Kijelenthetjük hogy a fidesz megbukott?
#30
A 20 halott nem az egészségügy állapota miatt halt meg, hanem mert krónikus betegségben szenvedtek, és gyenge volt az immunrendszerük. Mi köze a magyar egészségügynek ahhoz, hogy valaki cukorbeteg, vagy hogy valakinek veseátültetésre volt szüksége, és emiatt gyenge lábakon állt? Azt hiszed, hogy csak itt élnek krónikus betegségben szenvedő emberek? Amerikában él a legtöbb cukorbeteg a világon, és népbetegség az elhízás. Szinte minden ember szed valamilyen gyógyszert. Pedig sehol sincs olyan jó egészségügy, mint ott.
Vese átültetés után, pl. immun gyengítőt, kilökődés gátlót kell szedniük, hogy a beültetett szerv ne lökődjön ki, így őket még egy sima nátha is komolyan megviselheti. A cukorbetegségnek, már akkor a jelentősége nincs önmagában, maximum a szövődményeivel számolva, ami okozhat pl. vese problémát is, vagy szív és keringési problémák, de itt súlyos régóta fennálló cukorbetegségről van szó. Ha ők kapják meg, akkor bizony könnyebben kialakul gyenge immun rendszer miatt, vagy meglévő egyéb betegség szövődményei miatt súlyos problémák. És bizony, jelen vírus vagy más súlyosabb betegség is tragikus következményekkel járna náluk.
A cukorbetegség és szövődményei idősebb korban, főleg az országunkban, jobban jelen van, ezért is olyan sok az idős, krónikus betegségben elhunyt korona vírus fertőzött, és nem a fiatal egészségesek száma.
(Persze utóbbiak is meghalhatnak tőle, de jóval kisebb a számban, arányban, mint akik már más betegségtől is szenvednek.)
Természetesen, a pillanatnyi adatok alapján csak pillanatnyi arányítások végezhetők; a kérdésben és válaszokban is a most ismert adatok szerepelnek (van, hogy tévesen); kinek, kinek politikai szimpátiája szerinti kiválogatással és következtetéssel.
Természetesen én is csak pillanatnyilag ismert adatokkal tudok számolgatni; azt próbálom bemutatni, hogy melyik mire alkalmas, alkalmatlan. És, nem foglalkozom a politikai vonatkozásokkal.
▬ Tisztelt kérdező!
Igencsak megalapozatlan az a viszonyítás, amiről írsz.
A különböző országokban különböző elvű és mértékű a tesztelés, és az azok alapján ismertté vált fertőzöttek száma.
Ahol sok tesztelést végeznek, sok fertőzött válik ismertté. Köztük olyanok is, akik semmilyen tünettel nem rendelkeznek; nem, hogy nem halnak bele, hanem meg sem betegíti őket a fertőzés. Az immunrendszerük meggyógyítja őket, semmilyen egészségügyi ellátásra nincs szükségük. Javul az az arány, amiről írsz: több ismert fertőzött az ugyanannyi elhunythoz képest.
Ahol csak a fertőzésgyanú esetén tesztelnek, kevesebb – becslések szerint jóval kevesebb - az ismertté vált fertőzöttek száma, mint amennyi van. És az adott elhunytak száma ehhez a kis számhoz képest, magas.
Sokallod a magyarországi fertőzésben elhunytak számát, az ismertté vált fertőzöttek számához viszonyítva. Ez nem alkalmas viszonyítás. Nem véletlenül közölnek olyan adatot, hogy mennyi az egymillió lakosra jutó halottak száma. Magyarországon 2, Németországban 9, az USA-ban 12, Svédországban 18, az Egyesült Királyságban 26, a szomszédos Ausztriában 14, vagy Szlovákiában 66; Olaszországban 206.
(Egyébként, Magyarországon, mára nem 5, hanem 4 újabb elhunyt van: [link] )
Nagyon nehéz félre nem magyarázhatóan említenem, de tény, hogy
• Magyarországon szokásos, általános helyzetben, az elmúlt évben 129 600 személy halt meg; napi átlagban 355. → [link]
• Csak közúti közlekedési balesetben 530-an vesztették életüket a múlt évben; napi átlagban 1,49. → [link]
• Ha megnézed, akkor jórészt igen idősek voltak, és vezető halálokokat jelentő betegéség(ek)ben szenvedtek, akik nem élték túl a fertőzést: [link]
Semmiképp nem tartom természetesnek a bekövetkezett halálukat, bárcsak éltek volna még sokáig; ki tudja hány embert szerettek, ki tudja hány ember szerette őket.
Minden életet kincsnek tartok, a lakásba került büdösbogarakat is gyufásdobozba zárva viszem ki; miután egy békát a bejárati ajtóval odazárva öltünk meg, hogy ilyen ne forduljon elő, összefogdostam őket az udvaron és elszállítottam egy közeli patak hídja alá. A családban nem szokás még vágott virágot sem ajándékozni. De, nem érzem, hogy akár az egészségügyet, akár politikusokat felelőssé lehet tenni a fertőződésükért, a halálukért. Különösen olyan vírus esetén, amire nincs védőoltás, amire nincs gyógyszer.
▬ A # 10 (2020. ápr. 1. 08:03), # 17 (2020. ápr. 1. 08:45) és # 27 (2020. ápr. 1. 09:45) # 30 (2020. ápr. 1. 10:56) válaszokhoz.
Most, és még egy ideig, a Föld legtöbb államában értelmezhetetlen értéket ad az elhunyt fertőzöttek számának az ismertté vált fertőzöttek számához való viszonyítása.
Ugyanis, az országlistán szereplő 206 ország óriási többségében 80%, vagy azt jóval meghaladó azoknak az ismert fertőzötteknek a száma, akiknél még ismeretlen a betegség kimenetele: meggyógyulnak, vagy elhunynak?
Például, az USA mostani adatai szerint, a fertőzésben elhunytak aránya az ismert fertőzöttekhez 2,151%. Ez alacsony halálozási arány, jó értéknek nevezhető.
Például, az USA mostani adatai szerint, a fertőzésből gyógyultak aránya az ismert fertőzöttekhez 3,845%. Ez nagyon alacsony gyógyulási arány, borzasztó rossznak nevezhető.
Akkor most mi jellemző az USA-ra? A fertőzöttek 2,15%-a meg fog halni, vagy a fertőzöttek 3,84%-a fog meggyógyulni? Mert ez a két arány egyszerre van.
Azért ellentmondásos, mert, mint írtam, ez még értelmezhetetlen arány. Ugyanis az USA-ban ismert fertőzöttek 94,005%-a még nem gyógyult, és nem is hunyt el.
Vannak, akik szerint a már biztos, ismertté vált kimenetelű esetek arányát kell nézni.
Például, az USA-ban az elhunytak aránya az ismert kimenetelű eseteken (elhunytak + meggyógyultak) belül 35,872%.
Például, az USA-ban a meggyógyultak aránya az ismert kimenetelű eseteken (elhunytak + meggyógyultak) belül 64,128%.
Ennek legalább az az előnye, hogy nincs látványos ellentmondás; a kettő együtt mindenütt 100%-ot tesz ki, nem durván ellentmondásos az egyes országok adatainak összehasonlítása.
Ilyen értékelés alapján is figyeltem Magyarország értékeit. Most - ilyen számítás szerint – 33,333% az elhunytak, 66,667% a meggyógyultak aránya, az utóbbi napokban 22% körüli értékről nőtt 33%-ra az így számított halottak aránya. De, nem lehet tudni, hogy ez romlás-e? Ugyanis, az utóbbi napokban erőteljesen nőtt az ismertté vált fertőzöttek aránya, a régebbi gyógyulási arány megmaradása esetén, darabszám szerint, közülük több lesz a gyógyult, de ők még nem szerepelnek a gyógyultak közt. Időbe telik, mivel nemrég ismertté vált az a kutatási megállapítás, hogy néhány napig még a gyógyultak is fertőzhetnek – mivel még nem tudni pontosan, hogy a gyógyult újrafertőződhet-e, akár önmagukat is újra megbetegíthetik -, azóta fertőzöttet csak három negatív teszt után nyilvánítanak gyógyultnak.
▬ Sokkal bonyolultabb ez, mintsem hogy pillanatnyi adatokból, nem is alkalmasakat arányítva, értékelni lehessen.
Aki megnézi a linkelt táblázatot, láthatja, hogy az első észlelés tekintetében több havi különbség van az országok közt. Mivel exponenciálisan növekvő terjedésről van szó, azt jelenti, hogy emiatt is óvatosan kell kezelni az azonos időpontú adatokat, azok összehasonlítását.
Nem véletlen, hogy több mint egy hete – másokkal együtt – matematikusokat is felkért a miniszterelnök elemzésekre, becslésekre.
Azokkal, amiket írtam, senkit sincs szándékomban megbántani. Csak bemutattam, hogy többféle gyorsértékelés lehetséges; de azok is csak adott időpontban állják meg a helyüket, ráadásul összehasonlíthatatlanul más járványfázisban levő országok vonatkozásában.
Messze nem lehet még tudni, hogy mikorra és mennyi lesz a magyarországi COVID-19-es halálozási arány. És akkor sem biztos, hogy tudományosan helytálló elemzésekkel bizonyítani lehet, hogy lehetett volna kevesebb halálos áldozat is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!