Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Szerintetek helyes, hogy az...

Szerintetek helyes, hogy az ellenzék elutasította a veszélyhelyzet meghosszabbítását?

Figyelt kérdés
Különös tekintettel arra, hogy a mostani szavazás valójában csak egy hét késést jelent. Normál rendben elég lesz a 2/3. Viszont egy hét késlekedés jelentősen ronthatja a járvány elleni védekezést.

2020. márc. 24. 01:22
1 2 3 4 5
 31/45 Andizsuzsi ***** válasza:

"Nem korlátlan ideig, hanem meg határozatlan ideig (amíg a járvány tart). Nem ugyanaz."


Valóban. Viszont az sincs a tervezetben, hogy mikor tekinthető a járvány befejezettnek. Példa erre a migrációs vészhelyzet, amit a kormány úgy tart fenn, hogy évek óta nincs migrációs nyomás, ami a vészhelyzetet indokolná.

A kormány így is meg fogja szavazni a törvényt, mindössze annyi történt, hogy az ellenzék jelezte, hogy nem támogatja.

Kijárási tilalmat a kormány egyáltalán nem akar bevezetni, amelyik polgármester a saját településén ezt megtette, azt is felszólította annak visszavonására. DE ha akarna, bármikor megtehetné, mert a katasztrófavédelmi törvény él, abban benne van "a lakosság közterületi tartózkodására vonatkozó korlátozás, illetve tilalom, mint rendkívüli intézkedés elrendelésére" is.

Meggyőzni valóban nem tudsz, már ha arról szerettél volna, hogy szükséges és tisztességes volt a kormány eljárása. Viszont annak örülök, hogy kulturáltan tudtunk véleményt cserélni, ritkaság ez manapság.

2020. márc. 26. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 A kérdező kommentje:

Andizsuzsi


A 2011. évi CXXVIII. 3. § (9) tövény az, ami definiálja a katasztröfa helyzetet.

Ennek alapján a parlament 2/3-dal megszavazhatja a javasolt intézkedéseket.

Azonban itt a vita a határozati házszabályi rendelkezésektől való eltérésről szól, ami 4/5-ös törvény. Ez okozza az egy hetes késedelemet, pontosabban az, hogy a házszabálytól való eltérést az ellenzék nem szavazta meg.


Nem lehet meghatározni a járványhelyzet elmúltának végét. Jelenleg egy-másfél évre teszik a hatékony vakcina kifejlesztését, tesztelését, piacra dobását. A kínai "csoda" ellenére nem bízom abban, hogy a helyzet a lakosság töbségének beoltása előtt valóban stabilizálódni fog.


A migrációs vészhelyzet egy másik téma, s amig a Balkánon több tízezer, Törökországban 3-4 millió migráns tartózkodik ésszerű döntésnek tartom a veszélyhelyzet fenntartását. Elég csak a jelenleg görög-török határon történő eseményekre gondolni. -Azon most ne vitatkozzunk, hogy ezek közül hány a valódi menekült, vagy egyáltalán szükséges-e a kerítés lebontása, a határok védeleme.

(10 iszlám országban éltem, jártam, az ezzel kapcsolatos véleményekről sem akarok vitatkozni.)


A kijárási tilalalom bevezetése nem egy-egy polgármester kompetenciájába tartozik. A korlátozott kijárási tilalom bevezetésére, szórakozőhelyek-, éttermek teljes bezárására, stb. az operatív törzsek, egyéb szakbizottságok véleménye alapján fog sor kerülni.

(Te se sokat alszol.)

2020. márc. 26. 09:48
 33/45 anonim ***** válasza:

Nem katasztrófa helyzet a vita alapja hanem veszélyhelyzet.

Mostani vitás törvényjavaslat:

"... a veszélyhelyzetben az Alaptörvény 53. cikk (1) és (2) bekezdése szerinti kormányrendeletek

hatályát a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbítsa."


Ezek tartalma:

"(1) A Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén, valamint ezek következményeinek az elhárítása érdekében veszélyhelyzetet hirdet ki, és sarkalatos törvényben meghatározott rendkívüli intézkedéseket vezethet be."


"(2) A Kormány a veszélyhelyzetben rendeletet alkothat, amellyel – sarkalatos törvényben meghatározottak szerint – egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat."


A kormány hirdeti ki a veszélyhelyzetet.

Azt parlamenti felhatalmazás nélkül is 15 naponta újra bejelentheti.

A migrációs helyzet kezelésére ÚJ rendeletet alkottak mely 6 hónapos elrendelési időszakot szab meg ami meghosszabbítható ha a megállapított feltételek valamelyike fennáll.(ezek egyébként szám szerint sok)


A mostani törvény nem határoz meg határidőt.

A veszélyhelyzet megszűnését (és nem annak kiváltó okának a megszűnését) veszi határidőként alapul.

És visszautalva)

A veszélyhelyzetet a kormány rendeli el.

Ez a "kacifánt"

A törvényjavaslatban szerepel az ..."egyéb rendkívüli intézkedés".Ez azt jelenti sajnos hogy feltétel nélkül bármilyen rendelet születhet.

2020. márc. 26. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 A kérdező kommentje:

#33


A katasztrófahelyzettel kapcsolatban az előző h.sz.-re válaszoltam.


"Mostani vitás törvényjavaslat: .. a veszélyhelyzetben az Alaptörvény 53. cikk (1) és (2) bekezdése szerinti kormányrendeletek hatályát a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbítsa."

Márpedig ez elég egyértelmű: "...kormányrendeletek hatályát a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbítsa." Az "annak kiváltó okának megszünése", ez már csak szófacsarás. Ha a kiváltó ok megszűnik, ezzel a veszélyhelyzet is megszűnik és vica versa.


"Egyéb rendkívüli intézkedés": beláthatatlan, hogy mire lesz szükség -akár ha rendkívüli gazdasági intézkedésekre gondok.

2020. márc. 26. 11:00
 35/45 anonim ***** válasza:
87%

(Értem.Elnézést ha megszakítottam az irányt a vitában.)


A "szófacsarás" a jog fegyvere.

Ha nem védekezel ez ellen akkor AZ határozza meg a jog alkalmazását amit nem definiálnak.

Jogász kormány van kormányzáson.

Ne felejtsük el:

-"...ne figyeljenek oda arra, amit mondok, egyetlen dologra figyeljenek, amit csinálok."

2020. márc. 26. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 A kérdező kommentje:

#35


(No problem.)


A definiálásban van valami igazad, elég csak végigolvasni az általad idézett törvényt, jelen helyzetben bőven lehetne belekötni. De manapság nem erre lenne szükség.


"...ne figyeljenek oda arra, amit mondok, egyetlen dologra figyeljenek, amit csinálok."

Nehezen tudom elemezni, de általánosságban igaz:

Ne arra figyelj, amit a politikusok mondanak, hanem arra, amit tesznek.

2020. márc. 26. 11:49
 37/45 anonim ***** válasza:

Az értelmezésében kívánok segíteni.

Az utalásom az általam leírtakra vonatkozott.


Ha és amennyiben a politikus olyan lépéseket tesz ami nem felel meg a jog szabályainak és törvényeinek akkor felelősségre vonható.

Jelen törvényjavaslat ezt a felelősséget megszünteti a kormányzat részére.Nem tiltja a (szófacsarás) veszélyhelyzet fenntartásának egyértelmű megszűnését és az abban hozott minden rendeletek hozásának körét az "egyéb" kifejezéssel jogilag korlátlannak minősíti.Az ezeket korlátok közé szabályozó, vonatkozó rendeletek hatályát és alkotmányos jogokat,rendelkezést csökkenti. Elegendő a veszélyhelyzetre hivatkozni azokban, illetve a veszélyhelyzet valós fennállását nem definiálja kellőképpen.

2020. márc. 26. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 Andizsuzsi ***** válasza:

„Ez okozza az egy hetes késedelemet, pontosabban az, hogy a házszabálytól való eltérést az ellenzék nem szavazta meg.”

Ezen nem vitatkozom, úgy van, ez okozza a késést. De a késés önmagában semmit nem okoz.



„Nem lehet meghatározni a járványhelyzet elmúltának végét. Jelenleg egy-másfél évre teszik a hatékony vakcina kifejlesztését, tesztelését, piacra dobását. A kínai "csoda" ellenére nem bízom abban, hogy a helyzet a lakosság töbségének beoltása előtt valóban stabilizálódni fog.”

Pont ezért szerette volna az ellenzék, ha időről időre újra tárgyalták volna, hogy szükséges-e a vészhelyzet fenntartása.


„A kijárási tilalom bevezetése nem egy-egy polgármester kompetenciájába tartozik. „

Ezzel sem vitatkozom. Ezt csak azért hoztam fel, mert te mondtad, hogy pl kijárási tilalmat nem tud a kormány elrendelni. Erre mondtam, hogy a példa szerint nem is akar. (És a jogszabályok szerint pedig tudna, ha akarna.)

Látod, több dologban is egyetértünk.

Ami rettenetesen elkeserítő (és ezt nem a kormány ekézésére vagy az ellenzék védelmében mondom, hanem tényként), hogy ilyen súlyos helyzetben, ami előtt állunk is ez a cirkusz megy a parlamentben. Személyeskedések, beszólogatások, csakazértis-ek, csakazértsem-ek. Mindkét oldalon.

2020. márc. 26. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 Andizsuzsi ***** válasza:

"Jogász kormány van kormányzáson."


Orbán Viktor mondta a saját szájával pár napja:

"akkor a tanároknak el kell menniük fizetés nélküli szabadságra"


Jogászként pontosan tudnia kellett, hogy ez a variáció biztosan nem lehet. Ijesztgetett? Fenyegetett? Nem ismeri a vonatkozó jogszabályt? Beszél a levegőbe hülyeségeket, ahogy eszébe jut?

Válassza ki mindenki a neki szimpatikus lehetőséget.

2020. márc. 26. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 A kérdező kommentje:

"Ha és amennyiben a politikus olyan lépéseket tesz ami nem felel meg a jog szabályainak és törvényeinek akkor felelősségre vonható. Jelen törvényjavaslat ezt a felelősséget megszünteti a kormányzat részére."


Hát... Jövő hétem meg fogja szüntetni. Igazán véleményt akkor tudok mondani, ha már túl leszünk a nehezén. Nekem ezügyben több bizalmam van a kormányban.

Sőt. Majdhogynem egyetértek Toroczkai nyilatkozatával -a hazaárulózást kivéve. (Eddig nem nagyon figyeltem a Mi Hazánkra, inkább negatívan ítéltem meg egyes nyilatkozataikat, de ezzel sikerült elérniük, hogy áttekintsem a programjukat.)

2020. márc. 26. 12:58
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!