Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Miért mondják sokan azt, hogy...

Miért mondják sokan azt, hogy a kapitalizmus jobb mint a kommunizmus?

Figyelt kérdés

Nagyon sok embertől hallom, hogy kígyót-békát összehordanak a kommunistákról, illetve összemossák őket a mai magyar "baloldali" ellenzéki pártokkal, holott szerintem a kapitalizmussal is elég kemény problémák vannak; folyamatosan növekvő fogyasztás koncepciója, ami alapból lehetetlen, illetve megbolygatjuk vele a bolygó sajátos ökoszisztémáját.


Az USA-ban például még az ottani középiskolai érettségiért (S.A.T.) is fizetni kell, míg itthon ingyenes. Az USA-ban nincs olyan kiterjedt TB szolgáltatás, mint Európában vagy éppen Magyarországon, emiatt ha a munkahelyed nem állja az egészségbiztosításod, akkor valami 400 dollár környékén jön ki érted a mentő, 2000 dollár körül fogad a háziorvos egy vizsgálatra, stb. Én ezt sem tartom valami nagyon jó rendszernek



2021. máj. 5. 23:41
1 2 3 4 5 6
 41/58 anonim ***** válasza:

#40

"Amit írsz, annak semmi köze a közszolgáltatásokhoz."


Bizony nincs, mert eleve a szolgáltatásokról volt szó, nem a közszolgáltatásokról. Olvasd vissza.

2021. máj. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/58 Sindelar ***** válasza:
A közszolgáltatások is szolgáltatások, csak nem profit-alapon működnek.
2021. máj. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/58 anonim ***** válasza:

#42

Igen, de mi en bloc a szolgáltatásokról beszéltünk eddig, legalábbis az írás alapján én arra következtettem.


Mi a baj a profitorientált szolgáltatásokkal? Pl. a távközlés elég széles körben elterjedt, jellemzően magánkézben van, és nem megfizetetlenül drága.


Egyébként én azt gondolom, annyira nem beszélünk el egymás mellett; a kapitalizmus alatt én nagyjából azt a rendszert értem, amely jelenleg működik a nyugat nagy részén, némi szociális intézményrendszerrel és ellátórendszerrel vegyítve; ami az USA-ban megy pl. egészségügy-szinten, az számomra már "vadkapitalizmus".


A kommunizmus viszont végképp felejtős, egy halott ideológia, amelyet korcs rendszerekkel próbáltak megvalósítani, és kivétel nélkül elnyomásba fúlt; egy működő szocializmus pedig piaci alapon működő szolgáltatások nélkül szintúgy elképzelhetetlen számomra.

2021. máj. 12. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/58 Sindelar ***** válasza:

En bloc a szolgáltatásokról beszéltünk, amibe beletartoznak a közszolgáltatások is, amelyeknek az árai - legalábbis ha rendesen működtetik - a piaci egyensúlyi ár alatt vannak.


A profit-orientált szolgáltatásokkal két fő probléma van. Egyrészt drágábbak, így sok területen sokak számára nem is elérhetőek, másrészt a mögöttük levő mechanizmus is bajos. Mivel néhány tulajdonos gazdagodása a legfőbb céljuk, ellentétben állnak az emberiség hosszú-távú érdekeivel. A külső szabályozások, ahogy azt nagyon sok esetben látjuk, nem elegendők. Ahogy a sorozatos emissziós botrányok során is láthatjuk, a szupergazdagoknak sosem fog az érdekében állni semmilyen társadalmi érdek, ők csak a saját meggazdagodásukat, a saját profit-érdekeltségeiket tartják szem előtt, egy környezetvédelmi beruházás számukra költség. Hogy az emberiség 100 év múlva belepusztul a felelőtlenségükbe, az őket nem érdekli. Őket csak a saját, rövid-távú érdekeik érdeklik. Hogy utána mi lesz, arra ők magasról tesznek. Ahogy a Volkswagen most akarja kitelepíteni a gyárait keletebbre, miközben szerződés kötelezi őket a munkahelyek garantálására. Ők mégis próbálnak kibújni ez alól. Nem elegendő kivülről szabályozni őket, a vállalatokban egyszerűen belül kell lennie a társadalmi érdekeknek.


Az USA-val kapcsolatban egyetértek, egyébként nem csoda, hogy a Medicare for All-hoz hasonló kezdeményezéseket ott is a szocialisták próbálják keresztülvinni (ha nem lenne tele liberálisokkal, kékbe öltözött republikánusokkal a Demokrata Párt).


Nyugat-Európa megítélésében is egyetértek, de ezt nem nevezném kapitalizmusnak, ahogy ők maguk sem igazán nevezik ezt annak. Sok a kapitalista mechanizmus, túl sok is. De önmagát a rendszert egy 19. századi rendszerrel leírni már elég meghaladott. Kelet-Európában persze ez azért más, mert itt az volt a narratíva, hogy Keleten van a szocializmus, Nyugaton meg a kapitalizmus. Csak erről elfelejtették megkérdezni a szomszédban mondjuk Kreisky-éket... Így igazából minden, ami nem olyan, mint amilyen a Keleti Blokk volt, azt Kelet-Európában hajlamosan "kapitalizmusnak" nevezni, ami összességében nem az, pontosabban, csak részben az.


Ami a kommunizmust illeti, az egyéni kezdeményezések korlátozottsága miatt kevésbé innovatív, bár ugye a kérdező sem a kommunizmusra gondolt a TB-vel és a szociális programokkal, hanem a szocializmusra. A kapitalisták azért el tudják érni azt, hogy néhány emberöltő múlva az ősközösség szintjére essen szét a civilizáció, rövid időn belül két mini-válsággal ezt azért már előrejelezték, és hol van még a klímaválság. Bár addig is be tudnak még párszor mindent dönteni (bár általában saját magukat döntik be, az államok és a közszolgáltatások vészelik át leginkább a válságokat, és a szövetkezetek is sokkal ellenállóbbnak bizonyulnak: [link]

2021. máj. 12. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/58 anonim ***** válasza:

"A profit-orientált szolgáltatásokkal két fő probléma van."



"Egyrészt drágábbak, így sok területen sokak számára nem is elérhetőek"


Drága a háromezer forintos korlátlan internet? Ne már...


"Mivel néhány tulajdonos gazdagodása a legfőbb céljuk, ellentétben állnak az emberiség hosszú-távú érdekeivel. [...] a szupergazdagoknak sosem fog az érdekében állni semmilyen társadalmi érdek, ők csak a saját meggazdagodásukat, a saját profit-érdekeltségeiket tartják szem előtt"


Két dolog van, ami láthatóan nem zavarja meg az ehhez hasonló gondolatmenetedet:


1) Rengeteg szolgáltatás ára nem a szupergazdagokat gyarapítja, mint pl. a fodrászod, a pszichológusod vagy a gyermeked nyelvtanáráé.


2) A legtöbbet a szupergazdagok adakozzák. Az ő pénzük nélkül rengeteg innováció (az emberiség jólétére van hatással) nem jött volna létre, vagy csak sokkal lassabban, forráshiány miatt.


Az az érzésem, hogy az érem csak egyik oldalát szemléled.

2021. máj. 12. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/58 Sindelar ***** válasza:

Nem is az internetre gondoltam. Hanem mondjuk a tüdőgondozóra, ahova kisgyerekként jártam. Ha nem szocialista alapon működne - persze azóta már lehet, hogy kivéreztették/leépítették -, ma is ugyanúgy hullanának a gyerekek, mint 100 évvel ezelőtt.


Az 1)-es pont: nem a kistőkére gondoltam. Kisiparosok a Kádár-rendszerben is működtek, a ma ahhoz hasonló rendszerekben, például arab országokban működő ba'ath-rendszerekben is ugyanúgy működnek. A kistőkét és a nagytőkét nem is lehet összemosni, egy alapvető szemléletbeli hiba, hogy a kisvállalkozó azért ujjongjon például a for-profit gyógyszeripar pofátlanságán, mert elvileg egy csónakban eveznek. Hát nem. Nagyon nem. Ahogy a fodrász vagy a pszichológus vagy a nyevtantanár is ugyanúgy megszívja, amikor a bankokat vagy bármely másik, önmagát bedöntő iparágat mentik ki az ő pénzéből (osztalékot persze nem fog kaptak a hozzájárulásért). A kistőke és a nagytőke elementáris érdekellentétére egy jó példa: [link]


2) Ha az a pénz nem a szupergazdagoknál lenne, ugyanúgy mehetne innovációra, adakozásra, sőt, az államok (tehát a fodrászok, pszichológusok, nyelvtanárok) sokkal többet adnak a nagytőkének, mint amennyit a nagytőke "adakozik" olykor-olykor, hogy ettől hasraessünk, elaléljunk, és naiv módon a gazdagok imádatának naiv és bizarr hibájába essünk.

2021. máj. 12. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/58 anonim ***** válasza:

Akkor pontosítsd kérlek, hogy mikre gondolsz, mert roppant módon félreérthető.


"Ha az a pénz nem a szupergazdagoknál lenne, ugyanúgy mehetne innovációra, adakozásra"


MehetNE, csak nem biztos, hogy úgy döntenének az államok, hogy arra menjen.

Egy szupergazdagot nem köt a választópolgárok akarata, nem tartozik elszámolással senki felé, hogy miért ezt vagy amazt az innovációt támogatja.


Sokszor nem lehet előre látni az eredményeket és a hatásokat sem, mert kísérletjellegű a projekt. Egy állam nem feltétlenül mer ilyenbe belevágni, hiszen könnyen a szemére vetik, hogy eltékozolta a rábízott (adófizetői) pénzt.


"ettől hasraessünk, elaléljunk, és naiv módon a gazdagok imádatának naiv és bizarr hibájába essünk."


Szerintem reálisan gondolkodva nem kell imádni senkit, hasraesni előtte sem. Mint ahogy általánosítva megvetni és utálni sem kellene.

2021. máj. 12. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/58 Sindelar ***** válasza:
Hát látod, mégsem a gazdagok mentették ki a Lufthansát, mégsem a gazdagok hozták létre a DRC-t (mára Kína költi a legtöbbet kutatás-fejlesztésre). Lehet, hogy időnként tartanak egy-egy képmutató adakozós rendezvényt, ahogy odadobnak néhány alamizsnát a népnek, meg örökbe fogadnak 1-2 árvát - akikre persze később rá se hederítenek, csak jól néz ki a kamerák előtt pózolni és játszani a filantrópot -, ez sajnos nem a társadalomról vagy az érdekeinkről szól, hanem saját magukról.
2021. máj. 12. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/58 anonim ***** válasza:

#48

Sejtettem, hogy előítéletektől terhes vagy.

Jó éjt!

2021. máj. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/58 Sindelar ***** válasza:

Ez tények alapján alátámasztott utóítélet. Ha bedőlnek a vállalataik, valahogy sosem elitista szalonokhoz szaladnak mentőcsomagért, hanem mindig az államokhoz futkosnak, hogy aztán a fodrászok, tanárok pénzéből mentsék ki őket. Ami szintén nem nagyon mókás, az az életvitelük által okozott luxusfogyasztás. A leggazdagabb 10% luxusfogyasztása felelős a károsanyag-kibocsátás legalább feléért, amit 2015-ös kutatások mutattak ki, azóta még riasztóbbak a tendenciák.


[link]


[link]

2021. máj. 12. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!