Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Ki lehetne "kepezni" egy AI-t...

Ki lehetne "kepezni" egy AI-t arra, hogy orszagot iranyitson?

Figyelt kérdés
Vajon egy erzelemmentes, ideologiaktol mentes AI jobban el tudna kormanyozni egy orszagot, mint egy esendo ember? Lehetseges hogy a jovoben AI-k fogjak kormanyozni az orszagokat, a vilagot?

#intelligencia #Kormanyzas
2023. jan. 31. 23:37
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
72%
Nem hiszem, hogy az emberek ezt akarnák. Döntéstámogató szerepben lehetnek.
2023. jan. 31. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
31%

"Vajon egy erzelemmentes, ideologiaktol mentes AI jobban el tudna kormanyozni egy orszagot, mint egy esendo ember?"

Ideológiáktól mentesen nem. Mert akkor nem tudná, mit kell csinálni. Például van egy beruházási lehetőség, mondjuk egy hatalmas gyárkomplexum, mi alapján dönti el az AI, hogy idehívja-e őket vagy sem? Mert munkahelyeket ad és adóbevételt növel, tehát matematikai szempontból előnyös lenne. Igen ám, de milyen országot építünk? Olyat, ami az egyszerű emberek gyári munkájára és robotolására épül, vagy olyat, ami az oktatásra és a szellemi tőkére épít? Mert előbbi esetben el kell fogadni a beruházást, utóbbi esetben viszont el kell őket hajtani melegebb éghajlatra. Enélkül nem lehet döntéseket hozni, mert egy káosz lenne. Random generálással nem lehet országot vezetni. Ha pedig kijelölsz bizonyos irányelveket, máris kapsz egy ideológiát, ami alapján a döntéseket meg kell hozni.

Tehát egy AI képes bármire, amíg a fejlesztő jól kezelik a programot. Viszont bármiféle iránymutatás nélkül az AI tehetetlen lesz, nem fogja tudni mikor mit tegyen. Muszáj adni neki valamilyen támpontot, ami alapján döntéseket tud hozni.

2023. jan. 31. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
62%
Az AI egyelőre eléggé túl van becsülve, sokkal egyszerűbb feladatokra sem létezik még megfelelően fejlett program.
2023. jan. 31. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
52%
Nem. Közgazdasági problémák megoldására se (lesz) nagyon alkalmas. Viszont pl. repülőt simán képes lesz irányítani jobban, mint az emberek. Persze ez se lesz egyik napról a másikra.
2023. jan. 31. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

@1

"Nem hiszem, hogy az emberek ezt akarnák."

Az embereknek a fütyijük tele van azzal, hogy megszavaznak valakit, és az nem azt csinálja, amiért megszavazták őt. Meg azzal is, hogy menet közben hazudoznak, hülyeségeket csinálnak, a saját zsebeiket tömködik, egymással kakaskodnak, csak éppen az országot nem úgy irányítják, ahogy az ember szeretné. Szerintem egyre többen és többen lesznek azok, akiknek a hócipője tele lesz a megbízhatatlan emberi irányítással.


@2

"Például van egy beruházási lehetőség, mondjuk egy hatalmas gyárkomplexum, mi alapján dönti el az AI, hogy idehívja-e őket vagy sem?"

Erről az emberek sem ideológiák alapján döntenek, vagy ha igen, az már régen rossz. Nyilván, figyelembe kell venni a lehető legtöbb körülményt, alternatívát, nem pedig egy ideológia alapján eldönteni, hogy kell-e egy gyár vagy sem. Egy AI sokkal pontosabban tudhatja meghatározni, hogy milyen ágazatok, és azok milyen arányú fejlesztésére van szüksége egy országnak hogy jobban, gazdaságosabban tudjon működni. Egy AI nem azért fogja idehívni egyik gyár helyett a másikat, mert az több pénzt csúsztat vissza a farzsebbe.


"Viszont bármiféle iránymutatás nélkül az AI tehetetlen lesz, nem fogja tudni mikor mit tegyen."

Bármiféle iránymutatás nélkül az ember sem tudja, hogy mikor mit tegyen. Ezért kell célirányosan országirányításra kiképezni az AI-t, hogy tudja, mikor mit kell, érdemes vagy nem szabad tenni.


@4

"Közgazdasági problémák megoldására se (lesz) nagyon alkalmas."

Mi alapján gondolod ezt?


"Viszont pl. repülőt simán képes lesz irányítani jobban, mint az emberek. Persze ez se lesz egyik napról a másikra."

Már 20-30 évvel ezelőtt is bevett szokás volt, hogy a felszállást és leszállást kivéve az egész repülőutat a robotpilóta vezényli le, főleg a hosszú, 10-20 órás repülőutakon, pedig az még AI-nak sem nagyon volt nevezhető. Könnyebb is volt fejleszteni mint egy autóvezető AI-t, mert a levegőben fenn nincsenek kereszteződések, lámpák, sávok, másik repülők, gyalogosok, stb.

2023. febr. 1. 00:41
 6/20 A kérdező kommentje:

"Ezért kell célirányosan országirányításra kiképezni az AI-t, hogy tudja, mikor mit kell, érdemes vagy nem szabad tenni."

Ráadásul az AI amit megtanul, azt többé nem felejti el, és nem is hal meg, tehát csak egyszer kell neki mindent megtanítani, nem újra és újra x évenként.

2023. febr. 1. 00:43
 7/20 anonim ***** válasza:

"Erről az emberek sem ideológiák alapján döntenek, vagy ha igen, az már régen rossz."

Hanem mi alapján? Az egész választási rendszerünk erről szól...

"hogy tudja, mikor mit kell, érdemes vagy nem szabad tenni"

Oké, de a különböző ideológiák pontosan ezeket határozzák meg. Lehet egy ország gazdaságos egy állami központú, és egy kapitalista rendszerben is, mégis mi alapján határozza meg az AI, hogy melyiket fogja építeni? Vagy például lehessen-e drogot fogyasztani, vagy verekedni az utcán, legyen-e joga az embereknek fegyvert tartani? Ezeket mind-mind különböző ideológiák mentén szabályozzák a valóságban, egy liberális párt például az egyén szabadságát helyezi az előtérbe, míg egy konzervatív nem. De az AI-nak is választania kell, hogy engedi-e a fegyvertartást, vagy sem. Ehhez pedig kell hogy legyen valamiféle ideológiai alap, különben egyszerűen nem tud döntéseket hozni, max random generálás alapján.

"tehát csak egyszer kell neki mindent megtanítani"

Ez nem egészen így működik. Az AI a megírt kód alapján generál magának adatbázist, és azt használja fel egy-egy tevékenység tökéletesítésére. Például ha írsz egy tanuló algoritmust a parkolásra, akkor a különböző parkolási kísérletek alapján lassan megtanulja hogy hogyan kell irányítani az autót. De ehhez az kell, hogy előtte valaki beleírja hogy milyen szempontokat vegyen figyelembe, mit irányítson, stb. Egy parkolásra kifejlesztett programot soha a büdös életben nem fogsz tudni megtanítani semmi másra, mert nem alkalmas rá. Bármikor bármilyen új helyzet áll elő, azt szépen le kell ülni és bele kell írni a programba ahhoz, hogy működjön. Saját magát író és fejlesztő program pedig soha nem fog létezni.

2023. febr. 1. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
72%

#2

"egy hatalmas gyárkomplexum, mi alapján dönti el az AI, hogy idehívja-e őket vagy sem? Mert munkahelyeket ad és adóbevételt növel, tehát matematikai szempontból előnyös lenne. Igen ám, de milyen országot építünk? Olyat, ami az egyszerű emberek gyári munkájára és robotolására épül, vagy olyat, ami az oktatásra és a szellemi tőkére épít?"

Ez bizony matematikai alapon mind megválaszolható, de akkor tegyük fel, hogy minden adat, amit használni fogok az rendelkezésünkre áll (gondolom ezt szabad, ha már AI-ról beszélünk).

Önmagában egy gyár nem növel adóbevételt és ezt tudja az AI, munkahelyeket teremt ez igaz, és ha vannak akik dolgoznak ott, akkor beszélhetünk adózásról, mert termel.

Vagyis, ha az AI tudja, hogy kiknek nincs munkája, milyen végzettséggel, az ország mely területen stb., akkor meg tudja mondani, hogy egy ilyen gyárba lenne megfelelő munkaerőnk az adott pillanatban vagy sem.

Ha pedig lenne, és megfelelő elhelyezkedéssel, akkro hívhatná ide, mivel tudná, hogy kutatások igazolják, hogy ezek a gyári munkára alkalmas emberek nem igazán képezhetőek át magasabb hozzáadott értékű munkára.


#7

Az itt felsoroltak jelentős része szintén ideológia nélkül, logikai alapon megválaszolható.


"Vagy például lehessen-e drogot fogyasztani, vagy verekedni az utcán, legyen-e joga az embereknek fegyvert tartani?"

Ezek logikai kérdések és csak ostoba ember hoz ide ideológiát.

Drog: amikor valami teljesen tiltott, akkor mindig a bűnözők szedik meg magukat rajta, ezt láttuk a szesztilalom alatt, ráadásul bármivel keverhetik a drogot. Ezzel szemben sokkal biztonságosabb, ha legális, mivel akkor az állam felügyelni tudja a tartalmát és nem a bűnözők gazdagodnak meg belőle.

Verekedés: ez eléggé magától értetődő, mivel az állampolgárok védelmi a cél, mivel ők alkotják a vezetni kívánt országot.

Fegyvertartás: szintén, meg lehet nézni, hogy mennyi lövöldözés van az USA-ban és mennyi mondjuk Németországban. Ezek számok, láthatóan biztonságosabb Németország.


"Ezeket mind-mind különböző ideológiák mentén szabályozzák a valóságban"

Rosszul.

Ha valaki elkövet egy hibát, akkor abból nem következik, hogy neked is el kell.


"Ehhez pedig kell hogy legyen valamiféle ideológiai alap"

Ha megszabod neki, hogy az országban lakók érdekét vegye figyelembe és kb. ennyi, akkor az pont elég egy ilyen döntéshez, mivel senkinek nem érdeke, hogy az utcán lelőjjék őt, vagy a gyerekét az iskolában.

És Amerikában ez megy.


"Például ha írsz egy tanuló algoritmust a parkolásra, akkor a különböző parkolási kísérletek alapján lassan megtanulja hogy hogyan kell irányítani az autót."

Nem, ez nem így van. Te a sok módszer közül egyetírtál le, ettől függetlenül más módszerek is vannak.


"De ehhez az kell, hogy előtte valaki beleírja hogy milyen szempontokat vegyen figyelembe"

Nem, ez csak egy módszer.


"Bármikor bármilyen új helyzet áll elő, azt szépen le kell ülni és bele kell írni a programba ahhoz, hogy működjön"

Ennél egyébként már évtizedekkel korábban is jobb módszerek voltak.

A google úgy működik - legalább eleinte mindenképp így volt -, hogy előre megadták kézzel weboldalak súlyát, hogy mennyire megbízható. Igen ám, viszont "végtelen" weboldal van, így nem lehet mindent súlyozni. A google algoritmust írt, ami a súlyozott és nem súlyozott weboldalak egymásra hivatkozása alapján nem súlyozott oldalhoz is számolt súlyt.

Nem kell mindent megírni, csak meg kell írni, hogy új esetet hogy kezeljen.


Egy önvezető autóban sem az van megírva, hogy mit csináljon, ha meglát az úton egy zacskót, macskát, lufit, labdát, téglát, fagyit, dobozt stb., mert végtelen opció van.


"Saját magát író és fejlesztő program pedig soha nem fog létezni."

Egyébként ezt nem tudom, hogy mi alapján jelented ki, mivel pont, hogy a realitás talaján van ez az elképzelés és a szakmában sokan pont egyenértenek azzal, hogy bizony lesz ilyen és egyáltalán nem elképzelhetetlen.

2023. febr. 1. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
60%

Én régóta azon gondolkodok, hogy ez lehetne egy járhatú út. Meg lehetne határozni egy skálát, hogy fontos, veszélyes, sorsdöntő kérdések esetén, ne az AI döntsön, vagy felkináljon egy opciót és az emberek -akár egy appon keresztül is-, de dönthessenek.


Putyin hathatós közreműködésének hála a nyugati demokráciánk nem működik.

2023. febr. 1. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

""Közgazdasági problémák megoldására se (lesz) nagyon alkalmas."


Mi alapján gondolod ezt?"

Mert egy rakás döntést nem tud kezelni, fajsúlyában kezelni. Részfeladatok megoldására nyilván alkalmas, de az egész közgazdaságot rábízni nem lehet, mint ahogy egy rakás más dolgot sem lehet rá bízni.


"Már 20-30 évvel ezelőtt is bevett szokás volt, hogy a felszállást és leszállást kivéve az egész repülőutat a robotpilóta vezényli le, főleg a hosszú, 10-20 órás repülőutakon, pedig az még AI-nak sem nagyon volt nevezhető."


A robotpilóta valóban nem összetévesztendő a mesterséges intelligenciával, így azt nem is lehet itt emlegetni.

Az AI nem csak arról szól, hogy beállítod, hogy milyen magasságon útvonalon menjen A pontból B pontig mindenféle döntéshozás nélkül, hanem rendkívüli vészhelyzetekben sokkal gyorsabban hozná meg a helyes döntéseket az embernél. Gyorsabban végezné el az ellenőrzési listát, és tenné meg a szükséges intézkedéseket annak megfelelően, gyorsabban számítana ki olyan dolgokat, hogy pl. ha az összes hajtómű leáll akkor figyelembe véve a terepviszonyokat, időjárást stb. hol tud a legbiztonságosabban leszállni, és le is tegye a gépet.


Nem csak a reakcióidő csökkenne le, hanem jobb döntéseket is képes hozni.

2023. febr. 1. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!