő anyagokat fogyaszt, stb.) mekkora a kitartása 1-1 adott, általa választott cél érdekében, mennyire elszántan tesz érte a mindennapokban, mennyit fejlődik benne a fokozatosság elve alapján. A rendszer maximumokat is meghatározna, ami egyrészt újabb csalás elleni réteg lenne, másrészt védelmet jelentene, hogy valaki túlzásba vigyen valamit és pl. az alvás, egészség, egyéb dolgok rovására menjen.


A rendszer a Föld fenntarthatósága alapján határozná meg az optimumokat.


A szupergazdagoknak már mindenük megvan, számukra a pénz csak eszköz, valami jót tehetnének vele, hasznosat. Míg a szegényebbek sokszor patthelyzetben vannak, muszáj dolgozniuk, mert abból van jövedelmük, napról-napra élnek, ha a munkáltató automatizál, akkor ők elveszítik a munkájukat, ugyanakkor nem hatékony, hogy ők dolgoznak és ők sem élvezik a munkát, amit végeznek. Ugyanakkor a túl sok szabadidő mikor pénzhiánnyal párosul, akkor a többség negatív tevékenységek irányába megy el. Hedonista dolgok, alkoholizmus, drogok, szellemileg sekélyes dolgok, a túlhajszoltságot túlkompenzálandó szerzett lustaság és így tovább.


Egy gyerek sem így kezdi az életét, mégis idővel bedarálja az élet, ha szegénység az osztályrésze és még a perspektívát is elveszi tőle az élet.


Milyen akadálya lenne egy ilyen kezdeményezésnek? Ez politikán és ideológián felül állna és mindenki profitálna belőle.



2023. nov. 29. 15:33
 1/5 anonim ***** válasza:
94%
Semmilyen alapjövedelmet nem támogatok, így is az a mai magyar társadalom egyik legnagyobb problémája, hogy túl sokan ülnek a szekéren, amit túl kevesen húznak.
2023. nov. 29. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
55%

Az elmélet megvalósulása abszolút hatalmat adna a társadalmi rendszer csúcsán elhelyezkedő elitnek a tömegek felett. John Dalberg-Acton, 19. században élt angol közéleti személyiség szerint "A hatalom korrumpál, az abszolút hatalom abszolút korrumpál". Ebben van igazság és azt jelenti, hogy az emberi természetet ismerve az említett elit idővel csúnyán visszaélne a hatalmával.

Első körben talán a túlfogyasztás, a klímaváltozás, a hulladékkezelés, és a társadalmi egyenlőtlenségek lennének szabályozva. Aztán talán kibővülne a pontrendszer olyan szempontokkal, hogy a megfelelő tv csatornát nézi-e a polgár, helyes vallást követ-e, a kormány által támogatott üdítőt issza-e, vagy hogy tapsolt-e az Elnök úr beszédének a végén. A szempontokat és azt, hogy mi helyes vagy helytelen természetesen az elit határozná meg, melynek tagjaira nem vonatkozna a kreditrendszer. Ezt hívják totalitarianizmusnak.

Kínában egyébként már kísérleteznek hasonlóval.

[link]

2023. nov. 29. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Az alapjövedelem egyedül a gazdasági egyenlőtlenségeken segít, a többire nincs közvetlen hatása. Persze ez is nagy lépés lenne.
2023. nov. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Pénzügyi tudatosság nélkül alapból semmilyen jövedelem nem segít hosszútávon, a hajléktalannál a lottó ötös is csak felnagyítja az alapból meglévő problémákat.


Az alapjövedelem pedig és bármilyen állami támogatás a jelenlegi folyamatos növekedésre és profitra épülő gazdasági rendszerben azonnal beárazódik.


A CSOK miatt drágulnak az ingatlanok, a minimálbér-emelés miatt emelkednek az árak, még a laktózmentes termékek is azért drágábbak, mert be van árazva a visszaigényelhető SZJA kedvezmény. Lehet túlszabályozni, lehet a végtelenségig bonyolítani és fegyveres apparátust felállítani, de azok fizetését is ugyanúgy az adófizetők termelik ki.


Közösségeket kellene építeni és globálisan kellene megtanulniuk gondolkodni az embereknek, függetlenül az egyéni ideológiától és világnézettől. Egy megfelelően funkcionáló társadalomban alapvető dolgokban senkinek nem lenne szabad hiányt szenvedni, mert még egy alap jólétben és kiegyensúlyozott környezetben is vannak konfliktusok, de ha még felüti a fejét a nélkülözés és a nagyobb és indokolatlan különbségek, akkor időzített bomba az egész.


De ezt az alapvető jólétet nem pénzosztogatással kellene elérni, azzal alapból nem is lehetne. Átfogó, MINDENRE kiterjedő szociális hálóval, de az meg a belső korrupció miatt nem működik. Ki kell küszöbölni az emberi tényezőt, erre való a blokklánc.

2023. nov. 29. 22:54
 5/5 anonim ***** válasza:

tegnap 22:54


Elfelejtettél fiókot váltani a kérdésed megválaszolásához :)

2023. nov. 30. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!